Oprema

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
morda čistilo za kopalnice? ne vem, ali je v redu, ampak verjetno, če potem dobro spereš s čisto vodo, nima biti kaj narobe.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Citat:
Uporabnik koloid pravi:
Bilo je že veliko napisanega o čiščenju bakra, vendar tale moj elektro grelec ima 2mm obloge od vodnega kmna. Poiskusil sem z citronsko kislino, ocetno kislino (kis), sodo bikarbono. Ne gre dol...spravlja me ob živce:). What to do?

Pa si namočil v kislini za dalj časa? Vodni kamen bi morala kislina raztopit, bo pa za 2mm vzelo malo dalj časa s klasičnimi gospodinjskimi kislinami ... lahko pa daš močnejšo kislino. če bo dovolj močna boš dobesedno videl kako vodni kamen med šumenjem izgine!
grin1.gif
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Namakam 2 uri. Mislim pa da bo bolj problem v koncentraciji kot v času.
Liter kisa(10%) + cca 100g citronske k. + 10 litrov vode + čez noč = bomo vidl.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Hm, meni se 10l vode sliši ogromno, saj ne delaš limonade
grin1.gif
Ne vem kolko ti da citronka (ok, verjetno precej), ampka če je pitno, ne bo topilo kamna. Namoči v čisti kis če je opcija, kak pa maš grelec da rabiš 10+l tekočine?

p.s.: 2h za 2mm ni nič. Čez noč se bo poznalo, ni pa zdaj to trenuten proces... vsaj ne pri koncentracijah, ki jih boš dosegel "v gospodinjstvu".
 

reflex

Pripravnik
23. feb 2016
191
9
18
Kis za vlaganje, sploh pa citronka sta zakon za te zadeve. Samo količino vode moraš obvezno zmanjšati na minimum, ali jo sploh nadomestiti s kisom. V tem primeru je že kis dovolj. Če uporabiš citronko recimo 1dl vode + 1čajna žlička citronke 100% požre ves kamen. Pa čas je potreben. Pusti vsaj čez noč.
 

erck

Zelenc'
18. sep 2015
15
0
1
Živjo!
Delam kotel za kuhanje po BIAB, kitajski grelci ki sem jih naročil pa imajo med grelcem in pušo nekaj desetink milimetra lufta. Ker bo to v stiku s pivino, me zanima če lahko to polotam s srebrnim lotom ali pa mogoče hard lotom?
 

Gucci

Pripravnik
16. avg 2008
126
1
18
Citat:
Uporabnik Pivopivec1 pravi:
Uporablja kdo sifonski polnilnik piva? Recimo takšnega kot je na tem linku https://www.brewuk.co.uk/bottle-filling-machine.html Se dobro obnese? Penjenje, oksidacija...

Jaz sem ga imel in ni bilo problema ne s pranjem in ne z oksidacijo. Edino na kar moraš paziti je, to, da ima malo močnejšo vzmet in moraš takoj na začetku steklenico malo pridržati, da potem zaradi lastne mase zagrabi na stojalo.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Citat:
Uporabnik erck pravi:
Živjo!
Delam kotel za kuhanje po BIAB, kitajski grelci ki sem jih naročil pa imajo med grelcem in pušo nekaj desetink milimetra lufta. Ker bo to v stiku s pivino, me zanima če lahko to polotam s srebrnim lotom ali pa mogoče hard lotom?

Ne vem kje misliš točno ta luft. Če je to na navoju potem uporabiš teflonski trak. Drugače pa ja, lahko lotaš s srebrovim lotom (sanitarni, brez svinca in kadmija) oz. hardlotom (35-55% srebro).
 

Gucci

Pripravnik
16. avg 2008
126
1
18
Citat:
Uporabnik Pivopivec1 pravi:
Super. Iz kje si ga pa narocil?

Uf... nekje iz Nemčije. Žal se ne spomnim točno trgovine. Jih pa imaš tudi v Italiji v trgovinah z vinarsko opremo, saj je proizvajalec italijanski
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Plinski gorilci - ali je "Gorenc" edina opcija pri nas, ali se dobi tudi kaj takega, kar ima okvir za lonec okoli gorilca?
Bojim se, da 70 lit lonec na navadnem gorencu s 3mi nogicami ni najbolj stabilen ...
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Zadnjič sem bil pri Gorencu. Mi je rekla, da ta klasičen gorilnik zadostuje za do 80L (meni pri 50L loncu stabilnost ne dela nikakršnih težav, tudi voda se kar hitro segreje). Sem pa šel malo okoli in imajo še čuda enih gorilnikov. Malo pojdi pogledat, mogoče ti bo kateri ustrezal.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.496
8.861
113
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Plinski gorilci - ali je "Gorenc" edina opcija pri nas, ali se dobi tudi kaj takega, kar ima okvir za lonec okoli gorilca?
Bojim se, da 70 lit lonec na navadnem gorencu s 3mi nogicami ni najbolj stabilen ...
Jest sem sešvasal eno lušno stojalo za 70l lonec.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Ja saj to je: ali luštno stojalo ali pa gorilc, ki je stojalo ... Gorenc pravi (nekje na spletni strani), da je za več kot 40 litrov potrebno drugačno šobo na obstoječi gorilc dati, da spušča več plina skozi (za lonce 40 - 80 lit). Bom probal 50 litrov spesniti v naslednjih dnevih in če bo ultra počasti, obiščemo Gorenca za nasvet ....
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Ja saj to je: ali luštno stojalo ali pa gorilc, ki je stojalo ... Gorenc pravi (nekje na spletni strani), da je za več kot 40 litrov potrebno drugačno šobo na obstoječi gorilc dati, da spušča več plina skozi (za lonce 40 - 80 lit). Bom probal 50 litrov spesniti v naslednjih dnevih in če bo ultra počasti, obiščemo Gorenca za nasvet ....

Gorenc ima 8kw in za 50l res nebi smel bit problem. Samo pravi regulator je potrebno izbrat, sem že pisal enkrat o tem, točno kateri regulator je za določene količine...
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Sem sprašel tudi točno to, ap je rekla, da ni nobene potrebe po menjavi regulatorja in da ta "osnovni" popolnoma zadostuje. Včeraj sem segreval 35l vode, ki ima cca 10C (po moji "na pamet" oceni, raje hladnejša kot toplejša - toliko, da bolijo roke, ko pomivam lonce po kuhi) na 72C (za mash). Rabil sem kakih 45min. Ravno prav, da sem pripravil vse za mletje slada, ga natehtal in zmlel, odprte vrečke pa nazaj zaprl. Meni se to zdi popolnoma OK.
 

Nejc_L

Pripravnik
18. feb 2011
317
18
18
Sl. Bistrica
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Ja saj to je: ali luštno stojalo ali pa gorilc, ki je stojalo ... Gorenc pravi (nekje na spletni strani), da je za več kot 40 litrov potrebno drugačno šobo na obstoječi gorilc dati, da spušča več plina skozi (za lonce 40 - 80 lit). Bom probal 50 litrov spesniti v naslednjih dnevih in če bo ultra počasti, obiščemo Gorenca za nasvet ....

Gorenc ima 8kw in za 50l res nebi smel bit problem. Samo pravi regulator je potrebno izbrat, sem že pisal enkrat o tem, točno kateri regulator je za določene količine...

Z 8kW gorencem in 4kg/h regulatorjem (in ne klasični 1.5kg/h) brez problema 70 litrov. Regulator majo v merc tehniki, okol 12 eur, tut od gorenca.