[PRIROČNIK]Kako uporabljati Mapsource; za telebane

lalan

Pripravnik
12. maj 2008
895
0
16
Jodlar: thx za razlago. Sicer nisem mislil, da bi % gledal na napravi ampak le v kakšnem programu pri planiranju tur. Za primer: http://klanci.muha.cc
Sicer uporabljam Ciclosportov števec, kjer mi po turi izriše tole in se lahko (kot na primeru) malo igram:


 
Nazadnje urejeno:

Jodlar

Pripravnik
20. jul 2007
742
0
16
Program zelo korektno predatvi % naklona (narisan trikotnik). Hipotenuza trikotnika je "pot" uporabljana za izraču gradienta, tvoja dejanska pot je "vijugava" gor in dol (v resnici tudi levo in desno) siva črta med ogljiščema tega trikotnika. (130 m (višinska razlika) x (4290 m (pot)) x 100 = 3,03 % naklon !

Pri takšnih prikazih ne gre za neke natančne geodetske izračune ampak za primerjavo med posamznimi potmi uporabnika ali večimi uporabniki na isti poti. Napaka (nanatančnost) je za vse enaka in na večini mestih približno enaka, tako da so ti izračuni primerni za pripravo vrhunskih šprtnikov in rekreativcev.

Matematično bolj natanko bi se dalo izračunati:
130 m (višinska razlika) x 4290 m (pot) = 0,0303
Inv sin 0,303= 1,736 (kotne stopinje klanca)
tang 1,736 x 100 = 0,303 %naklona

Razlike praktično ni (videla bi se pri upoštevanju večih decimalk). Več stopinjski je naklon večja je razlika med "enostavnim" in "kompliciranim" izračunom.
 
Nazadnje urejeno:

ant

Pripravnik
Nisem bral celo temo.

Imam eno vprašanje na hitrco: Zakaj so načrtovane poti v mapsource različne potem ko jih naložim v 5.30 garmina?

Garmin poti kar sam spremeni. Kako to?

Ali imam kakšno nastavitev napačno nastavljeno?

Hvala
 

nepomembnez

Pripravnik
9. jan 2009
514
0
16
Ko načrtovano pot naložiš preko mapsourca na napravo, ta znova izračuna pot in je lahko drugačna kot si si jo ti začrtal.
 

Jodlar

Pripravnik
20. jul 2007
742
0
16
Citat:
Uporabnik ant pravi:
Nisem bral celo temo.
Imam eno vprašanje na hitrco: Zakaj so načrtovane poti v mapsource različne potem ko jih naložim v 5.30 garmina?
Garmin poti kar sam spremeni. Kako to?
Ali imam kakšno nastavitev napačno nastavljeno?
Hvala

Je bilo že napisano!
V MapSourcu se pot izračuna (preračuna) glede na pogoje, ki so nastavljeni v Edit / Preferences / Routing. Nobena naprava praktično nima toliko možnosti nastavitev. Običajno so na voljo nahitrejši čas in najkrajša razdalja ter izogibanja. V izdelavi poti v Mapsourcu pa ima veliko vlogo pri izračunu poti tudi "Road selection", ki praktično največ vpliva pri izboru same ceste.
Po prenosu poti na napravo se le ta preračuna glede na možnosti in nastavitve same naprave. Če določiš vmesne točke na pravih mestih, napravi "ne daš možnosti" preračuna čisto po svoje, ker upošteva te vmesne točke.
Po mojih izkušnjah je pri enakem izboru (najkrajši čas ali najkrajša razdalja) in v MapSourcu drsnik za ceste na sredi ali "eno črtico" v levo ( v smer Prefer Minor Roads) po prenosu poti iz Mapsourca na naprvo z Garmin Mobile XT programom routa, pot enaka tudi brez vmesnih točk.
 
Nazadnje urejeno:

sandiv

Pripravnik
4. sep 2007
268
1
18
Maribor
Tudi mene to zelo moti, da je izračun poti v Mapsourcu eden, v Garmin MobileXT drug in na Nuviju 765T tretji.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
rešitev je, da se routa iz mapsourca pretvori v track (uporabi program WinGDB)
Pogoj je le, da naprava podpira vodenje po track-u (funkcija: "trackback", nuviji je nimajo)
 

yyyeb

Pripravnik
20. dec 2008
231
5
18
Citat:
Uporabnik kocka430 pravi:
Ali bi mi lahko kdo povedal zakaj mi pri inštalaciji mapsourc-a napiše ,da je prišlo do napake z namestitvijo in da naj ponovno namestim in zaženem.To sem že večkrat probal odstraniti vse iz računalnika pa ponovno namestiti a vedno napiše enako.Tudi različne verzije sem probal.

Isti problem imam jaz!
 

yyyeb

Pripravnik
20. dec 2008
231
5
18
Citat:
Uporabnik Kamele0N pravi:
Evo mam tale problem.....ok vem da je basemap pač tista osnovna mapa na nuviju kjer maš cel svet gor za silo narisan itd...
Pa prebral po dolgem in počez vsa navodila kle gor + v vač kart na eno karico temi.....tm piše da moraš predhodno naložit zemljevide na disk.....ampak mi ni jasno kam če se to zgodi pred inšatacijo MapSource-a???

spet isto vprašanje?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.898
5.457
113
Citat:
Uporabnik yyyeb pravi:
Citat:
Uporabnik Kamele0N pravi:
Evo mam tale problem.....ok vem da je basemap pač tista osnovna mapa na nuviju kjer maš cel svet gor za silo narisan itd...
Pa prebral po dolgem in počez vsa navodila kle gor + v vač kart na eno karico temi.....tm piše da moraš predhodno naložit zemljevide na disk.....ampak mi ni jasno kam če se to zgodi pred inšatacijo MapSource-a???

Uhhh kje je že to......300x mim
tongue-1.gif


spet isto vprašanje?

Uhhh kje je že to......300x mim
tongue-1.gif
 

DarkJedi8x

Zelenc'
10. jun 2009
3
0
1
Zelo obsežen forum ampak ne najdem odgovora na moj problem.
Že dolgo nazaj sem si risal pot v Mapsource in ko sem delal točke na karti naprimer LJ-MB-KR mi je lepo narisal pot z vijolično barvo po cesti.......sedaj pa, ko delam točke mi vleče kr ravne črte in se ne spomnim več kako nardit, da mi jih lepo nariše po cesti ....... zato prosim za pomoč.......če pa je to že kje napisano pa prosim za link

Hvala LP
 

zakon

Guru
16. maj 2008
8.571
685
113
toti Maribor
Jaz sem šel malo gledat in ugotovil, če delaš od točke do točke prevelike dolžine ti izriše ravno pot. Delaj tako, da povečaj karto in nato delaj kratke poti. Lahko pa greš pod uredi>nova načrtovana pot in tam dodajaš kraje skozi katere boš šel.
 

Jodlar

Pripravnik
20. jul 2007
742
0
16
Verjetno nimaš nameščene nobene "rutabilne" karte (mape, zemljevida, ...), ker ti manjka zavihek Routing (angl.)
 

DarkJedi8x

Zelenc'
10. jun 2009
3
0
1
Citat:
Uporabnik Jodlar pravi:
Verjetno nimaš nameščene nobene "rutabilne" karte (mape, zemljevida, ...), ker ti manjka zavihek Routing (angl.)
in kaj lahko nardim, da mi bo risal tako kot prej ....
sprasujem se.gif

THX

Citat:
Uporabnik zakon pravi:
Jaz sem šel malo gledat in ugotovil, če delaš od točke do točke prevelike dolžine ti izriše ravno pot.

nisem sigurn, da je zaradi tega, ker sem delal točke tud po 200-300 kilometrov in mi je normalno risal po cesti oziroma poti......
sprasujem se.gif
 

gogy89

Pripravnik
16. jun 2009
35
0
6
Mene zanima zakaj ne morem naložit mapsourca, poskusil sem že naložit vse verzije pa mi vedno isto napako javi -> glej sliko!!!!

 
Nazadnje urejeno:

bojch

Pripravnik
4. okt 2008
67
0
6
Če bi prebral vsaj to temo v katero pišeš, bi vedel, da moraš namestit vsaj eno rutabilno karto, katera ti namesti ob enem tudi MapSource.