Omejitve hitrosti

chancey

Pripravnik
26. apr 2010
457
2
18
Zdravo,

vprašanje sem postavil znotraj drugih tem, pa ga bom še tu, kjer bo bolj pregledno. S kolegi smo imeli kar burno razpravo, saj nismo prišli do istega končnega odgovora.

100m pred znakom za naselje(ki ima črno obrobo) stoji znak 30 in podznak delo na cesti (nikjer ni dopolnilne table npr. 1km in tudi mimo gradbišča se še nisi peljal).

Kakšna je omejitev po znaku za naselje ter zakaj?
cool-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Fr3dy

Pripravnik
7. okt 2012
38
0
6
50, ker je znak 30 pred znakom za naselje.
Da bi omejitev veljala v celotnem naselju bi moral znak 30 biti pod znakom za naselje na istem nosilcu.
 

SE_P1i

Pripravnik
7. feb 2008
887
0
16
Omejitev v tem primeru je 50 skozi naselje.

Te napake velikokrat opažam na avtocestah, ko potekajo vzdrževalna dela. Omejitev 80 npr. skozi celotno traso, prletiš ven iz tunela, je pa tabla za preklic vseh omejitev. In takrat se tehnično lahko voziš naprej 130.... Oznake 130 odstranijo, prepoved vseh omejitev pa ne. Al pa delavci pač nevejo, kaj pomen ta znak
cool-1.gif
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.092
733
113
omejitev 30 velja do znaka za naselje, naprej je 50. pravilnik o prometni signalizaciji piše:
" znak "ime naselja" (III-14), ki označuje ime naselja, v katero pelje cesta, in mejo, kjer se začne naselje in od katere morajo vozniki ravnati v skladu s pravili vožnje v naselju;"
zprcp pa:
"Najvišja dovoljena hitrost vozila je:
1. na cestah v naselju 50 km/h; ..."
torej, za tablo naselja se začne območje, kjer velja splošna omejitev 50
 

onlyme

Fizikalc
5. apr 2010
861
63
28
Kako je če je znak 70 postavljen v naselju brez obrobe? So kazni enake tistim v naselju z obrobo, enake tistim izven naselja ali samo neupoštevanje prometnega znaka?
Kaj se upošteva za dovoz k hiši oz. križišče, ker v nekaterih vaseh je dovoz dolg tudi 100 metrov, pol si pa vedi, če še velja omejitev ali ne?
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.092
733
113
če je znak za naselje brez obrobe, velja naslednje:
"znak "ime naselja" (III-14.1), ki označuje ime naselja, po obrobju katerega pelje cesta. Na delu ceste, označenem s tem znakom, se ne uporabljajo pravila vožnje v naselju." torej veljajo omejitve in kazni za izven naselja.

potrebni pogoj za križišče je prometni znak - trikotnik, STOP, znak za križišče, .. (razen nekaj redkih izjem). če ni znaka, ni križišča, ampak je dovoz.
 

su35

Pripravnik
8. jun 2013
39
0
6
Če se ne motim, tablo za omejitev lahko prekliče samo križišče ali druga tabla za omejitev hitrosti (oz. za preklic omejitev).
Tabla za naselje je samo obvestilna tabla.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Citat:
Uporabnik su35 pravi:
Če se ne motim, tablo za omejitev lahko prekliče samo križišče ali druga tabla za omejitev hitrosti (oz. za preklic omejitev).
Tabla za naselje je samo obvestilna tabla.
Po tvoji logiki bi skozbiskoraj vsa naselja bila omejitev 90.
 

su35

Pripravnik
8. jun 2013
39
0
6
Kje imaš tablo z 90 pred naseljem?

EDIT: da še podam (sicer obraten) primer kaj hočem povedati:
635382555111757802-omejitev-50-70-90.jpg

V "realnosti" : Street view

V tem primeru je omejitev 70 pred koncem naselja in ta omejitev še vedno velja po koncu naselja (mislim da je bilo še cca. 200m do križišča oziroma do table preklica - kar se lahko vidi na street view... ljudje pa masovno vozijo 90km/h).

Tako kot sem povedal, znak za izrecno odrebo lahko prekliče samo križišče oziroma znak za konec vseh omejitev/dotične omejitve.
 
Nazadnje urejeno:

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.391
482
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Citat:
Uporabnik su35 pravi:
Če se ne motim, tablo za omejitev lahko prekliče samo križišče ali druga tabla za omejitev hitrosti (oz. za preklic omejitev).
Tabla za naselje je samo obvestilna tabla.

To drži samo v primeru, ko tabla nima črne obrobe. Omejitev 50 v naselju prekliče šele tabla za konec naselja ali pa drug znak za omejitev hitrosti. S tem, da je potrebno upoštevati, da ta drug znak pa prekliče križišče ali pa znak za prenehanje veljavnosti znaka, ki določa drugačno omejitev kot 50km/h.
Zaradi zgoraj navedenega imajo znaki za naselje nekje tudi znak za konec naselja. Če naselje označuje znak brez črne obrobe , znak za konec naselja ni potreben in ga tudi ni. Razlog je ravno v tem, da je znak brez črne obrobe samo informacija.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.092
733
113
Citat:
Uporabnik su35 pravi:
Če se ne motim, tablo za omejitev lahko prekliče samo križišče ali druga tabla za omejitev hitrosti (oz. za preklic omejitev).
Tabla za naselje je samo obvestilna tabla.
zgoraj sem ti citiral iz pravilnika o prometni signaliaciji, da tabla za naselje predstavlja točko, od katere naprej veljajo omejitve v naselju, v splošnem torej 50. razen če ti poiščeš predpis, kjer piše to, kar ti praviš.
lahko pa imaš drugačen razmislek: če bi bila pred naseljem recimo tabla za omejitev 100, bi po tvojem razmišljanju ta omejitev veljala tudi znotraj naselja, do prvega križišča. to pa bi bilo v nasprotju z ZPRCP:
"(2) Na posameznih cestah v naselju ali njihovih delih je največja dovoljena hitrost za vozila lahko največ 70 km/h, če varnost prometa in predpisani prometnotehnični elementi to omogočajo in je to določeno s predpisanim prometnim znakom. "
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Tukaj je potrebno malo poznati tudi CPP. Znak za konec naselja namreč prekliče zgolj splošno omejitev za območje naselja.
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.391
482
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Dajva malo teoretizirat. Znak za začetek naselja, tisti s črno obrobo, pomeni, začetek naselja od koder velja omejitev 50km/h ali pa omejitev, ki je na znaku za omejitev hitrosti, ki je postavljen kot dopolnilni znak znaku za začetek naselja. Po naši zakonodaji je znak za omejitev 100 možen samo na AC in cesti rezervirani za motorna vozila. Znotraj naselja je lahko maksimalna omejitev 70km/h, to pa razveljavlja prvo križišče ali znak za razveljavitev. Znotraj naselja imaš lahko tudi vpadnice, kjer je lahko omejitev 60km/h. Če sem pa pikolovski, bi bila omejitev 100 v naselju, če bi bil okrogel znak z rdečo obrobo in belim ozadjem ter številko 100 na belem ozadju nameščen na istem drogu kot tabla za začetek naselja s črno obrobo + znak mora biti pod znakom za začetek naselja.
 

chancey

Pripravnik
26. apr 2010
457
2
18
Citat:
Uporabnik chancey pravi:
Zdravo,

vprašanje sem postavil znotraj drugih tem, pa ga bom še tu, kjer bo bolj pregledno. S kolegi smo imeli kar burno razpravo, saj nismo prišli do istega končnega odgovora.

100m pred znakom za naselje(ki ima črno obrobo) stoji znak 30 in podznak delo na cesti (nikjer ni dopolnilne table npr. 1km in tudi mimo gradbišča se še nisi peljal).

Kakšna je omejitev po znaku za naselje ter zakaj?
cool-1.gif

Da se vrnem na prvotno vprašanje in združim do zdaj zapisana mnenja.

1. Strinjam se s sassom, ki je tudi navedel del zakona, kjer piše, če ponovim:

znak "ime naselja" (III-14), ki označuje ime naselja, v katero pelje cesta, in mejo, kjer se začne naselje in od katere morajo vozniki ravnati v skladu s pravili vožnje v naselju;

Govora je seveda o tabli s črno obrobo. Potemtakem velja, da je od znaka 30 do znaka naselje omejitev 30, po tem znaku, ki je tudi meja, pa je omejitev skladno s pravili vožnje v naselju (se pravi 50). Kljub temu, da "ime naselja" ni znak za opozorilo ali omejitev, ampak je znak za obvestilo, zakonsko še vedno upošteva ter obvešča, da stopaš v območje, kjer veljajo določena pravila, v konkretnem primeru hitrost vožnje omeji na 50kmh. To so nas naučili že v avtošolah.

Enako bi bilo npr. če sploh nebi imeli znakom za omejitev (30,40,50,60,...), ampak bi vsako območje imelo svojo barvo. Znak bi te samo obveščal, da prihajaš v območje omejitve, nikjer pa nebi bilo izrecno zavedeno(v vidnem polju), kakšna je ta omejitev. Omejitve pa bi seveda bile zavedene v zakonu, po katerem bi nas lahko redarji/policija kaznovali.

2. V primeru znaka brez obrobe pa veljajo pravila:

znak "ime naselja" (III-14.1), ki označuje ime naselja, po obrobju katerega pelje cesta. Na delu ceste, označenem s tem znakom, se ne uporabljajo pravila vožnje v naselju.

V tem primeru pa bi bila omejitev 30 do prvega križišča (pa če je to v naselju ali pa ne).

3. Naslednja polemika pa je bila ali znak za konec naselja prekliče splošne omejitve, ki so postavljene pred tablo. Odgovor je NE, saj zakon pravi sledeče:

znak "konec naselja" (III-15), ki označuje mesto na cesti, kjer se konča naselje, ki je bilo označeno z znakom III-14 (ime naselja).

V tem primeru pa že v zakonu ni navedeno, da znak karkoli preklicuje (npr omejitev v naseljih ipd). V primeru, da ni nobene omejitve pred tem znakom, je za tem znakom omejitev 90, saj si izven območja naselja. Če pa je znak npr. 70, pa velja ta omejitev tudi, ko prepelješ znak "konec naselja" in velja do znaka preklica omejitve oziroma do prvega križišča.

Upam, da sem vse prav napisal, če nisem, me popravite
cool-1.gif
 

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
Citat:
Uporabnik su35 pravi:
Kje imaš tablo z 90 pred naseljem?

EDIT: da še podam (sicer obraten) primer kaj hočem povedati:
635382555111757802-omejitev-50-70-90.jpg

V "realnosti" : Street view

V tem primeru je omejitev 70 pred koncem naselja in ta omejitev še vedno velja po koncu naselja (mislim da je bilo še cca. 200m do križišča oziroma do table preklica - kar se lahko vidi na street view... ljudje pa masovno vozijo 90km/h)..
Genialno postavljen znak. Če bi znak postavili 10m kasneje, bi 10x manj pokasirali, ker ljudje mislijo da izven naselja velja omejitev 90.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.092
733
113

no, s ceste recimo da izgleda smiselno. po moje je bilo mišljeno, da se omejitev 70 postavi za znak za konec naselja, pa je bil delavec malo šlampast pri postavitvi. tehnični prevzem pa je bil opravljen v bližnji gostilni.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.834
1.061
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik chancey pravi:
znak "konec naselja" (III-15), ki označuje mesto na cesti, kjer se konča naselje, ki je bilo označeno z znakom III-14 (ime naselja).

V tem primeru pa že v zakonu ni navedeno, da znak karkoli preklicuje (npr omejitev v naseljih ipd). V primeru, da ni nobene omejitve pred tem znakom, je za tem znakom omejitev 90, saj si izven območja naselja. Če pa je znak npr. 70, pa velja ta omejitev tudi, ko prepelješ znak "konec naselja" in velja do znaka preklica omejitve oziroma do prvega križišča.

Upam, da sem vse prav napisal, če nisem, me popravite
cool-1.gif

Nelogično (in zat po mojem mnenju napačno). Reciva takole: predstavljaj si, da je pred znakom za konec naselja znak za začetek cone 30. Se ti zdi, da izven nasleja še vedno velja cona 30? Ne. In kar nekaj nasleij je v SLO, kjer je znotraj naselja omejitev 40 (ne za celo naelje, pač pa od neke točke naprej), ki je preklic ai križišče ne razveljavi do konca nasleja. Se ti zdi, da 40 velja še kilometre zatem izven nasleja?
Moje tolmačenje (na točno omenjenem kosu ceste vedno vozim 90 in sem se pripravljen iti tožarit s prekrškovnim organom): znak za konec naselja razveljavi omejitve, ki so veljale v naselju (tudi posebno omejitev hitrosti, pa naj bo ta nižja ali višja od splošne omejitve za naselje).
 

chancey

Pripravnik
26. apr 2010
457
2
18
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik chancey pravi:
znak "konec naselja" (III-15), ki označuje mesto na cesti, kjer se konča naselje, ki je bilo označeno z znakom III-14 (ime naselja).

V tem primeru pa že v zakonu ni navedeno, da znak karkoli preklicuje (npr omejitev v naseljih ipd). V primeru, da ni nobene omejitve pred tem znakom, je za tem znakom omejitev 90, saj si izven območja naselja. Če pa je znak npr. 70, pa velja ta omejitev tudi, ko prepelješ znak "konec naselja" in velja do znaka preklica omejitve oziroma do prvega križišča.

Upam, da sem vse prav napisal, če nisem, me popravite
cool-1.gif

Nelogično (in zat po mojem mnenju napačno). Reciva takole: predstavljaj si, da je pred znakom za konec naselja znak za začetek cone 30. Se ti zdi, da izven nasleja še vedno velja cona 30? Ne. In kar nekaj nasleij je v SLO, kjer je znotraj naselja omejitev 40 (ne za celo naelje, pač pa od neke točke naprej), ki je preklic ai križišče ne razveljavi do konca nasleja. Se ti zdi, da 40 velja še kilometre zatem izven nasleja?
Moje tolmačenje (na točno omenjenem kosu ceste vedno vozim 90 in sem se pripravljen iti tožarit s prekrškovnim organom): znak za konec naselja razveljavi omejitve, ki so veljale v naselju (tudi posebno omejitev hitrosti, pa naj bo ta nižja ali višja od splošne omejitve za naselje).

Se strinjam s tabo v tem primeru. Vendar jaz nisem govoril o omejitvah, ki so postavljene za celotno območje (kot je npr 40 na tabli za začetek naselja). Ko je konec območja, je konec splošne omejitve celotnega območja. V tem primeru velja, da je od table "konec naselja" splošna omejitev 90kmh.

Jaz sem govoril o omejitvi, ki se postavi nekje znotraj območja. Ta omejitev pa, vsaj zakonsko, velja do prvega križišča ali znaka za preklic omejitve, neglede na to, da vmes prečkaš znak "konec naselja".
cool-1.gif