Keto dieta/prehrana

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.116
6.484
113
Če se je kdo lotil mešanja eritritola in stevie, s čimer bi se naj približal okus navadnemu cukru, kakšno je bilo razmerje? Ne spomnim se več če mora biti 50 50 ali 30 70, pa bi včasih problam kakšno pecivo za obiske, da potem ne vihajo nosov, kako je grenko vse
wink-1.gif
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
moje izkušnje z mešanjem so slabe:))

mešal sem stevia flav drops od mp in sukrin kritsalni sladkor. Na konc je bilo grenko, ne pa 5x bolj sladko;)

Tko da prej obvezno probaj!!
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Edulcorel Stevia iz Leclerc za dobra dva evra in pol, meni pri sladicah zlahka zamenja pravi sladkor, prejle potrjeno z borovničevimi in malininimi mafini.
smile-1.gif
Če dam 12g sladila na 700 g maso za mafine, je že kar malo presladko za moj okus, grenkobe pa nobene.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
OK, ima visok GI. Ampak za 15 mafinov porabim med 10-15 gramov tega sladila (=ekvivalent 70-100 g navadnega sladkorja) ali en gram na mafin. Zelo majhna količina. pa ne grem vseh naenkrat pojest, dejansko mi držijo kar nekaj dni, ker je v njih skupno vseeno 30-40 dag maščob.
Se mi zdi, da je to manj grozno od tega, če poješ pol malega korenčka. Poleg tega ni težav z okusom, s pripravo hrane, ker se odlično meša, še posebej pa ne s ceno, saj so vsi ti nadomestki lahko zelo dragi in moram priznati, da se keto prehrana zelo pozna na mesečnemu proračunu za hrano. (kila navadne moke 0,5 evra, kila mandljeve 15-20 evrov)
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik KrNeki99 pravi:
gram tukaj gram tam... pa se nabere.
... in se tudi skuri.
wink-1.gif

En gram viška OH skuriš v 10-15 minutah sedenja (glede na informacije iz širnega interneta). Če zmerno športaš, še hitreje, da ne omenjam orenk športanja. Recimo včeraj sem šel na popoldanske hribe, Suunto mi pravi, da sem v petih urah skuril 3000 kalorij. Eno leto nazaj bi to bilo komaj 2000 kalorij. Keto ti očitno precej dvigne obrate na črpalki.

Jaz se, kar se tiče keto prehrane, držim načela, da probam najti čimmanj eksotične izdelke in to po normalnih cenah ter hkrati sprejemljiv okus. Sicer to rata neka oh in sploh moda, ki ne paše v naše. Še recepte, ki so več ali manj ameriški, vse premodificiram v "normalen" jezik, torej navadna sol namesto košer (ne vem, kaj je to ena neumnost), navaden pecilni prašek namesto vinskega kamna, navadne namesto bio izdelkov, navadno maslo namesto ghee itd. In če to pomeni, da bom pojedel kak gram preveč GI, ok, iz ketoze me ne bo vrglo. Pa če me bo, bom čez nekaj ur vsekakor nazaj v njej. Zakaj neki bi se sekiral zaradi tega in zapravljal toliko več denarja in si kravžljal živce, kje pa kaj naj sedaj jem?
 

PIC

Fizikalc
17. avg 2007
2.466
2
38
A so kje v temi napisani recepti? Meni je malo zmanjkalo idej, najvec itak pojem jajc, slanine za zajtrk, pol pa solata s skampi, sirom in avokadom, ampak mi malo gleda iz uses ze to.

Sem pa tudi prelen za neko resno kuhanje.

Hvala
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Meso na tak in drugačen način, omake s sirom, smetano ali zelenjavo ter gobami, nič kaj drugače kot pri neketonski prehrani, samo dodaš več maščob pa ne toliko zelenjave. Meni se zdi, da je idej zadosti, edino prilog je manj. Odkar sem pogruntal cvetačni riž, lahko še rižote delam.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.116
6.484
113
Doma imam sicer nekonvencionalne obroke, tako da tega niti ne bom pisal, ampak ko grem ven jest, pa naročim "kot večina", le pač tako kot je rekel keber. Recimo naročim zrezek (seveda ne paniran ipd), potem zraven zelenjava na žaru ipd, dodatno pa skodelico, dve, masla.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Poleg masla imam doma za zraven vedno kak mascarpone ali pa kajmak, pašeta skoraj k vsaki glavni jedi. Oba sta revna z OH in B ter bogata z maščobami.
 

disc

Majstr
4. feb 2011
2.339
447
83
Koliko se držite stran od OH? Čisto, vsake toliko? Jaz se pregrešim s kakim polnozrnatim/pirinim kruhom, pa tudi riž in testenine so v igri. Sicer količinsko dosti manj kot ponavadi, so pa. Stvar je v tem,da imava dve leti starega otroka in za kosilo tamalmu lih ne morš dati steak z maslom
smile-1.gif
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Jaz vsake toliko (povprečno enkrat na teden) malo skrenem (recimo enkrat na teden v povprečju), ker je poletje, pa dopusti, pa obiski, pa ... Skrenem pa čisto malo, toliko da sem naslednje jutro že nazaj, ali pa največ dan kasneje. Če se da, splaniram "skrenitev" tako, da imam še isti dan ali pa naslednje jutro kako resno rekreacijo, toliko da skurim tistih 30-50 g OH viška. Veliko pomaga, da se pogosto vozim v službo s kolesom (skoraj 13 km).
Običajno se pregrešim zaradi preveč mesa in/ali zelenjave, kdaj kak grižljaj ali dva kake sladice, kruha, krompirja ali testenin, kar me običajno niti ne vrže s ketoze, se pa zgodi. Pa seveda kako pivo.
Bolj resno sem (namenoma) skrenil na dopustu na Siciliji, tam pač pri tisti dobri hrani keto nekako ne gre (kaj šele, da bi šel kam v Azijo ...). Ampak dopust je dopust
smile-1.gif
Malo sem naredil napake, ker s keta nisem skrenil že kak teden prej, in so prišle kar konkretne prebavne motnje, no vem za drugič.
Se pa ne sekiram, niti ne vidim smisla v versko striktnem sledenju keto prehrani. Pri kuhanju vedno uporabljam cenejše in enostavnejše rešitve, magari na račun kakega grama OH več. Da bi recimo uporabljal ghee za peko, mi na kraj pameti ne pade, je kokosovo maslo dovolj primerno in poceni (cena je praktično enaka navadnemu surovemu maslu). Sem v blagi ketozi in to zadostuje, počasi izgubljam telesne maščobe in se vseeno počutim super, tudi ne jamram, kaj jesti ob priložnostih, ko ni keto prehrane.