Oprema

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Za v fermentacisjko komoro kupujem IR luč za kuščarje. Volumen je približen tak kot v enem srednje velikem hladilniku - za en fermentor.
Ne da se mi preveč razmišljat pa še manj pa računat koliko bi rabil W. Naj mi nekdo pove koliko uporablja in kupim enako moč. 10,20,40,100W??
Hvala.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Os? Misliš polž? Polž itak nima neposrednega stika z "zobniki" oz. njegova majavost nima veze kako se potem poravnajo zobniki. Distanco pri koroni drži "luft" ki ga na eni strani izničuje pritisk zrnja preko polža, na drugi strani ga pa omejuje vijak ki drži drugi mlinček. Zgleda majavo ampak ko polž pritiska zrnje med oba zobnika se samodejno poravnata na največjo možno distanco, ki jo določa vijak na dugem polžu. Če imaš levo/desno različen razmak (ki je vedno na isti strani) je malo čudno, ker če bi bila os majava bi se moral razmak premikat tako kot se os "maje"!
sprasujem se.gif
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.953
323
83
Citat:
Uporabnik si30n pravi:
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Citat:
Uporabnik si30n pravi:
Uporabljam tale "cheap" kitajski barley crusher: https://www.youtube.com/watch?v=2InPdzv2fhg

Vsake toliko časa se mi zgodi, da se valj vrti v prazno. Potem včasih pomaga, da zavrtim nazaj in spet naprej, včasih je treba s tankim rezilom požokati po zrnju, včasih pa je treba vsa zrna dat ven in pogledat, kaj ga blokira. Se komu to tudi dogaja? Poleg tega nisem čisto prepričan, ali sem pravilno sestavil vse skupaj, namreč pri meni se vrti samo en valj, drugi je statičen.

Zelo dobro poznam zadevo, zaradi nje izgubil ogromno živcev....moj sicer ni cheap, je pa res da je ogromno premlel že pri prejšnjem lastniku in nato še pri meni.
Problem so valji, ker izgubijo griff, oz ostrino. Pri meni je pomagalo to, da sem ga razstavil na vsake 100kg zmletega slada in z trikotno pilo pobrusil utorške, da je malo naostrilo zobke. Je p to kar zamudno, pa roka začne bolet :D
Imaš pa ene valjčke, ki imajo preko gumice pogon še drugega valja. https://www.mojepivo.si/mojepi...mill-basis.html

Sicer je pa razmak okrog milimetra popolnoma dovolj

Pri men je kao nov, samo še vedno od Kitajca. :D In se mi zdi, da je ostrina dokaj OK. Kako bi sicer ocenil ostrino, ti mora na poteg poškodovat blazinico prsta? Na koncu dneva je vedno tako - malo denarja, malo muzke.

Težko ti definiram kaj je dobra ostrina, pri mojem so načeti zobki. In verjamem da je to krivo, ker po brušenju vedno lepo mleje.
Daj še enkrat premeri razmak, od oka, je idealen razmak debeline kreditne kartice
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.953
323
83
jaz sem za prvo kuho vzel leseno dilco, gor potresel slad in ga z maminim lesenim valjarjem valjal. Mukotrpno a romantično
wink-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Če delaš po BIAB oz. celo partial mash potem je za prvo silo dober tudi palični mešalnik, sekljalnik, mikser ali blender. Samo ne naredit moke oz. moraš dajat noter v "stvar" manjše količine in spremljat po sekundah kaj se dogaja.
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Točno to me moti, da sta zobnika neenakomerno oddaljena drug od drugega. Ko vrtim ročico se mi polž oz os premika v vse smeri ( par mm) in to povzroča da se na eni strani bolj fino melje kot na drugi. Mah saj ni pomembno, BIAB prenese marsikaj
aplauz.gif

Tako pač je pri Coroni mlinu.




Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Os? Misliš polž? Polž itak nima neposrednega stika z "zobniki" oz. njegova majavost nima veze kako se potem poravnajo zobniki. Distanco pri koroni drži "luft" ki ga na eni strani izničuje pritisk zrnja preko polža, na drugi strani ga pa omejuje vijak ki drži drugi mlinček. Zgleda majavo ampak ko polž pritiska zrnje med oba zobnika se samodejno poravnata na največjo možno distanco, ki jo določa vijak na dugem polžu. Če imaš levo/desno različen razmak (ki je vedno na isti strani) je malo čudno, ker če bi bila os majava bi se moral razmak premikat tako kot se os "maje"!
sprasujem se.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Ja ampak sej ti pravim, zunanji zobnik ki se vrti na coroni ni fiksno pritrjen in lufta sem in tja, os enako .. nista pa togo povezana tako da če os lufta levo desno, zobnik ni nujno da enako oz. lahko čisto po svoje. Preveri z izvijačem da lahko zunanji zobnik lepo premikaš oz. je razmak med obema zobnikoma "luftast" do neke točke. Ko se noter v ta luft preko polža nafila zrnje pa se zunanji zobnik odmakne na max. (kar dovoli vijak s katerim štelaš grobost mletja) in melje vedno enako. Moraš pa razmak štelat po občutku oz. za razliko od mlina na valjčke ne moreš štelat razmaka s šublerjem ampak moraš lepo začet mlet in potem gledat kaj ven pride .. ko si zadovoljen z rezultatom zategneš fiksirni vijak in corona melje lahko 5 let brez popravka na tej nastavitvi!
zmaga.gif


Mnogo ljudi/pivovarjev tisti majavi razmak pri praznem mlinčku (neupravičeno) moti. Obstaja modifikacija, ki omogoča da zobnik fiksiraš na fiksen razmak. Stvar zahteva vrezanje navoja na os (zadnji del polža) ki drži zobnik tako da se vmes med oba zobnika da ustrezno pobrušeno podložko ali pa na zadnjo stran ustrezno dimenzioniran o-ring in zobnik fiksira z zadnje strani z matico. Zgubiš pa potem (enostavno) nastavljivost. Meni je recimo corona super ker lahko noter meljem tudi neslajena žita, koruzo ipd. kar z mlinčkom na valje ni šans!

Takole potem zgleda z modifikacijo (tu je zadaj o-ring ki drži ustrezno "tenzijo" na zobnik, hkrati pa omogoča ustrezen razmak):
F22O9V5H2G60HH9.MEDIUM.jpg
 

si30n

Pripravnik
6. jun 2014
119
3
18
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Citat:
Uporabnik si30n pravi:
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Citat:
Uporabnik si30n pravi:
Uporabljam tale "cheap" kitajski barley crusher: https://www.youtube.com/watch?v=2InPdzv2fhg

Vsake toliko časa se mi zgodi, da se valj vrti v prazno. Potem včasih pomaga, da zavrtim nazaj in spet naprej, včasih je treba s tankim rezilom požokati po zrnju, včasih pa je treba vsa zrna dat ven in pogledat, kaj ga blokira. Se komu to tudi dogaja? Poleg tega nisem čisto prepričan, ali sem pravilno sestavil vse skupaj, namreč pri meni se vrti samo en valj, drugi je statičen.

Zelo dobro poznam zadevo, zaradi nje izgubil ogromno živcev....moj sicer ni cheap, je pa res da je ogromno premlel že pri prejšnjem lastniku in nato še pri meni.
Problem so valji, ker izgubijo griff, oz ostrino. Pri meni je pomagalo to, da sem ga razstavil na vsake 100kg zmletega slada in z trikotno pilo pobrusil utorške, da je malo naostrilo zobke. Je p to kar zamudno, pa roka začne bolet :D
Imaš pa ene valjčke, ki imajo preko gumice pogon še drugega valja. https://www.mojepivo.si/mojepi...mill-basis.html

Sicer je pa razmak okrog milimetra popolnoma dovolj

Pri men je kao nov, samo še vedno od Kitajca. :D In se mi zdi, da je ostrina dokaj OK. Kako bi sicer ocenil ostrino, ti mora na poteg poškodovat blazinico prsta? Na koncu dneva je vedno tako - malo denarja, malo muzke.

Težko ti definiram kaj je dobra ostrina, pri mojem so načeti zobki. In verjamem da je to krivo, ker po brušenju vedno lepo mleje.
Daj še enkrat premeri razmak, od oka, je idealen razmak debeline kreditne kartice

Razmak je večji kot pri kreditni kartici. Če nastavim na manjšega, se bo še prej zabilo oz. valj sploh ne bo zagrabil zrnja ...
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Če delaš po BIAB oz. celo partial mash potem je za prvo silo dober tudi palični mešalnik, sekljalnik, mikser ali blender. Samo ne naredit moke oz. moraš dajat noter v "stvar" manjše količine in spremljat po sekundah kaj se dogaja.
Hvala Utiševalec!
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.953
323
83
Citat:
Uporabnik si30n pravi:
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Citat:
Uporabnik si30n pravi:
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Citat:
Uporabnik si30n pravi:
Uporabljam tale "cheap" kitajski barley crusher: https://www.youtube.com/watch?v=2InPdzv2fhg

Vsake toliko časa se mi zgodi, da se valj vrti v prazno. Potem včasih pomaga, da zavrtim nazaj in spet naprej, včasih je treba s tankim rezilom požokati po zrnju, včasih pa je treba vsa zrna dat ven in pogledat, kaj ga blokira. Se komu to tudi dogaja? Poleg tega nisem čisto prepričan, ali sem pravilno sestavil vse skupaj, namreč pri meni se vrti samo en valj, drugi je statičen.

Zelo dobro poznam zadevo, zaradi nje izgubil ogromno živcev....moj sicer ni cheap, je pa res da je ogromno premlel že pri prejšnjem lastniku in nato še pri meni.
Problem so valji, ker izgubijo griff, oz ostrino. Pri meni je pomagalo to, da sem ga razstavil na vsake 100kg zmletega slada in z trikotno pilo pobrusil utorške, da je malo naostrilo zobke. Je p to kar zamudno, pa roka začne bolet :D
Imaš pa ene valjčke, ki imajo preko gumice pogon še drugega valja. https://www.mojepivo.si/mojepi...mill-basis.html

Sicer je pa razmak okrog milimetra popolnoma dovolj

Pri men je kao nov, samo še vedno od Kitajca. :D In se mi zdi, da je ostrina dokaj OK. Kako bi sicer ocenil ostrino, ti mora na poteg poškodovat blazinico prsta? Na koncu dneva je vedno tako - malo denarja, malo muzke.

Težko ti definiram kaj je dobra ostrina, pri mojem so načeti zobki. In verjamem da je to krivo, ker po brušenju vedno lepo mleje.
Daj še enkrat premeri razmak, od oka, je idealen razmak debeline kreditne kartice

Razmak je večji kot pri kreditni kartici. Če nastavim na manjšega, se bo še prej zabilo oz. valj sploh ne bo zagrabil zrnja ...

Potem imaš res nekaj narobe....Lhko probaš tudi prej namakati slad v vodo. S tem se malo napihne in zmehča, je pa res da rata potem tudi velika packarija :D
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik rookie pravi:
Ok, ko ste že pri mlinčkih, jaz ga nimam, kako naj zdrobim slad!
frown-1.gif

Definitivno začni resno razmišljat o nabavi
smile-1.gif


Sicer ti pa slad, če ga kupiš pri Pivovariumu, brezplačno tudi stre. Pa če se včlaniš v Društvo ljubiteljev domačega pivovarstva, boš imel v tej trgovini še 5 % popusta na vse.
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Citat:
Uporabnik rookie pravi:
Ok, ko ste že pri mlinčkih, jaz ga nimam, kako naj zdrobim slad!
frown-1.gif

Definitivno začni resno razmišljat o nabavi
smile-1.gif


Sicer ti pa slad, če ga kupiš pri Pivovariumu, brezplačno tudi stre. Pa če se včlaniš v Društvo ljubiteljev domačega pivovarstva, boš imel v tej trgovini še 5 % popusta na vse.

Hvala!
Pogledam na pivovarium, povsod drugod se računa dražje mlet...
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Citat:
Uporabnik si30n pravi:
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Citat:
Uporabnik si30n pravi:
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Citat:
Uporabnik si30n pravi:
Uporabljam tale "cheap" kitajski barley crusher: https://www.youtube.com/watch?v=2InPdzv2fhg

Vsake toliko časa se mi zgodi, da se valj vrti v prazno. Potem včasih pomaga, da zavrtim nazaj in spet naprej, včasih je treba s tankim rezilom požokati po zrnju, včasih pa je treba vsa zrna dat ven in pogledat, kaj ga blokira. Se komu to tudi dogaja? Poleg tega nisem čisto prepričan, ali sem pravilno sestavil vse skupaj, namreč pri meni se vrti samo en valj, drugi je statičen.

Zelo dobro poznam zadevo, zaradi nje izgubil ogromno živcev....moj sicer ni cheap, je pa res da je ogromno premlel že pri prejšnjem lastniku in nato še pri meni.
Problem so valji, ker izgubijo griff, oz ostrino. Pri meni je pomagalo to, da sem ga razstavil na vsake 100kg zmletega slada in z trikotno pilo pobrusil utorške, da je malo naostrilo zobke. Je p to kar zamudno, pa roka začne bolet :D
Imaš pa ene valjčke, ki imajo preko gumice pogon še drugega valja. https://www.mojepivo.si/mojepi...mill-basis.html

Sicer je pa razmak okrog milimetra popolnoma dovolj

Pri men je kao nov, samo še vedno od Kitajca. :D In se mi zdi, da je ostrina dokaj OK. Kako bi sicer ocenil ostrino, ti mora na poteg poškodovat blazinico prsta? Na koncu dneva je vedno tako - malo denarja, malo muzke.

Težko ti definiram kaj je dobra ostrina, pri mojem so načeti zobki. In verjamem da je to krivo, ker po brušenju vedno lepo mleje.
Daj še enkrat premeri razmak, od oka, je idealen razmak debeline kreditne kartice

Razmak je večji kot pri kreditni kartici. Če nastavim na manjšega, se bo še prej zabilo oz. valj sploh ne bo zagrabil zrnja ...

Potem imaš res nekaj narobe....Lhko probaš tudi prej namakati slad v vodo. S tem se malo napihne in zmehča, je pa res da rata potem tudi velika packarija :D

Ne rabiš ga prav namakat, dovolj je da ga navlažiš - našpricaš vodo...
 

smarty

Pripravnik
5. okt 2014
477
0
16
Citat:
Uporabnik si30n pravi:
Misliš na tole? https://ibb.co/hqgzuF

Meni se je v obče čudno zdelo, zakaj je tule sploh razmak oz. zakaj ni zaprto do te mere, da se vidi samo polovico obeh valjev ... Torej v teoriji poskrbim za to, da bo ta luknja zaprta in bi moralo rešit problem?

Jajca od mlina... sorry k tko rečem ampak enakega sem imel... 2x leti in ležaji fuč... vse zaribalo.
Potem sem nekaj razkopaval in dodajal mast in točno tam k si ti pokazal z slikco dal 4x plehce, da ni vmes padal ječmen... spet nekaj časa OK in spet se valj ne vrti... sem hotel menjat ležaj ampak, ker je že tako opletal roller sem si kupil bolj profi mlin in mam mir zdej...
smile-1.gif
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Ok, sem že načel zadevo v eni drugi temi.
Lonec, 33 ali 50 litrni!?
Delal bom le, vsaj zdaj zaenkrat 22-23 litrnem fermentorju, ziher, kar za nekaj časa, le BIAB!
Razlika v ceni med obema je le cca 16 eu.
Kuhal bi v kuhinji na štedilniku, druge ni, razen zunaj na vrtu.
Hvala!
 

reflex

Pripravnik
23. feb 2016
191
9
18
Absolutno pravilen odgovor😉
Večji, tudi ni težav s protein breakom ko zavre.