Jablana

Abeta

Fizikalc
13. avg 2007
1.860
3
38
prosil bi za pomoč strokovnjake... lani jeseni sem posadil spodnjo stebričasto jablano, pa bi jo bilo potrebno obrezati
vsak nasvet kako bi bil dobrodošel, saj bo to moje prvo "obrezavanje"

20160318174337.jpg
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Za začetek vse kar štrli direktno v luft skrajšaj za vsaj polovico.
Potem pa še malo poreži vejice ven z debla, ker jih imaš preveč na gosto.
 

Zanzibar

Majstr
16. sep 2007
1.061
122
63
pogooglaj: "obrezovanje jablan"
Navodil na netu imaš kot listja!

Tako sem jaz naredil prvič pred dvemi leti. Poskušal sem čimbolj upoštevati te nasvete.
Potem ne moreš veliko zaj3bati.... Itak raste kot zmešano. Skoraj ne moreš preveč porezati
smile-1.gif
 
ko porežeš se površina, kjer si odrezal, premaže z nekim/nekakšnim voskom.

tiste 3 al 4 najvišje zadeve ki štrlijo gor se garant splača skrajšat. razn če ne misliš ptičev prehranjevat z jabkami

BTW na enem drevu maš lahk zgodnje in kasne sorte (mam tko doma cepljeno češnjo). Tko da če "boš kaj več porezal" lahk potem cepiš pa maš multi kulti sorte jabk na enem drevu.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Na sliki se bolj slabo vidi... Kje imaš mesto ceplenja? Ker kolikor se vidi na sliki, je vse skupaj krasen recept, da ti jablana podivja.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.071
301
83
Da te ne bi avtor te teme slučajno poslušal (upam, da te še ni). Razen, če želi naslednje leto delati butare od viška lesa ...
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.071
301
83
Manjka par podatkov. Najvažnejši: kakšna je podlaga. In koliko je bila sadika stara. Na uč izgleda drevo staro ene štiri - pet let na srednje bujni podlagi. Kar pomeni da lani nisi sadil ravno klasične sadike. Ali pač?

Drevo je potrebno razredčit in spodbudit rast spodaj. Kar pomeni najmanj en poganjek zgoraj mora ven. Glavni poganjek na vrhu odrežeš malo nad polovico (da se oblikuje naslednja etaža vej). Na sliki se ne vidi vsega in na terenu bi se dalo zadevo bolje ocenit. Na sliki spodaj je predlog na hitro. Ni treba slediti točno predlogu, važno je da vidiš približno princip.
Vedeti moraš, da so rodni brsti sedaj napeti (čez ne mesec približno bodo cvetovi), vegetativnio so bolj špičasti manjši in usmerjeni ob lesu. Sedaj je idealni čas za zanavanje razlike. Razlika je važna, ker lahko rodne sedaj prešteješ in približno vidiš kakšen bo pridelek. Ne smeš pustiti vseh, premalo pa spet ne, ker bo potem drevo rastlo kot noro. Že tako ali tako to počne ...

Aja; rodni les je enoletni (torej lanski), ki izrašča iz dvoletnega (predlanski). Enoletni, ki izrašča iz večletnega ni roden. To lahko viš tudi po rodnih brstih, če boš pozoren ...

Če želiš rast navzgor omejiti kolikor se da, glavni poganjek (tavrhnji) odreži nad prvim vodoravnim poganjkom ...
Mazanje s cepilnim voskom je sicer v redu, ampak pri tako majhnih ranah praktično nepotrebno ...

 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.071
301
83
Jest5 si je premislil
confused-1.gif


Škoda.

Ampak vseeno moram tule povedat še par stvari:
- moja slika je samo predlog in še to na hitro;
- par stvari bi lahko spremenil; recimo kakšno vejo v zgornjem delu bi še vrgel ven, ampak zato bi moral videti drevo v naravi, da se dobro oceni katero. ta, ki sem jo označil gre lahko definitivno ven -dela senco. najbrž tudi tista pod njo, ampak je odvisno kje točno je glede na veje spodaj
- na sliki je označeno ene pol do dve tretjini dela. za ostalo nisem prepričan, ker ne vidm dobro razporeditve vseh vej (slika je sicer super le drevo je pač treba videt z vseh strani) ...
- spodaj je treba spodbuditi rast. nujno. ampak je težko biti pameten, ker se rast spodbudi samo z rezanjem. če se spodaj preveč reže se to etažo lahko izgubi. dolgoročno to ni težava, razen če je podlaga šibka ...
.
.
.
itd ....

Bolj ko gledam sliko, bolj sem prepričan, da bi jaz spodnjo vejo (ta ki gleda proti fotografu) vrgel celo ven. Se pravi odrezal pri deblu ...
 
Nazadnje urejeno:

japke

Fizikalc
13. avg 2007
1.349
12
38
43
skoz okol
če boš takole porezal jablano kot na sliki (veje na pol) boš imel hudiča. Tam, ko odrežeš vejo, dam odžene šop vej. Jablana pa zgleda ko "pudl"
smile-1.gif

Veje se vedno reže na začetku, tik ob glavni veji.
Jablana rodi na 2-letnih vejah. Vse veje, ki rastejo navzgor ne rodijo. Jablana se reže na sistem "ribje kosti". to pomeni glavna veja čimbolj horizontalno (vezanje!) iz nje pa bodo odgnale nove veje, ki bodo rodile drugo leto. (vežeš poleti, ko odženejo veje!). Veje se ne smejo preveč prekrivati, da pride sonce do sadežev. Jablana mora imeti le en vrh. Če rastejo 2 veji v vrh, odrežeš eno pri vznožju.
... toliko
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Citat:
Jest5 si je premislil
Ne da se mi prčkati.

Kot prvo pa mora lepo odkopati mesto ceplenja, ker na sliki(čeprav se slabo vidi, tako da nism zihr) zgleda, kot da se dotika zemlje.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.071
301
83
... toliko, da si opisal rez za internzivno vzgojo na šibki podlagi.

Se ti zdi, da tako vzgojo mojster (ali pa drevo na sliki) potrebuje?
Če je odgovor ja, potem je moj predlog neuporaben, se strinjam. Ampak potem mora mojster na šolanje (alter nasveti ga do zdaj samo begajo). Ti pa deloma tudi. Jablana NE rodi na dvoletnem lesu.

Sem že zapisal; moj predlog je samo predlog. Narejen na predpostavkah, ker manjka kup informacij. Ne najmanj važna je kaj pravzaprav lastnik pričakuje od tega drevesa.
In moj predlog predpostavlja eno nezahtevno ravnotežje med rodnostjo in lesom. Krajšanja poganjkov so tam zato, da se naredi nastavek lesa za naslednja leta (mogoče bi v živo zastavil zadevio drugače. najbrž ...). Če želi mojster stebričasto vzgojo (hudo intezivno) potem je stvar popolnoma drugačna. To pa pomeni, da je vrgel stran najmanj dve leti ...
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
btw, sem zaradi ene veje pri jablani(kaj narediti z njo) za foro poslal vprašanje 8 našim drevesnicam. 7 jih je odpisalo, od tega je bilo 5 različnih odgovorov.
Pol se pa čohej po tazadni ker ima prav
hysterical-1.gif
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.203
4.672
113
Ne vem, zakaj bi na tako vprašanje znali odgovoriti v drevesnici. Oni se ukvarjajo z vzgojo majhnih dreves za prodajo. Vprašaš kmeta, ki ima par ha sadovnjaka in reže sam. Spet pa ta kmet mogoče ne bo vedel za dober recept za jabolčni štrudelj.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Če drevesnice reklamirajo tečaje, predstavitve obrezovanja(dosti jih ima tudi svoj sadovnjak in se bavijo s prodajo lastnega sadja), nekako pričakuješ, da znajo tudi kaj prav povedati.
 

Tku

Pripravnik
20. nov 2007
598
0
16
Tiha voda
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Če drevesnice reklamirajo tečaje, predstavitve obrezovanja(dosti jih ima tudi svoj sadovnjak in se bavijo s prodajo lastnega sadja), nekako pričakuješ, da znajo tudi kaj prav povedati.
Odvisno od konkretnosti vprašanja.

Pošlji vulkanizerjem vprašanje katere gume so najboljše za moj avto, pa pri tem ne povej kateri avto imaš.
evil.gif

Kakšne odgovore boš dobil?
grims-1.gif


Pri sadnih drevesih poznamo gojitvene oblike. Odgovor je odvisen od tega, v kakšno obliko želiš vzgojiti drevo. Brez tega ti bo večina odgovorila z nasveti v njim najljubšo obliko ali tisto, ki je trenutno v trendu. Za celo razlago o tem so pa napisane cele knjige in ti jih v en email ne bo skoraj nihče pisal.

P.S.: Prebral eno knjigo in obrezujem nekaj dreves, za prvo silo pa tudi nekaj guglanja zadostuje. Tudi ti to zmoreš.
wink-1.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Vprašanje je bilo čisto konkretno zastavljeno skupaj s slikovnim materjalom.

P.S. Predno sem dobil odgovore, sem že obrezal. Ne zmoreš samo ti klofati po googlu
 

Abeta

Fizikalc
13. avg 2007
1.860
3
38
preden ste se razpisali, sem že opravil svoje
crazy1.gif

in zadeva "postrižena" sedaj zgleda takole

PREJ:
20160318174337.jpg


POTEM:
jabuk.jpg


je pa bil ta drevo kupljen kot "balerinka" - stebričasta jablana....
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Ja tiste veje ob deblu si uredil na najslabšo možnost
tongue-1.gif
Ali bi jih samo malo skrajšal, ali pa odrezal čisto pri deblu. Zadnje lahko še vedno narediš.
Dvojni vrh v principu ni slab, če sta vrhova postavljena tako, da si ne delata preveč sence(V-Z). Če sta postavljena bolj v smeri J-S, je bolje, da enega odstraniš.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Da izkoristim temo, a je kdo tukaj, ki bi mi cepil češnjo (SG)?
Če ja, naj mi napiše na ZS.