Keto dieta/prehrana

Lateral

Fizikalc
31. mar 2008
1.771
33
48
ksz

Cca. 14 dni nazaj sem bil na zdravniškem in me je predvsem zanimal rezultat biokemičnih preiskav. Leto in pol jem LCHF (vmes se tudi pregrešim), ogromno jajc, masla, smetane, vse pečem/kuham na svinjski masti, mastno meso,... Skupni holesterol 5,9 (4,0-5,7), LDL 2,23 (2,0-3,9), trigliceridi 0,96 (0,6-1,7)
cheer.gif
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
in HDL?

Bi bilo čisto dobro da je povišan in trigliceridi še nižji, čeprav so ok.
 

Lateral

Fizikalc
31. mar 2008
1.771
33
48
HDL niso merili, kalkulator pa pokaže to...

Your Total Cholesterol of 5.90 is BORDERLINE

Your LDL of 2.23 is OPTIMAL

Your HDL of 3.23 is OPTIMAL

Your Triglyceride level of 0.95 is NORMAL

RATIOS:

Your Total Cholesterol/HDL ratio is: 1.83 - (preferably under 5.0, ideally under 3.5) IDEAL

Your HDL/LDL ratio is: 1.448 - (preferably over 0.3, ideally over 0.4) IDEAL

Your triglycerides/HDL ratio is: 0.673 - (preferably under 4, ideally under 2) IDEAL

Trigliceridi so verjetno povišani, ker sem imel zdravniškega par dni po koncu 14 dnevnega dopusta (kruh za zajtrk + pivo čez dan)
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.256
6.521
113
Holesterol se ne spreminja "čez noč", skoraj ni mogoč akutni odziv.

Za navadnega smrtnika super rezultat, pa vidi se da je LCHF in ne čisti keto, ker se še vedno vidi da so OH prisotni. Ampak to je bolje kot 99% ljudi
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Še moja LCHF izkušnja: cuker in maščobe so bile tudi prej OK, pritisk je pa v pol leta odpikiral iz kar precej previsokega v normalo. Pa na kilah se seveda tudi pozna.
Je pa res, da se ob več miganja znam kak dan zelo low energy počutit.
 

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
Par vprašanj..

Jabolka da ali ne?

Kaj jeste za zajtrk?

Pečena jaca na oko, da ali ne?

V glavnem kaj jeste za zajtrk, če sploh kaj. Ker v vsakem živilu skoraj so OH...
 

shootek

Fizikalc
3. sep 2007
885
84
28
select 1 from dual;
Citat:
Uporabnik Karakala pravi:
Par vprašanj..

Jabolka da ali ne?
Ko si adaptiran eno jabolko ni problem
Kaj jeste za zajtrk?
Nič večinoma, včasih BP coffe,...
Pečena jaca na oko, da ali ne?
Seveda lahko, jajca so eno najboljših živil
V glavnem kaj jeste za zajtrk, če sploh kaj. Ker v vsakem živilu skoraj so OH...
V veliko živilih ni OH oz so v tako malih količinah da ni težav. Itak pa Keto ni prehrajevanje brez OH ampak z zelo nizko OH (v povprečju nekje do 50g na dan).
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.256
6.521
113
Citat:
Uporabnik Karakala pravi:
Par vprašanj..

Jabolka da ali ne?

Kaj jeste za zajtrk?

Pečena jaca na oko, da ali ne?

V glavnem kaj jeste za zajtrk, če sploh kaj. Ker v vsakem živilu skoraj so OH...

Jabolko, eno, komot, čeprav obstaja veliko bolj primernih sadežeš, če že. Mogoče v začetku ne, po nekaj mesecih na keto pa ni frke.
Zajtrk ali preskočim ali ruknem kavo z maslom, kakavom, him soljo.
Jajca so ena najbolj primernih živil za vsakogar, narejena recimo na kokos olju ali ghee. Poješ jih lahko skoraj neomejeno količino. Seveda prosta reja.

Se mi zdi da te mantra zajtrk, sicer ne vem kaj bi ti ustrezalo, predvsem časovno, ampak če že bi jaz kombiniral nekaj z jajci, sirom, sušeno govedino, slanino, ipd. Vstran od klasičnih zajtrkov ala kosmiči, ipd. Lahko si tudi spečeš keto kruh in si potem popečeš kruh v jajčku, ipd.

ampak kot rečeno, jaz se zajtrk izognem, ker mi je škoda časa, raje večerja bolj obilna. Ruknem pa med tednom kavo, da me dodatno naspidira in da vnesem minerale, elektrolite (ponavadi tudi zjutraj telovadim)
 

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
No, ker bi rad malo shujšal, sem prebrat teh 24 strani.

Navajen sem, da zjutraj to je ob 6.30 pojem 2 sendviča (bela žemlja + poli ali suha salama ali šunka) + kafe (neskafe v zrnih).

Ob 11.30 sem že lačen, ponavadi takrat ne pojem nič. Ob 12h grem na kavo v gostilno (takrat mam čas malice). Ob tem času že čutim lakoto.

Ob 16.30 mam kosilo. Po kosilu, dolce gusto kapučino in keksi. Ob 19h mi spet zapaše kak šen sendvič al pa kaj ostane od kosila.

Torej, rad bi zmanjšal vnos OH in sladkorja.

Kaj naj jem in kdaj naj jem?
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik 474

Beli kruh nadomestiš z keto kruhom (ga lahko celo kupiš v Sparu), če pa nisi odvisen od kruha, pa enako, le da kruh črtaš... Nescaffe zamnjaš z pravo kavo. Saldilo raje ne, če pa že, kakšen Natren, Stevia...
Opoldne, ko začutiš lakoto, kakšne oreščke, lahko tudi ocvirke - pač nekaj za v lape porinit.
Kosilo črtaš riž, krompir, kruh... Po kosilu prava kava, oreščki
Zvečer jajce, meso, solata, oreščki... pač brez OH
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.256
6.521
113
Ne pozabit glavno pravilo, keto ni visoko beljakovinska dieta, ampak visoko maščobna.

Seveda pa odvisno od posameznika, njegovega stanja, ciljev, okoliščin, etc. Težko je nekaj pavšalno kar govoriti.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Sam sem veliko delal tole Fat Head Pizza, zadnjič pa sem zasledil še hitrejši način. Vzameš 200g trdega naribanega sira (najbolj parmezan, pač nekaj v tem stilu) in 2 jajca. Zmešaš, razvaljaš, daš pečt za 10 minut pri 250°C. Vzameš ven, obrneš, obložiš po želji, daš nazaj za par minut - voila! TOP!
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Heh se mi zdijo čudni ti keto recepti, keto ono keto drugo...

Jaz sem se z enim obrokom na keto trudil... popolnoma brez apetita za karkoli. :p DA bi nekaj cmaril.. no way. Jajca putr, pa sol v vodo stopit pa spit.
tongue-1.gif
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Jaz se trudim skoraj vsak dan, moram se pohvalit, da še nikdar v življenju nisem tako dobro kuhal
grims-1.gif

Keto gor ali dol, dejansko samo prilogo zamenjaš/ukineš. Pa zdaj sem že tako adaptiran, da sem maščobe vidno zmanjšal - je pa res, da zadnje čase zaradi različnih razlogov zelo malo telovadim.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.256
6.521
113
Če ima človek nizek % telesne maščobe, potem mora imeti občutek lakote, če deluje leptin in vse ostalo OK, če ne, potem je nekaj narobe.

Na keto ponavadi "debeli" ne čutijo lakote, ker pač telo kuri lastne zaloge.

Jaz recimo lahko ogromno pojem, sem lačen, imam apetit, etc....je pa BF nekje tam med 7 in 10. Mišic pa tudi vedno manj, ker nisem več tako zelo aktiven "under the barbell" in se pozna...s telesno težo pa ne moreš tega nadoknadit.
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
se ena izkusnja tle, Dve leti nazal sm uspesno bil na ketu 10 mescov, zgubu 20+ kil, potem pa po padu nazaj v normalno hrano. tezo sm drzu precej na nivoju, le zadnje cajte sm zaradi ogromno potovanj, hotelske hrane in restavracij dobu neki teze nazaj. In zdej problem, ce probam it nazaj v keto, se moje srce totalno upre. Tud po tem ko je adaptacija ze narejena (1 mesec) mam povisan utrip in dobivam napade aritmije in "razbijanja srca" (utrip na 170 v mirovanju). Mineralov je dost. Naredu vse preglede in je vse BP, ampak ocitno se je v telesu neki spremenil zato mi keto odsvetujejo. Cim grem nazaj na uravnotezeno prehrano se mi vse umiri.