Oprema

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Skratka, varianta z vrečo je popularna, ker rabiš minimalno custom-made sestavnih delov (vrečo) in lahko vse delaš v enem piskru. Lahko imaš pa več piskrov in ne rabiš vreče ter drugače filtriraš... (?)

Meni trije sodi ne pridejo v poštev - stanovanje
grin1.gif
Za to študiram, kako narest "nekaj" na foro raznih teh sistemov.
Še ena ideja: recimo, da bi delal podobno kot BIAB, torej, da imam en pisker: dam pa zašvasat cilinder, ki bo čim bolje pasal v ta pisker, spodaj pa fino perforirana pločevina za cedilo. Pri dnu naredim izvod za pipico, ta cilinder pa bi imel ravno toliko distančnika, da bi bil dvignjen nad nivo tega izvoda. Nanj pri priklopim črpalko, ki bi vlekla filtrirano brozko in jo polivala nazaj na vrh skozi pokrovko. Za gretje bi spodaj namontiral električno rinko ali dve, odvisno od dimenzije (in domače zaloge
grin1.gif
). Potopim nekam temperaturni senzor in lahko naredim še regulacijo temperature in če stalno krožim, bo odčitek dejansko dober. Če ni ravno dno, mi ostane plin...?

Tako ja!

Pojdi po korakih... začni z vrečo, skuhaj nekaj rund, če te potegne not, potem delaš izboljšave...
Vrečo potem lahko uporabiš za vrečke za hmelj al kaj podobnega, stran ne o šlo nič.
 

grmaco

Zelenc'
27. apr 2015
28
0
1
Citat:
Uporabnik Wofk pravi:
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Skratka, varianta z vrečo je popularna, ker rabiš minimalno custom-made sestavnih delov (vrečo) in lahko vse delaš v enem piskru. Lahko imaš pa več piskrov in ne rabiš vreče ter drugače filtriraš... (?)

Meni trije sodi ne pridejo v poštev - stanovanje
grin1.gif
Za to študiram, kako narest "nekaj" na foro raznih teh sistemov.
Še ena ideja: recimo, da bi delal podobno kot BIAB, torej, da imam en pisker: dam pa zašvasat cilinder, ki bo čim bolje pasal v ta pisker, spodaj pa fino perforirana pločevina za cedilo. Pri dnu naredim izvod za pipico, ta cilinder pa bi imel ravno toliko distančnika, da bi bil dvignjen nad nivo tega izvoda. Nanj pri priklopim črpalko, ki bi vlekla filtrirano brozko in jo polivala nazaj na vrh skozi pokrovko. Za gretje bi spodaj namontiral električno rinko ali dve, odvisno od dimenzije (in domače zaloge
grin1.gif
). Potopim nekam temperaturni senzor in lahko naredim še regulacijo temperature in če stalno krožim, bo odčitek dejansko dober. Če ni ravno dno, mi ostane plin...?

Podoben sistem imam jaz. 100L lonec. Vanj ravno paše boben od pralnega stroja. Naj imam montirane inox nogice, da je malo od dna lonca, ter inox palico za ročaj. Žakelj sešit iz zaves. Vse skupaj lepo gre v lonec in se zapre med drozganjem. Za izpiranje pa lepo na škirpec pa potegnem ven in izpiram. Učinkovitost imam okoli 78% za 60l batche.



Plan pa imam v prihodnje, da bi tako kot si ti rekel, spodaj namontiral še pipco, el. element pa pumpo in naredil neke vrste e-BIAB recirkulirni sistem.

Če smem vprašat, kako pa hladiš potem pivino?
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Sploh ni straha, da bi šlo kaj stran... zaenrkat smo še vse porabili
grin1.gif

Edino ena stvar mi še pade v oči pri temle setupu: vitel. Ok, boben je težak, ampak verjetno tudi žito nekaj popije... kaka je pri recimo 50l batchu teža za "ven potegnit", torej, vreča+napito žito? Je še realno, da boš "peš" ven potegnil, ali je kriza?

p.s.: kot imata ta dva sistema, da je notri boben in na vrhu zašraufano sito/pokrov. Je kak argument, za kaj ne bi tega bobna naredil tako, da bi lahko zgornje sito z navojno osjo porinil proti dnu, da bi malo sprešal zadeve?
 

Wofk

Pripravnik
18. jan 2014
182
0
16
Citat:
Uporabnik grmaco pravi:
Citat:
Uporabnik Wofk pravi:
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Skratka, varianta z vrečo je popularna, ker rabiš minimalno custom-made sestavnih delov (vrečo) in lahko vse delaš v enem piskru. Lahko imaš pa več piskrov in ne rabiš vreče ter drugače filtriraš... (?)

Meni trije sodi ne pridejo v poštev - stanovanje
grin1.gif
Za to študiram, kako narest "nekaj" na foro raznih teh sistemov.
Še ena ideja: recimo, da bi delal podobno kot BIAB, torej, da imam en pisker: dam pa zašvasat cilinder, ki bo čim bolje pasal v ta pisker, spodaj pa fino perforirana pločevina za cedilo. Pri dnu naredim izvod za pipico, ta cilinder pa bi imel ravno toliko distančnika, da bi bil dvignjen nad nivo tega izvoda. Nanj pri priklopim črpalko, ki bi vlekla filtrirano brozko in jo polivala nazaj na vrh skozi pokrovko. Za gretje bi spodaj namontiral električno rinko ali dve, odvisno od dimenzije (in domače zaloge
grin1.gif
). Potopim nekam temperaturni senzor in lahko naredim še regulacijo temperature in če stalno krožim, bo odčitek dejansko dober. Če ni ravno dno, mi ostane plin...?

Podoben sistem imam jaz. 100L lonec. Vanj ravno paše boben od pralnega stroja. Naj imam montirane inox nogice, da je malo od dna lonca, ter inox palico za ročaj. Žakelj sešit iz zaves. Vse skupaj lepo gre v lonec in se zapre med drozganjem. Za izpiranje pa lepo na škirpec pa potegnem ven in izpiram. Učinkovitost imam okoli 78% za 60l batche.



Plan pa imam v prihodnje, da bi tako kot si ti rekel, spodaj namontiral še pipco, el. element pa pumpo in naredil neke vrste e-BIAB recirkulirni sistem.

Če smem vprašat, kako pa hladiš potem pivino?

Naredil sem immersion chiller iz dvojne špirale (2x 10m; 12mm bakrene cevi)

 

Wofk

Pripravnik
18. jan 2014
182
0
16
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Sploh ni straha, da bi šlo kaj stran... zaenrkat smo še vse porabili
grin1.gif

Edino ena stvar mi še pade v oči pri temle setupu: vitel. Ok, boben je težak, ampak verjetno tudi žito nekaj popije... kaka je pri recimo 50l batchu teža za "ven potegnit", torej, vreča+napito žito? Je še realno, da boš "peš" ven potegnil, ali je kriza?

p.s.: kot imata ta dva sistema, da je notri boben in na vrhu zašraufano sito/pokrov. Je kak argument, za kaj ne bi tega bobna naredil tako, da bi lahko zgornje sito z navojno osjo porinil proti dnu, da bi malo sprešal zadeve?

Potegnil boš, samo traja da se odcedi še vse tako, da dlje časa v zraku držat bo večji problem
smile-1.gif
, ker pri 50L batchu je nekje 10kg žita pa še računaj ene 10l vode v žitu in preden to vse izteče ...

ne vem zakaj bi pa hotel še sprešat žito? Kolikor vem, če preveč stiskaš lahko tvegaš tanine. Jaz samo vzamem eno pokrovko ko imam na vitlu dvignjeno pa mal pritisnem dol, da se prej izcedi.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Skratka, varianta z vrečo je popularna, ker rabiš minimalno custom-made sestavnih delov (vrečo) in lahko vse delaš v enem piskru. Lahko imaš pa več piskrov in ne rabiš vreče ter drugače filtriraš... (?)

Meni trije sodi ne pridejo v poštev - stanovanje
grin1.gif
Za to študiram, kako narest "nekaj" na foro raznih teh sistemov.
Še ena ideja: recimo, da bi delal podobno kot BIAB, torej, da imam en pisker: dam pa zašvasat cilinder, ki bo čim bolje pasal v ta pisker, spodaj pa fino perforirana pločevina za cedilo. Pri dnu naredim izvod za pipico, ta cilinder pa bi imel ravno toliko distančnika, da bi bil dvignjen nad nivo tega izvoda. Nanj pri priklopim črpalko, ki bi vlekla filtrirano brozko in jo polivala nazaj na vrh skozi pokrovko. Za gretje bi spodaj namontiral električno rinko ali dve, odvisno od dimenzije (in domače zaloge
grin1.gif
). Potopim nekam temperaturni senzor in lahko naredim še regulacijo temperature in če stalno krožim, bo odčitek dejansko dober. Če ni ravno dno, mi ostane plin...?

Edino toliko bodi previden, da če boš izpiral slad v cilindru/bobnu, da ti ne bo tekočina pri straneh mimo - ali pa še slabše - po zunanji strani cilindra tekla, če imaš kake luknjice na stenah. Jaz sem tako zadnjo all-grain rundo uspel na 66% izkoristka pasti, ker se mi je to dogajalo in nisem bil pozoren ....

Saj pir bo za popit, vendar .... na napakah se učimo!
 

Wofk

Pripravnik
18. jan 2014
182
0
16
Bakrena cev v kolutu, Dam zadnjih 10 min vretja hladilnik v lonec, da se razkuži vse. 40L ohladi nekje 20-30 min.
 

Rsk

Fizikalc
31. maj 2016
150
54
28
Če kdo potrebuje 12mm bakreno cev, jo imam za prodat nekje med 20m-25m, cena je 2€ na meter, info na ZS.
Lp
 

cynicaal

Pripravnik
2. apr 2016
109
2
18
Kako "streti" slad brez mlinčka? Gre za manjše količine cca 200g-300g. Mlinček je sicer v planu nekje do konca poletja (omejen budget). Je še kakšne druga varianta razen valjarja? A je kdo morda probal s tisto staro "flajšmašino" ( za mletje mesa, ki zgleda podobno kot Corona mlinček).
 

matejko

Pripravnik
15. sep 2014
59
0
6
Za majhne količine ti bo v redu tudi kavni mlinček. Samo ne preveč dolgo mleti, da ne bo preveč ''moke'' nastalo.
smile-1.gif
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Če rata moka, to verjetno ne bo preveč bremzalo izpiranja. Sploh če govorimo o 20-30 dkg....Problem bi bil, če bi na mikser mlel celotno rundo slada, ker bi ratalo blato v drozgalniku in se ne bi izpiralo. Tako majhna količina pa ne bi smela delati problema ....

Kaj pa kladivo za meso po vrečki?
 

si30n

Pripravnik
6. jun 2014
119
3
18
Citat:
Uporabnik matejko pravi:
Za majhne količine ti bo v redu tudi kavni mlinček. Samo ne preveč dolgo mleti, da ne bo preveč ''moke'' nastalo.
smile-1.gif

Za biab so tudi večje količine povsem OK, v kolikor se ne sekiraš zaradi taninov, ki se pri finem mletju izločijo pri drozganju. Je pa dolgotrajen in tečen proces.
 

cynicaal

Pripravnik
2. apr 2016
109
2
18
A pri BIAB metodi potrebuješ "false bottom" ali ne (plusi / minusi če ga imaš ali ne)? Kolikor sem gledal razne video posnetke, jih pri tej metodi nekateri imajo, nekateri ne.
 

header

Fizikalc
28. okt 2013
543
32
28
Citat:
Uporabnik cynicaal pravi:
A pri BIAB metodi potrebuješ "false bottom" ali ne (plusi / minusi če ga imaš ali ne)? Kolikor sem gledal razne video posnetke, jih pri tej metodi nekateri imajo, nekateri ne.

Pri BIAB ne rabiš "false bottom".
Zato imaš vrečo. Ne vem zakaj bi pri BIAB rabil "false bottom" saj gre skozi vrečo pivina brez večjih delcev - slada.
 

cynicaal

Pripravnik
2. apr 2016
109
2
18
Sem predvideval, da je tako, samo me je zmedlo, ker ga eni vseeno uporabljajo (sem ugibal, da zato, da se vreča ne prismodi, če vodo malce ogrevaš v primeru da temperatura pade preveč - ugibam pač)
 

header

Fizikalc
28. okt 2013
543
32
28
Pravilno si ugibal!
Zato, da se ti vreča ne prismodi lahko uporabiš tudi kakšno rešetko ali kaj podobnega ne pa "false bottom" , ki je precej drag.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Citat:
Uporabnik header pravi:
Citat:
Uporabnik cynicaal pravi:
A pri BIAB metodi potrebuješ "false bottom" ali ne (plusi / minusi če ga imaš ali ne)? Kolikor sem gledal razne video posnetke, jih pri tej metodi nekateri imajo, nekateri ne.

Pri BIAB ne rabiš "false bottom".
Zato imaš vrečo. Ne vem zakaj bi pri BIAB rabil "false bottom" saj gre skozi vrečo pivina brez večjih delcev - slada.

Zato, da ne pripališ vsebine na dno lonca, če med drozganjem segrevaš ...
evil.gif
 

si30n

Pripravnik
6. jun 2014
119
3
18
Citat:
Uporabnik cynicaal pravi:
A pri BIAB metodi potrebuješ "false bottom" ali ne (plusi / minusi če ga imaš ali ne)? Kolikor sem gledal razne video posnetke, jih pri tej metodi nekateri imajo, nekateri ne.

Jaz drozgam v hladilni torbi, gor imam ob strani na dnu pritrjeno pipco in zaradi tega imam v torbi poleg vreče še "false bottom" oz. bolje rečeno rešetko, da vreča ne zabije pipce. In da lahko odprem pipco in spiram, brez da bi dvigoval vrečo in delal packarijo po kuhinji. Vrečo (in ne drozgalne narezane cevi) imam pa predvsem za to, da se ne rabim sekirat zaradi "stuck masha". Pri kakšnih pšeničnih itd.