Oprema

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Bi bila smiselna nadgradnja sistema "biab+false bottom" s črpalko, ki bi za čas drozganja čez pipico spodaj vlekla in nazaj na vrh škropila, da ne rabiš mešat? Koliko se pozna na efektivnosti razlika od navadnega biab do masha v nekem sistemu aka grainfather?
(najdem zelo različne podatke, s koliko vode se dela izpiranje glede na celotno količino drozge, je tu kako dejansko pravilo, ali bolj po občutku glede na izkušnje in uporabljeni sistem?)
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Glede efektivnost je zelo nehvalažno primerjat ker je vsak sistem in vsak postopek drozganja drugačen. Cirkulacija (in dogrevanje) ima primarno bolj smisel zaradi tega ker imaš drozgo segreto enakomerno in je dejansko drozganje na "pravi" temperaturi ki je enotna čez cel batch in ves čas. Pri klasičnih pasivnih sistemih imaš namreč velika nihanja, tako je drozga nekje segreta na 70C drugje pa recimo na 64C, ven pride pa neka integralna vrednost. Jasno ko dobiš izkušnje boš znal tak sistem uporabljat prav, dokler jih nimaš bodo napake oz. boš recimo drozgal na 68C (mesto meritve) dejansko pa bo pol drozge bolj hladne in bo pivo dokaj suho oz. brez telesa (nizek FG) -> naslednjič boš pač drozgal na "tvojih" 70C in zadel medium body. Razlike ponavadi sicer niso tako kapitalne, ampak so pa prisotne.

Okoli efektivnosti je pomembno da se encimska pretvorba izvede pravilno po celi drozgi, kar dosežeš že če drozgo v tistih 60min 2x vmese premešaš. Vse ostalo okoli efektivnosti je potem odvisno od zmletosti sladu in načina izpiranja. Tako da sama cirkulacija ni nujno da bo prinesla dobro efektivnost če bo vse ostalo narobe!
grin1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Tudi padec temperature pod 60C ni problematičen kot se zdi na prvi pogled. Če ti v zaprtem okolju (drozgalnik) držiš več kot 30 min temperaturo nad 62C (kar je itak spodnja meja za encime) opraviš postopek počasne pasterizacije (LTLT).

Sam slad vsebuje sicer veliko mikroorganizmov, predvsem mlečnokislinskih bakterij. Ampak pasterizacija jih onemogoči in realno bi tudi več dni če ne celo tednov ali mesecev trajalo da bi se drozga občutno skisala.

Za prisilno kisanje se izvede drozganje kot običajno do stopnje ko je encimska pretvorba opravljena, potem se počaka da se drozga ohladi pod 50C in se doda malo sladu. Ta vnese mlečnokislinske bakterije in v okolju bogatem s sladkorjem in relativno visko toploto se prične proces kisanja. Ker so mlečnokislinske bakterije lahko izjemno hitre je potrebno nadzirat fermentacijo s pH metrom. Ko se doseže željen pH se drozgo izpere in skuha pivo kot običajno. Postopek se da poenostavit z dodajanjem acid sladu, tega se dodaja v večjih količinah na koncu drozganja (drugače bi pH drozge bil prenizek).
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Hvala za dodatne info. Tole mi da misliti, ker bi namreč rad kako soboto užival kje zunaj, bi lahko že v petek zvečer začel drozganje, v soboto zjutraj prekuhal, pospravil in ob 9h bil steady-go za nove podvige na svežem zraku.

Kjer na koncu seveda paše pivo!
nahrung002.gif
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Hvala za komentar, jasno da, če ga boš nekej generalno fsral, da tu tudi najdražji sistem ne bo pomagal
aplauz.gif
V principu, če vse delaš prav,

Trenutno mi brbota (matr je veselje poslušat) druga runda "iz piksne", ampak, se mi zdi da "I can do beter". Naredil bom za probo en mali biab v piskru ki ga pač imam (15l), toliko da se preizkusim še v handlingu te metode. Menda bom prišel na 10l pivine...valda bom? Eno gajbo...
17758-icon_confused.gif

Po tem pa ja, bi šel All-in, kupil pisker in naredil nek približek "tržnega" produkta. Delat na "peš" s 50l piskrom se mi zdi...hm...že skoraj težko obvladljivo? Pa vreče, mešanje, lovit temperaturo, pa cev če nimaš pipice... pač da naredim v šusu vse, verjetno si skozi zadnjih par vprašanj opazil, da me muči avtomatika, sam plačal je ne bi
cheer.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.496
8.861
113
Sej lahko narediš partal mash za začetek, tok da dobiš občutek.

Kar se tiče pa lovljenja temperatur, pa ni tako zakomplicirano. Enostavno zliješ vodo določene količine in temperature v pisker in zmešaš not slad. Mešanica je na target temperaturi, pokriješ zaviješ v kovter in čičaš pa čakaš. Kalkulatorji so na netu, tko da to ni težava.
Bomo pa po vsej verjetnosti kuhal pivo po tej metodi na Ljubljanskem festivalu piva v petek in soboto. Mene sicer ne bo oziroma ne bom predaval, ker mam vsega skupaj mal čez laske do dopusta. Verjetno bodo drugi. 18. pa kuhamo na Braumaistru.

Čutim, da si pečen, upam, da soproga ve
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Hvala za komentar, jasno da, če ga boš nekej generalno fsral, da tu tudi najdražji sistem ne bo pomagal
aplauz.gif
V principu, če vse delaš prav,

Trenutno mi brbota (matr je veselje poslušat) druga runda "iz piksne", ampak, se mi zdi da "I can do beter". Naredil bom za probo en mali biab v piskru ki ga pač imam (15l), toliko da se preizkusim še v handlingu te metode. Menda bom prišel na 10l pivine...valda bom? Eno gajbo...
17758-icon_confused.gif

Po tem pa ja, bi šel All-in, kupil pisker in naredil nek približek "tržnega" produkta. Delat na "peš" s 50l piskrom se mi zdi...hm...že skoraj težko obvladljivo? Pa vreče, mešanje, lovit temperaturo, pa cev če nimaš pipice... pač da naredim v šusu vse, verjetno si skozi zadnjih par vprašanj opazil, da me muči avtomatika, sam plačal je ne bi
cheer.gif

Saj ni tako komplicirano. Ko bos delal prvic si vzami v racun, da bo slo kaj narobe in to smatraj kot testno rundo. Si pa pisi vse temperature, voda, zrno in koncno drozge. Drugic ti bo vse zelo prav prislo. Prvic ciljaj na medium body, da imas malo rezerve gor dol. Pivino na koncu lahko tudi razrecis in dobis v fermentor vec kot 10l, upostevaj pa to pri receptu.
Ko ti prvic rata all-grain bos potem studiral samo se to in se smejal kvaliteti prvic batchov
smile-1.gif

Avtomatsko reguliran mash pride kasneje, ko ti bodo jasne vse osnove, sicer pa kot sem ti ze napisal, temperatura fermentacije je precej bolj pomembna kot konstanta temp v mashu.
Ko se bo enkrat pojavil hladilnik za pivo v dnevni, pa se en v kleti za fermentacijo,pa sodi, pa co2 bombe, potem ves da si se posteno navlekel
wink-1.gif
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Danes dobil 10m bakrene cevi, ki je bolj ali manj uspesno spravil v uporabno obliko. Sledi ciscenje in prikljucek za cev, poj pa gasa
smile-1.gif


Kaka ideja, kako, ce sploh, narediti distancnike med ovoji?
2438240-image.jpg
 

Priponke

  • 2438240-image.jpg
    2438240-image.jpg
    90,3 KB · Ogledi: 437
Nazadnje urejeno:

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Jaz jih nimam,pa cisto ok funkcionira, sej je fleksible vse skupaj.
Ideja z baker zico je ok, najbrs bo dovolj ce povezes prvega in zadnjega.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Jaz nimam povezanega, ker bi s tem naredil prostor za dodatno prijemanje packarije, katero je potrebno spucat iz tuljave. Tuljava se obnaša kot velika vzmet, tako da jo po uporabi stuširam z vročo vodo in gre vsa packarija dol. Itak moram pa mešat med ohlajanjem, kjer pa distančniki niti ne pridejo do izraza ....
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Še ena... Mogoče se bo tole slišalo... čudno... ampak, če gledam mere teh sistemov, je dejanski "pisker" skoraj 2x toliko velik, kot je predvidena max kapaciteta narejenega piva? Ker če ima 50l mašina mere 50x70 (od teh 70 bi na uč rekel, da ti 20cm odnesejo nogice), torej je to pri 50x50cm slabih 100litrov. Verjetno omejitev izhaja (tudi) iz količine slada, ki se ga da natlačit v sredinski cilinder? me pa zanima, glede na koncept na katerega deluje, ima Braumeister omejitev minimalnega volumna, ki ga lahko narediš z njim, in ali je kje napisan? (glede na to da tekočino šopa čez sredinski valj, mora biti toraj batch večji od volumna sredinskega valja... je to omejitev, ali ne, ker je itq batch vedno premajhen?)

Če gledamo zunanje dimenzije "mašine", lahko torej z biab metodo v 50l piskru pridelamo več pivine kot v "sistemu"? (če prav razumem, z biab v 50l piskru narediš ranga 35-40l, s sistemom pa cca 20-25?)
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Za braumaistra ne vem ampak z biabom lahko v 50 l loncu narediš tudi večji končni volumen. V fermentor lahko kasneje natočiš čisto vodo in razredčiš pivino. S tem, da prej targetiraš višji OG.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Braumaister ima nazivno velikost in dejansko velikost posode. Skratka 20l braumaster pridela 20l piva kar pomeni da ima lonec velik kaj vem 30l.

Tule imaš tudi omenjene minimalne količine (karkoli že to pomeni, najbrž je to minimalni volumen v loncu zaradi grelnih elementov in pump): FAQ

Izgube volumna med BIAB in all-in-one sistemi so praktično enake, tako da mislim da ni razlike.
 

Gucci

Pripravnik
16. avg 2008
126
1
18
Tako je. BM ima večji volumen od 50, da na miru drozgaš in potem kuhaš pivino. Ker je potrebno vkalkulirati tudi volumen sladu med drozganjem.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Ali je mešanje drogze pri all-grain postopku nezaželjeno zaradi izločanja kakšnih nezaželjenih priokusov?

Npr.:
- ali pri normalnem drozganju na eni temp. (npr 67 stC) mešanje med drozganjem kaj pomaga pri izločanju sladkorja ali je bolje, da ne delam tega?
- če bi delal večstopenjsko drozganje in dodajal vročo vodo, bi moral malo mešati, da se vsaj temperatura enakomerno porazdeli. A
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Mešanje drozge ni problematično, v bistvu je zaželjeno. Boš pa z mešanjem med drozganjem izgubljal zelo hitro temperaturo, zato se v praksi izvede kratko mešanje na vsakih 20 min.

Izločanje sladkorjev zaradi mešanja ni nič povečano se pa z mešanjem celotna drozga lepše porazdeli in nimaš "mrtvih" delov kjer recimo encimska pretvorba nebi potekala oz. bi potekala drugače od "želja" (mrzel rob).

Na začetku pa je pomembno da se slad dobro premeša, da ni kepic in da je slad enakomerno namočen. Recimo že zaradi mletja boš imel različne slade v različnem delu posode in začetno mešanje mora bit res temeljito. Sam mešam med usuvanjem sladu in potem še ene 3 min, vzamem vzorec za pH, in nato mešam še minutko ali dve potem pa pokrijem drozgalnik.

Takole zgleda mash tun industrijske pivovarne (mešalne "grablje" so vidne):
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Hja, mešanje. Danes sem mešal 4x krepko in do dna (v štartu in na vsakih 20 min) in povzročil ..... da se je zamašil filter v drozgalniku. Fini prah ga je zapacal pri mestu, kjer je montiran na navoj, ker je tam malo tanjši. Filter je namreč narejen iz pletene žične vezne cevke. Očitno bo potrebno res bakreno cev ali kaj podobnega. Kdo že ima tuš cev za ta namen uporabljeno?

70% Eff.

Zaključki: Očitno se mora človek tudi mešati naučiti.
bonk.gif
 
Nazadnje urejeno: