Oprema

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Od oka 30l/30min pod 20C (pozimi je to 15C ali manj oz. sem tudi že "podhladil" v 30min, poleti pa recimo da zleze za črtico/dve pod 20C) .. je pa rezerva predvsem v črpalki, ker tole pretaka pivino malce nad 5l/min (omejuje pretok precej tudi whirpool šoba ki ima fi 7mm, vse ostalo je full flow na 1/2" oz. ima vsaj 10mm fi). Vodo za hlajenje imam s potoka tako da tudi nima nekega silnega pretoka, mogoče 15l/min .. tako da če bi na obeh straneh povečal pretoke bi rekel da je tak sistem zadovoljiv za vsaj še 1x večji batch.

S tako "švoh" črpalko pozimi, bi šlo najbrš lahko direkt v fermentor?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.858
113
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Od oka 30l/30min pod 20C (pozimi je to 15C ali manj oz. sem tudi že "podhladil" v 30min, poleti pa recimo da zleze za črtico/dve pod 20C) .. je pa rezerva predvsem v črpalki, ker tole pretaka pivino malce nad 5l/min (omejuje pretok precej tudi whirpool šoba ki ima fi 7mm, vse ostalo je full flow na 1/2" oz. ima vsaj 10mm fi). Vodo za hlajenje imam s potoka tako da tudi nima nekega silnega pretoka, mogoče 15l/min .. tako da če bi na obeh straneh povečal pretoke bi rekel da je tak sistem zadovoljiv za vsaj še 1x večji batch.

S tako "švoh" črpalko pozimi, bi šlo najbrš lahko direkt v fermentor?

Jp, sej za sladice iz katerih delam destilacijo direktno hladim s tem hladilnikom iz mash tuna (70C) v fermentor, pa v bistvu ohladi dovolj že pri max. hitrosti ampak imam še malo znižano da mi lepo izpira slad. Enako bi šlo tudi s pivino, samo delam povratek v lonec zato ker mi je ideja hlajenja cele količine piva hkrati bolj blizu (je enako kot bi hladil s spiralo v loncu) oz. daje bolj konstantne rezultate + da imam whirpooling ker mi s tem lepo separira hmelj in pa hot break na sredino lonca in dobim potem v fermentor precej čisto pivo. Dejansko tega zadnjega nisem verjel dokler nisem videl, deluje perfektno.

Sedaj sem nabavil za v lonec še "trub/pipe dam" ( kitajci odlično kopirajo rešitev SS brewtecha ) in lahko takoj po koncu hlajenja brez problema s pumpo na polno stočim vsebino v fermentor!
grin1.gif
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Od oka 30l/30min pod 20C (pozimi je to 15C ali manj oz. sem tudi že "podhladil" v 30min, poleti pa recimo da zleze za črtico/dve pod 20C) .. je pa rezerva predvsem v črpalki, ker tole pretaka pivino malce nad 5l/min (omejuje pretok precej tudi whirpool šoba ki ima fi 7mm, vse ostalo je full flow na 1/2" oz. ima vsaj 10mm fi). Vodo za hlajenje imam s potoka tako da tudi nima nekega silnega pretoka, mogoče 15l/min .. tako da če bi na obeh straneh povečal pretoke bi rekel da je tak sistem zadovoljiv za vsaj še 1x večji batch.

S tako "švoh" črpalko pozimi, bi šlo najbrš lahko direkt v fermentor?

Jp, sej za sladice iz katerih delam destilacijo direktno hladim s tem hladilnikom iz mash tuna (70C) v fermentor, pa v bistvu ohladi dovolj že pri max. hitrosti ampak imam še malo znižano da mi lepo izpira slad. Enako bi šlo tudi s pivino, samo delam povratek v lonec zato ker mi je ideja hlajenja cele količine piva hkrati bolj blizu (je enako kot bi hladil s spiralo v loncu) oz. daje bolj konstantne rezultate + da imam whirpooling ker mi s tem lepo separira hmelj in pa hot break na sredino lonca in dobim potem v fermentor precej čisto pivo. Dejansko tega zadnjega nisem verjel dokler nisem videl, deluje perfektno.

Sedaj sem nabavil za v lonec še "trub/pipe dam" ( kitajci odlično kopirajo rešitev SS brewtecha ) in lahko takoj po koncu hlajenja brez problema s pumpo na polno stočim vsebino v fermentor!
grin1.gif

Jaz pa ne opažam kakšne velike razlike med whirpoolom ali brez. ČE naredim whirpool in počakam 15 min, ali če samo pustim pri miru 15min so rezultati enaki. Ostanek na koncu je še vedno precej tekoč in ni možnosti, da bi se oblikoval "stožec" iz hmelja...
V nobenem primeru pa nimam problemov z bistrostjo piva!
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Saj je bolj pomembno to, da preko whirpolinga ne nosiš "blata" naprej po hladilnih napravah, ker ti jih maši. V fermentorju se med primarno ferm. itak posede na dno, če pa potem še pretočiš v sekundarca, si pa na istem glede bistrosti ....
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Saj je bolj pomembno to, da preko whirpolinga ne nosiš "blata" naprej po hladilnih napravah, ker ti jih maši. V fermentorju se med primarno ferm. itak posede na dno, če pa potem še pretočiš v sekundarca, si pa na istem glede bistrosti ....

Itak! Ali se pa trudiš z whirpoolingom dobiš kristalno čisto povino, potem pa izdaten dryhop...
crazy1.gif
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Točno! Jaz itak nimam pretočnega, hladim s spiralo in na koncu nekaj usedline pustim v fermentorju. Moj pisker ima ravno prav dvignjeno pipo, da mi pri bolj hmeljanih pivih praktično ni treba lonca nič nagibat, pri manj hmeljanih pa mu še malo pomagam, da se pretoči čim več v fermentor. z ostankom ne izgubljam časa in ga enostavno zlijem na kompost. Naj imajo še bogovi piva kaj od tega
wink-1.gif
Zadnje obdobje si skušam življenje zelo poenostavit in tudi ne pretakam več v sekundarca, delam pa na koncu cold crash, ker imam končno to možnost. Pivo je enako bistro.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Jaz po ohlajanju s spiralo, le-to vzamem ven in dobro zavrtim ter pustim 15 minut. Usedlina se posede in na sredi na dnu se naredi stožec usedline, ki tam vztraja, dokler ne iztočim toliko pivine, da se začne vrh stožca posedati (ko znižana gladina doseže vrh). Potem pa malo bolj pazim, da ne gre preveč blata naprej.

Whirpool za reveže oz. v enem loncu.
smile-1.gif
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Ja, to je res idealni čas, da se v miru usedeš in zadihaš. Jebiga, jaz vmes ruknem kakšnega
nahrung002.gif
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Matr, zdaj sem pa zrajcan. In grem si po enga točenga v frižider .... Dopust je dopust, tle ni heca.
nahrung002.gif
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Tole hlajenje je ta vikend tudi mene malo poživciralo... komaj komaj sem prišel na 24C (bakrena špirala). Pa niti vroče ni blo zunaj
crazy1.gif

Vreča ledu vse porihta...
 

zoki

Pripravnik
23. sep 2007
264
5
18
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Tole hlajenje je ta vikend tudi mene malo poživciralo... komaj komaj sem prišel na 24C (bakrena špirala). Pa niti vroče ni blo zunaj
crazy1.gif

Vreča ledu vse porihta...
Kje se dajo dobit za zmerno ceno vreče ledu? Sem vprašal enkrat v AVE prodajalni (mesnica) pa so rekli 40e za eno vrečo
bonk.gif
 
Nazadnje urejeno:

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
mislm da petroli majo to....sicer pa če maš plac v skrinji si sam naredi
wink-1.gif
 

zoki

Pripravnik
23. sep 2007
264
5
18
Nisem našel nikoli na petrolu, vsaj v naših koncih ne. Ja, tak delam ja, samo včasih ko se za piknik spomniš zadnji trenutek to ne gre
smile-1.gif
 

Wofk

Pripravnik
18. jan 2014
182
0
16
na določenih petrolih majo modro skrinjo pred vhodom. Noter imajo led v 2kg vrečah. Ena je okoli 2 eura
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Pa 2kg bi bilo že skoraj dosti, vsaj za 23l...
Poleti merite temp. vode in dobiš občuek kdaj rabiš led in kdaj ne. Jaz imam counter flow pa mora biti voda 16C, da pridem na 20-21, če bi šla na 18C bi z 2kg ledu brez problema ohladil na 19C...