Keto dieta/prehrana

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
Sam sem ta mesec (torej en teden) začel eksperimentirat s "keto" in treningi 5x/teden.
OH razen iz sadja in zelenjave ne jem že par let (paleo), pa za kak rojstni dan pojem kak košček tortice.
OH iz zelenjave je bilo največ iz riža in krompirja, ker sem drugače hujšal.

Trenutno pa sem tudi brez riža, krompirja in sadja. Ketonov si ne mislim merit. Tudi vrjetno kako zelenjavo napačno pojem.
Cilj tega je vbistvu bolj testirat kako približno to zgleda. Vidim pa, da je čist preveč strogo in na dolgi rok vem, da ne bo šlo. Pogrešam banane:) Poleti bi recimo paradajz. Če se izkaže, da začnem preveč hujšat bo pa tudi problem brez krompirja:) Ampak en mesec bom zdržal!!

obroki;
zajtrk
malica
kosilo je samo toliko, da si malo oblažim lakoto, ker drugač me na treningu potera:)
po treningu pa je glavni obrok.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Zelenjava sploh ni problem na keto, še priporočljiva je, ker malce podaljša absorbcijo ostalih hranil, kar pomeni da lahko tudi orenk zrezek poješ, pa ne bo takšnega inzulinskega odziva.

OH tu pa tam, pa se priporoča, zaradi metabolne fleksibilnosti, tako da komot imaš 3-4x tedensko kakšen obrok z OH, ampak to je mišljeno normalni OH, ne zdaj navalit na milko. Banana gre skozi, ali pa beli riž, krompir..ipd. Itak če je telo popolnoma prilagojeno ketozi ne bo problema in boš takoj, ko se spuca odvečna glukoza iz krvi, spet padel nazaj not.

Jaz imam recimo tiste dni, ko so treningi, OH celo 5-7g, na off days edino jem malo več zelenjave in pa mlečnih, ampak dvomim da je kaj več od 10-15g.

Pa ni nekega problema in ne vem zakaj ne bi mogel vedno to furat.

Najbolj pa itak zmaga BP kafe z wheyem, takoj imaš 500kcal obrok z 15g beljakovinami, dovolj za dopoldne
wink-1.gif
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
sej zelenjavo jem, samo nekdo je gor brokoli omenjal, da zna koga ven vržt. Zato sem napisal, da vrjetno kako zelenjavo napačno pojem. Aja, korenje se baje tudi odvsetuje...

na maxxmimumu sem mal preletel pa videl kaj se sme jest in kaj je folk spraševal, če lahko je, pa se mi deluje zelo okleščeno.
Tole kar ti praviš za banane in krompir, potem sem skoraj nazaj na stari prehrani:) in s tem res ni bilo težko živet.

Tehtat/merit hrano pa se mi ne da. Sem tudi že to probal, pa je preveč dela, če hočeš malo bolj raznovrstno jest. Lahko je to delat, če si na piščancu, rižu in brokoliju cel dan:)
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Ja, korenje, sladki krompir, in podobni, vsebujejo veliko OH. Fižol tudi recimo.

Ampak ključno je, da si prvo nekaj časa na res striktni keto, da se telo v celoti navadi, potem ni problem tudi nekaj malega OH, občasno, saj tako so tudi živeli naši predniki.

Žal zna nekomu, ki na prvi pogled, ne zna oceniti količine hrane, tehtanje priti zelo prav, predvsem zaradi OH in beljakovin. Beljakovine se komot rukne preko dovoljene meje, kar je veliko ljudem težava, pa jim ni jasno kaj jih jebe. Recimo jaz sem včasih pojedel 2 para in še en štikl kranjske klobase..to bi bilo preko 70g B, kar je seveda preveč za en obrok
wink-1.gif
ali pa ne vem...dobre pol kile postrvi, rebr, ipd...sem moral to vse skenslat in zmanjšat obroke.

Pravilo je dokaj enostavno, pazi na OH, pazi na B, maščobe pa jej po potrebi, ko boš pač lačen
smile-1.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
Evo še obljubljene priponke za Dieto brez Oh.jev.
 

Priponke

  • 2382563-DIETABREZOGLJIKOVIHHIDRATOV-1.zip
    8,8 KB · Ogledi: 441

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
Ok, brez kruha, kropmirja, testenin bi še šlo. Tega že sedaj praktično nič ne jem. Da pa ukinem še riž, sadje in sir...no go!
smile-1.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Kdo pa je rekel, da brez sira?

Pri siru je edino potrebno paziti, ker ima visoko vsebnost beljakovin, glede na maščobe je skoraj 1:1 razmerje, pri zorjenih sirih, ipd. Imaš pa razne sveže sire variante, kjer je več maščob in manj sira, ampak to je pač bolj skuti podobno.

Tule je to lepo opisano, saj vem, overkill za mnoge, a mogoče pa se bo kdo posvetil in preštudiral: http://optimisingnutrition.com/2015/03/23/most-ketogenic-diet-foods/

Važen je inzulinski indeks hrane.

Bistvo keto diete ni v "pod 15% maščobe", ampak v številnih zdravstvenih prednostih, ki jih prinaša, poleg boljšega delovanja kognitivnih funkcij in boljšega delovanja srca.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Pravi ne, tudi majoneza ali zenf se lahko...ampak pravo, ne iz trgovine med poceni robi
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Citat:
Uporabnik Cash pravi:
Ja, se strinjam. Sej to me je begalo. Domače je itak čist drugo

Je pa recimo dijon gorčica čisto kul, ker ima samo kis+gorčična semena+konzervanse...

za ajvar/majonezo pa ne vem, če se da dobit kaj ok v trgovini, bi pa ugibal da težje, ker jajca sigurno niso surova že za začetek
smile-1.gif
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Ma v trgovini je skor v vseh izdelkih cukr. Še malo, pa ga bodo v pralni prašek začeli dajat
grin1.gif
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Tisto o brokoliju sem karikiral. Zeleno zelenjavo se normalno je.

Koliko OH je pa pač najlažje izmerit, super je če spadaš med tiste, ki lahko pojedo kar veliko OH recimo 80g, nekdo drug pa samo 25, da je v ketozi.

To je "znanstvena" dieta, paleo je pa komercialna verska bedarija. Če ti živilo koristi je prav vseeno ali je proizvod sodobne industrije, laboratorija ipd...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Jaz imam kar konkreten nivo BHB v krvi, tako da bi komot ruknil kar nekaj OH, ampak ne vem zakaj bi to počel, če ni koristi od tega. Razen pač to, da lahko jem hrano, ki vsebuje OH in nisem tako religiozen okoli tega, recimo mlečni, smetana, ipd.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
Citat:
Uporabnik Cash pravi:
Pise, da lahko ajvar. Kaj nima ajvar sladkor noter?

Saj tudi če ga je minimalno noter ne bo pretirane razlike ob tisti žlici, ki jo boš pojedel ob čevapih.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
Po tem kalkulatorju sem jaz na 2.000 kCal za metabolizem ter dodatnih 200 služeno (jaki fizikalac
smirk-1.gif
).

Torej 2.200 brez dodatnega gibanja.

Je pa zanimivo...ob visoko OH hrani jih nabiješ v šusu. Če ješ hrano 'brez' OH se morš pa že potrudit da sploh prideš v bližino.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Res je ja. Jaz imam blizu 3000 dnevno in če ne bi ruknil nekaj kav z maslom vsak dan, si niti ne morem predstavljati kako bi prišel tja.

Kaj šele, če bi tako kot včasih, imel cilj 4000 ali še več kcal...