Oprema

trpo

Pripravnik
10. jan 2015
175
17
18
To veš da običajne plastike ne smeš segret čez 60C? Obstajajo določene plastike kjer lahko vreš. Na tvojem linku nič ne piše kakšna je plastika, ampak glede na ceno bi rekel, da je navadna.

Je pa o tem že kar nekaj napisanega na forumu...
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Nazadnje urejeno:

reflex

Pripravnik
23. feb 2016
191
9
18
Halo, plastika in grelci ne gredo skupaj! Grelec se bo segrel in plastiko stopil če ne drugje tam kjer bo privijačen v posodo zagotovo. Potrebuješ kovinsko posodo!
bonk.gif
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik reflex pravi:
Halo, plastika in grelci ne gredo skupaj! Grelec se bo segrel in plastiko stopil če ne drugje tam kjer bo privijačen v posodo zagotovo. Potrebuješ kovinsko posodo!
bonk.gif
Halo, vsi veste več, kot tisti, ki s tem kuhajo že ne vem kolk časa!
Ne bi šel v to, če ne bi videl, da folk s tem kuha...
Očitno je zadeva preverjena!
Ali pa vsi videi na youtube lažejo...
bonk.gif
 

reflex

Pripravnik
23. feb 2016
191
9
18
Citat:
Uporabnik rookie pravi:
Citat:
Uporabnik reflex pravi:
Halo, plastika in grelci ne gredo skupaj! Grelec se bo segrel in plastiko stopil če ne drugje tam kjer bo privijačen v posodo zagotovo. Potrebuješ kovinsko posodo!
bonk.gif
Halo, vsi veste več, kot tisti, ki s tem kuhajo že ne vem kolk časa!
Ne bi šel v to, če ne bi videl, da folk s tem kuha...
Očitno je zadeva preverjena!
Ali pa vsi videi na youtube lažejo...
bonk.gif


Okej okej nočem te učit. Očitno veš več kod jaz. Če si preveril samo veselo naprej😉 
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik reflex pravi:
Citat:
Uporabnik rookie pravi:
Citat:
Uporabnik reflex pravi:
Halo, plastika in grelci ne gredo skupaj! Grelec se bo segrel in plastiko stopil če ne drugje tam kjer bo privijačen v posodo zagotovo. Potrebuješ kovinsko posodo!
bonk.gif
Halo, vsi veste več, kot tisti, ki s tem kuhajo že ne vem kolk časa!
Ne bi šel v to, če ne bi videl, da folk s tem kuha...
Očitno je zadeva preverjena!
Ali pa vsi videi na youtube lažejo...
bonk.gif


Okej okej nočem te učit. Očitno veš več kod jaz. Če si preveril samo veselo naprej😉 
https://youtu.be/s53Q3X0Yjlg
https://youtu.be/9XBeJBStUqI
https://youtu.be/JwyWr6F9Dpc
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Na posnetkih je druga sorta plastike, kot uni merkurjev link.
Če se bo sod omehčal ali bo začelo dišati po plastiki, jaz ne bi dajal ljudem za pit...
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik anze92 pravi:
Na posnetkih je druga sorta plastike, kot uni merkurjev link.
Če se bo sod omehčal ali bo začelo dišati po plastiki, jaz ne bi dajal ljudem za pit...
Vse je v povojih in preizkusu...
Posoda spada med prehransko plastiko, oznako ima 5, torej do 135 Celzija, res pa pri tej temp. izpušča malenkost toxinov.
Baje spadajo sem jogurt lončki, itd...
Zadevo bom preizkusil, če karkoli nebo ok, gre v smetje, itak pa, kupim inox lonec, kot sem tudi gor omenil.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Sem tudi sam že videl posnetke kjer imajo ljudje grelec na plastični posodi in deluje. Sam si sicer kaj takega nebi upal, so inox lonci ali vinske cistrnice preveč poceni da bi kuhal v strahu kdaj bo kaj narobe
wink-1.gif
 

si30n

Pripravnik
6. jun 2014
119
3
18
Rookie. Jaz mislim, da boš naredil odlično pivo stila plastic ale. Nujno dodaj zraven še kruhovski kvas in naredi kar odprto fermentacijo, v stilu lambicov. Saj bo vse okej.
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik si30n pravi:
Rookie. Jaz mislim, da boš naredil odlično pivo stila plastic ale. Nujno dodaj zraven še kruhovski kvas in naredi kar odprto fermentacijo, v stilu lambicov. Saj bo vse okej.
Prosim, če se lahko vzdržiš žaljivih komentarjev!
Preberi si poste, ki sem jih prej napisal.
Kaj te moti, če imamo nekateri ja...ca in poskušamo kaj izven utirjenih poti!?
Marsikaj nebi vedeli in imeli, če nebi kdo pred nami to preizkusil.
A tvojo utirjeno pot do piva je pa naredil eden v prvo, brez poskusov?
Ne žali folka, raje se ugrizni v jezik in se usedi v kot, če ti kaj ne odgovarja!
uf-1.gif
 

Chuck

Pripravnik
12. feb 2016
59
0
6
@rookie: KLIK Na tej povezavi imaš enostaven "mash tun" in kako ga narediti. Vreš pa v posebej v piskru(inox ali emajliran) na štedilniku ali plinskem gorilniku.

Tako jaz kuham že dobri 2 leti pa sistem deluje odlično.

Tiste prismuknjene avstralce in njihove plastične kante z grelci pa raje pusti pri miru.
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik Chuck pravi:
@rookie: KLIK Na tej povezavi imaš enostaven "mash tun" in kako ga narediti. Vreš pa v posebej v piskru(inox ali emajliran) na štedilniku ali plinskem gorilniku.

Tako jaz kuham že dobri 2 leti pa sistem deluje odlično.

Tiste prismuknjene avstralce in njihove plastične kante z grelci pa raje pusti pri miru.

Tako in tako mislim kupit inox lonec, ker pa je trenutno težko zbrat za lonec (služba), iščem in raziskujem take in drugačne variante...
Hvala za nasvet.
Kot sem že enkrat prej napisal, je problem prostor in kuhanje, majhna kuhinja, plinski štedilnik.
Kupljeno imam že vse za el.biab, sam še čakam,da pride in seveda lonec...
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.499
8.862
113
U mater. Kuhal bo v plastičnem sodu za 6 eur. Sem že par traparij kle gor prebral, ampak kej takega pa še ne.
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
U mater. Kuhal bo v plastičnem sodu za 6 eur. Sem že par traparij kle gor prebral, ampak kej takega pa še ne.
Bom kar v kartonastem, da boste imeli o čem pisat!
Napajal bom pa z električnim pastirjem!
A vam bo ok?
aplauz.gif
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.858
113
Moje objektivno mnenje ...

PP ali (HD)PE plastika je food grade obstojna na 100C. Pri (HD)PE je potrebno pazit na zmehčanje materiala, ker pri 100C se lahko pojavijo ob velikih pritiskih potem mehanski defekti (posedanja "lonca" in/ali puščanje na pipici/grelcu).

Glede sproščanja nevarnih snovi je tudi tako da tisto urco ali dve na 100C se sprosti nekaj plastike v pivo ampak ne mislit da pri 2 tedna fermentacije pri 20C pa nič. Če koga to skrbi naj ne uporablja plastike nikjer. BTW, tudi inox sprošča v pivo krom in sicer tudi v izotopih ki so rakotvorni in strupeni! Pa zdrsan inox bo puščal v pivu kovinski priokus, za plastiko načeloma to ne velja.
grims-1.gif


Pod črto, ustrezna plastika je ravno toliko varna kot inox lonec in nebi smela puščat priokusov ali pa stupenih snovi v pivu. Pri direktnem gretju je potrebno pazit da se grelec ne dotika materiala in je to vsa umetnost. Sam sem pri "avstralcih" zasledil precej pogosto uporabo plastike v namene kuhanja in očitno tudi v praksi deluje.

Subjektivno mnenje ...

Sam sem uporabljal precej časa PP mashtun (hladilna torba), uporabljal sem za izpiranje PP vedra in precej časa sem rabil tudi mešalne lopatice iz plastike. V osnovi sem se sedaj vse te plastike znebil, pa niti ne zaradi plastike same ampak zaradi prehoda na drugačne postopke in opremo. Plastika je poceni in za začetek je čisto ok, je pa potrebno pazit kaj in kako se jo uporablja. Ker plastika s časom/temperaturo/kemijo začne razpadat se vseeno lahko pojavijo pomisleki ob uporabi take opreme, ampak večina teh pomislekov (ki jih izražate tudi neakteri v tej temi) je totalno neosnovanih.