AGREGAT

bade25

Pripravnik
17. sep 2012
104
0
16
Ker je v teh dnevih aktualno...
V tokratni nesreči sicer nisem bil prizadet, ampak vseeno naslednji nakup pri hiši bo agregat. Seveda ne bom sedaj na vrat na nos šel v trgovino in delal gužvo, ampak "ob priliki". Ker nimam pojma o teh stvareh sprašujem tukaj:
- agregat bi uporabljal v podobnih situacijah, kot je zdajšnja ledena katastrofa, torej izpad el. energije za nekaj dni, oz, kak teden
- oskrboval bi enodružinsko hišo z osnovnimi potrebami (luči, hladilnik, alarmne naprave, kakšna skrinja in osnovne informacije radio in TV)), torej brez potrebe ogrevanja
- obstajajo bencinski in dieselski
- nazivna moč, ki bi jo potreboval
- znamka, zanesljivost (bral sem nekaj o Hondinih, da so v redu, ampak dragi)
- ali je možnost priključitve agregata direktno na hišno inštalacijo, preko kakšnih stikal (ročni ali avtomatski preklop)
- vzdrževanje
- imel bi ga v kleti, z obveznim odvodom izpuha na prosto
- ali je kdo že kupoval agregat preko interneta iz tujine in od kod? Oziroma, kje se ga splača kupiti?

Hvala poznavalcem za info!
 

joejoe

Pripravnik
30. dec 2007
812
1
16
Le par misli, pa se nekak potrudim sproti komentirat.

Ker je v teh dnevih aktualno...

- obstajajo bencinski in dieselski
Bencin je manj občutljiv za hrambo pozimi, bolj zoprn glede vnetljivosti. Diesel lahko dela na kurilca, ki ga ima morebiti tudi kak sosed v cisterni. Bencinski cenejši, lažji za vžig. Bencinski bistveno lažji, ponavadi tudi precej tišji.

- nazivna moč, ki bi jo potreboval
To moraš zračunat iz tega, koliko stvari bi želel gor obesit. Če so bremena induktivna (elektromotorji - torej skrinja, hladilnik), moraš moč množiti vsaj z 1,5, še raje pa z 2.

- znamka, zanesljivost (bral sem nekaj o Hondinih, da so v redu, ampak dragi)
Motor naj bo znanega proizvajalca, potem se pa filozofija neha, dokler ne sežeš v finančne višave.

- ali je možnost priključitve agregata direktno na hišno inštalacijo, preko kakšnih stikal (ročni ali avtomatski preklop)
Avtomatski preklop je drag, inštalacijo ti mora (verjetno!) potrdit tudi elektro distribucija. Ne sme namreč pridet do tega, da bi ti nazaj napajal omrežje, ker si agregata s sinhronizacijo zagotovo ne boš privoščil.
Ročni preklop mora biti narejen po sistemu Break-before-make, ročni preklopnik je ranga par 100 € (komot 500€)

- vzdrževanje
Redni zagoni, vsaj enkrat mesečno, vsako leto servis.

- imel bi ga v kleti, z obveznim odvodom izpuha na prosto
To imaš lahko le pod pogojem, da zagotoviš resno in učinkovito zračenje. Obvezna vgradnja ventilatorjev za dovod zraka in vzpostavitev nadtlaka, v prostoru se sicer hitro nabere smrtonostna količina CO in CO2. Odsvetujem klet.

- ali je kdo že kupoval agregat preko interneta iz tujine in od kod? Oziroma, kje se ga splača kupiti?
Težki so, poštnina zna bit draga. Na forumu elektronik.si je forum, kjer je dosti govora o tem, nekaj znalcev je tam tudi že uvažalo agregate.

Bistveno: generatorski del mora imet inverter ali pa vsaj (pismu, zdej mi pa ne kapne izraz... ma neko resno regulacijo), sicer so pri uporabi z mešanimi bremeni težave z napetostnimi špicami.

Dodatno: agregati so lahko hudo glasne beštije, razen, če kupiš izvedbo z ohišjem in izolacijo.

Dodatno2: ta vprašanja pošlji na par firm, ki agregate prodajajo, pa ti bojo pomagali poiskati primerno možnost.

Nasvet: kupi hondo super silent 2kW inverter, pa boš imel za doooolgo mir
smile-1.gif
 

bondno1

Pripravnik
25. maj 2011
87
0
6
Honda je Mercedes med agregati. vsaj za domačo rabo. Tiha, učinkovita in ne kašlja če priklopiš kaj močnejšega nanj.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.898
5.457
113
Pa ce doma nimate osnovnega znanja motoroznanstva...menjava olja....svecke...pucanje in nastavitve frgazarja....je to bolj strel v koleno
smile-1.gif


Stvar ki v 99% stoji celo leto ti ne bo upalila takrat ko jo bos rabil
smile-1.gif
 

bade25

Pripravnik
17. sep 2012
104
0
16
Aha, super, hvala….

V bistvu, bi lahko skrajšala vse skupaj samo na zadnji tvoj stavek
smile-1.gif
…

torej odpade:
-priklop na hišno instalacijo in s tem preklopnik (predrago, nepotrebno v mojem primeru)
- verjetno odpade delovanje v kleti (v mislih sem imel izpeljati izpuh direktno ven tako, da bi enostavno podaljšal izpušno cev agregata z neko recimo alu gibljivo cevjo) dotok svežega zraka pa je zagotovljen

Pomembno:

-izračun nazivne moči (luči 5x60W, skrinja cca 700Wx2 in hladilnik cca 750Wx2 in TV 150W = 3350W)
-v mojem primeru se odločim za bencinca (nafte ni pri hiši, vsi stroji laufajo na bencin)
-obvezno inverter
-glasnost

priporočeno pa je nekaj takega: http://www.trgovina-frama.si/sl/Prenosni_agregati_HONDA/HONDA_EU_30iH-Prenosni_agregat/

Torej priklop pa z razdelilcem (podaljškom)….

Cena: dobra dva jurja….

Joex2 - hvala ti!
 

bade25

Pripravnik
17. sep 2012
104
0
16
Citat:
Uporabnik Kamele0N pravi:
Pa ce doma nimate osnovnega znanja motoroznanstva...menjava olja....svecke...pucanje in nastavitve frgazarja....je to bolj strel v koleno
smile-1.gif


Stvar ki v 99% stoji celo leto ti ne bo upalila takrat ko jo bos rabil
smile-1.gif

smirk-1.gif
Ne, s tem ne bo nekih problemov, je kar nekaj podobnih stvari doma (motorka, kosilnica, silkarca,….). Je pa nasvet na mestu.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.320
5.842
113
pri taščici
Kakšne skrinje in hladilnike to imaš da imajo porabo 700w? Si skoraj eno nulo preveč napisal? Vsaj za hladilnik to lahko rečem.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Ko toliko pametujete... Kupil sem agregat v Hoferju (ja, tam), že pred petimi leti, moči 2.5 kW. Bencinski, 11l kesel, elektroštarter. Ob špici (zagon naprave) 2.8kW.
Sem z njim poleti takrat (odtrgalo priljuček na strehi) ganjal 2 skrinji, 2 hladilnika, luči, komunikacije, TV cel teden (dokler ni elektro popravil priključka).
Koštal me je 250€.
Moj nasvet. Ne kompliciraj. Priklopi ga v omarico za glavnim stikalom (s katerim ločiš dovod iz omrežja).

@Hanzi... Imamo tudi neko Hondino prduljico, 400W, pa ni bila sposobna gnati skrinje.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.112
2.468
113
Gnala bi že gnala, zagonska tokovna špica kompresorja ga pokoplje.
 
Nazadnje urejeno:

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.394
4.392
113
49
Na sončni strani ALP
Pri agregatih velja namenit pozornost še na število faz.

2.500W pri 4 fazah ni enako 2.500W na 1 fazi.

V prvem primeru imaš samo nekaj preko 600W na fazi in se ti zna zadeva obesti,
ko boš nanj priključil kakšen večji porabnik.

Za hišna opravila bi jst gledal enofazne agregate, če pa imaš kakšne hude motorje za priklopit gor,
potem pa temu primerno bolj močan 4 fazni.

Mojih 5 centov...
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Pred tem ga je nabavil sosed, ki je gradil hišo in je brez problemov zadeva zagnala in gonila žago za siporeks (z enofaznim motorjem 2.5 kW). Marsikateri agregat s tako nazivno močjo ni uspel zagnati žage... Tudi renomiran na H...
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
To kar imam jaz je enofazni...
Pa še tole... Olje že menjaš vsako leto, ne vem pa kaj ga imaš za servisirat... Zaženem ga pa tudi redno in tudi obremenim...
Pa še glede supersilent... Ko si 2 dni brez štroma ti prov dol visi ali ima 70 ali 90 dB... Važno da ti ganja peč, črpalko, skrinjo, luč...
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Opravičujem se za nekoliko sposojeno temo
Citat:
Uporabnik Roberto pravi: Moj nasvet. Ne kompliciraj. Priklopi ga v omarico za glavnim stikalom (s katerim ločiš dovod iz omrežja).
Imamo tudi neko Hondino prduljico, 400W, pa ni bila sposobna gnati skrinje.
V temi 'rdeči alarm zaradi snega' se je tudi zapisalo nekaj mnenj o priklopu agregata.
Eden uporabnikov pa je moj način, ki je zelo podoben temu, kar si zapisal (priklop na napeljavo za izklopljenimi glavnimi varovalkami v omarici) indirektno označil za nevarnega, odgovora pa še ni, sprašujem še tebe:

- priklopljeno imam napeljavo ene faze, preko vtičnice, torej posledično za glavno varovalko v omarici (ki je tudi izklopljena)
- na pol laično sem predvideval, da je s tem osnovnim varnostnim zahtevam zadovoljeno
- sam priklop je preko podaljška z eno vtičnico na vmesnem delu z 8A varovalko in vtikačema na obeh straneh, vendar je na strani, kjer priklopim podaljšek ta 'moški' del popolnoma skrit

Hvala za mnenje!

Glede manjšega agregata pa: v osemdesetih sem si za uporabo na jadrnici kupil Hondo 350 in naivno pričakoval, da jo bom lahko uporabil tudi za manjši hladilni agregat. Ni šlo, zagon tudi najmanjšega kompresorja je agregat 'zadušil'. Je pa nato nekaj let meni dobro 'služil' za vse ostalo, kasneje pa je šel skupaj s Juretom Šterkom na pot čez Atlantik.

LP
 

krimec

Majstr
7. maj 2011
3.751
114
63
Da izkoristim vročo temo:

Kakšen Kondenzator vezat vzporedno na tuljavo, da mi ne bo ob polsekundnem(ali malo daljšem) izpadu elektrike spustilo samodržanje na kontaktorju s fotke
sprasujem se.gif

 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.320
5.842
113
pri taščici
Pa ne moreš kupiti agregata v hoferju med zelenjavo in kruhom!
In ja.... Zadnjič pod kozolcem hočeva pognati kompresor 2kw. Malo morgen z miostandard. Dobila sva hoferjevega ki ga je s pomočjo štarterja pognal(se pravi kompresor na on, potem pa agregat laufat). Pa nama ni bilo treba žebljev s kladivom nad glavo zabijat.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Meni je sicer takrat vezal električar... Lahko pa ga povprašam (žlahtnik) pa bo informacija na mestu.
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Mi mamo enega 900W dvotaktnega. Sej je prdlca, sam dela, pa kaj posebej vzdrževanja tud ni treba. Poganjal je skrinjo, par luči, pumpo za centralno in kakšen polnilec za telefon/tablico. Za vžig (po daljšem času) je treba malo talenta, ampak smo že navajeni od raznih avtomatikov, nitkarc, motork, kosilnic itd..., tako da gre.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Evo, sem preveril pri strokovnem viru...

Napajanje iz agregata pripelješ za glavnim stikalom in pred varovalke. Torej kabel priklemaš na iste sponke kot je odvod proti varovalkam. Glavno stikalo je pri tem razklopljeno, da ne pride do interference z omrežjem.
 
22. jul 2007
12.794
1.313
113
123
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Ko toliko pametujete... Kupil sem agregat v Hoferju (ja, tam), že pred petimi leti, moči 2.5 kW. Bencinski, 11l kesel, elektroštarter. Ob špici (zagon naprave) 2.8kW.
Sem z njim poleti takrat (odtrgalo priljuček na strehi) ganjal 2 skrinji, 2 hladilnika, luči, komunikacije, TV cel teden (dokler ni elektro popravil priključka).
Koštal me je 250€.
Moj nasvet. Ne kompliciraj. Priklopi ga v omarico za glavnim stikalom (s katerim ločiš dovod iz omrežja).

@Hanzi... Imamo tudi neko Hondino prduljico, 400W, pa ni bila sposobna gnati skrinje.
Povej še koliko zdrži teh 11 litrov bencina in kako je z dolivanjem goriva med obratovanjem?