Davek na nepremičnine - vprašanje

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
kateri datum bodo upošteval-ne vem. Je pa zadnji čas, da zadevo urediš.
Za drugo stanovanje katerega si lastnik boš plačeval 0,5%, če ne bo nobeden prijavljen tam. Če dobiš najemnike in se prijavijo, najemna pogodba, tržni najem in te zadeve, boš plačeval pa 0,15, sam boš pa od najemnine plačeval davek.
Tudi finta, da bi se eden od vaju prijavil na drugo stanovanje "ne palijo" (če sta lastnika obeh vsak neki delež recimo 50-50). oz. za stanovanje na katerem sii prijavljen 0,15.... da drugem 0,5.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.871
8.894
113
EU
Madonca so to zbirokratizirali namesto da bi poenostavili zadeve.
bonk.gif
 

YuGec

Fizikalc
18. avg 2007
2.801
0
36
Citat:
Uporabnik jetamp pravi:
Dejansko si že zahebal! 1.1.2014

Presečni datum za to leto je konec marca, kolikor je meni znano...za vsa ostala leta naprej pa 1.1.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Citat:
Uporabnik KKK pravi:
javni vpogled v prostor vtipkaj, pa prideš na GURS stran katastra

Jao meni.
bonk.gif

Tam se m vedno gledal, vendar je do sedaj pisalo 7k€, zato mi ni bilo najbolj jasno.
Sedaj pa piše 87k€. Kvadrat je ocenjen na 105€/m2.
uf-1.gif


Imam kakšne možnosti pogajanja glede cene, ker se parcela ne proda niti za 70€/m2?
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Citat:
Uporabnik YuGec pravi:
Citat:
Uporabnik jetamp pravi:
Dejansko si že zahebal! 1.1.2014

Presečni datum za to leto je konec marca, kolikor je meni znano...za vsa ostala leta naprej pa 1.1.

jaz sem pa zvedu, da je bil 15.1.2014. V vsakem primeru prepozno
 

YuGec

Fizikalc
18. avg 2007
2.801
0
36
In če se polovici leta preseliš oz. so spremembe? Sej morajo zadevo poračunati.

LP!

PS: preberite zakon, not vse piše
 

YuGec

Fizikalc
18. avg 2007
2.801
0
36
(3) Podatki, ki bodo v registru nepremičnin v skladu s predpisi, ki urejajo evidentiranje nepremičnin evidentirani po stanju na dan 1. aprila 2014, bodo uporabljeni za odmero davka za leto 2014

Citirano iz zakona.
 

KKK

Pripravnik
18. maj 2009
897
0
16
Podatki, ki bodo v registru nepremičnin v skladu s predpisi, ki urejajo evidentiranje nepremičnin evidentirani po stanju na dan 1. aprila 2014, bodo uporabljeni za odmero davka za leto 2014.

Er, tale je bolj pravi

28. člen

(odmera, vročitev in plačilo davka v letu 2014)

(1) Ne glede na 3. in 5. člen ter prvi odstavek 10. člena tega zakona, se davek za leto 2014 odmeri za nepremičnine, ki so določene ali bi morale biti določene v registru nepremičnin na dan 1. aprila 2014, ob upoštevanju podatkov o nepremičninah na dan 1. aprila 2014 in od davčne osnove, ki je posplošena tržna vrednost nepremičnine, ugotovljena s predpisi o množičnem vrednotenju nepremičnin in pripisana nepremičnini v registru nepremičnin 1. aprila 2014. Ne glede na 4. člen tega zakona se davek za leto 2014 odmeri osebam, ki so na dan 1. aprila 2014 evidentirane v registru nepremičnin in evidenci trga nepremičnin kot zavezanci.

(2) Ne glede na prejšnji odstavek se kot davčna osnova za stanovanjske nepremičnine za leto 2014 upošteva 80 % posplošene tržne vrednosti nepremičnin.

(3) Ne glede na drugi odstavek 10. člena tega zakona se davek za leto 2014 odmeri z odločbo, ki jo izda davčni organ po uradni dolžnosti najkasneje do 31. maja 2014.

(4) Ne glede na četrti odstavek 12. člena tega zakona mora davčni zavezanec v primeru, če ni prejel odločbe, ki se vroča z navadno vročitvijo, do 15. junija 2014, o tem najkasneje do 30. junija 2014 obvestiti davčni organ, s čimer izpodbija domnevo vročitve po zakonu, ki ureja davčni postopek. Davčni organ takemu zavezancu vroči odločbo o odmeri davka z osebno vročitvijo najkasneje do 15. julija 2014.

(5) Ne glede na prvi odstavek 13. člena tega zakona plačujejo v letu 2014 fizične osebe davek v največ štirih obrokih, od katerih prvi zapade v plačilo 16. avgusta 2014, drugi 15. septembra 2014, tretji 15. oktobra 2014 in četrti 15. novembra 2014.

(6) Ne glede na drugi odstavek 13. člena tega zakona plačujejo v letu 2014 pravne osebe davek v največ petih obrokih, od katerih prvi zapade v plačilo 16. avgusta 2014, drugi 15. septembra 2014, tretji 15. oktobra 2014, četrti 15. novembra 2014 in peti 15. decembra 2014. Pravne osebe v letu 2014 plačujejo davek v petih obrokih, če znesek davka presega 6.000 eurov.

(7) Ne glede na 18. člen tega zakona geodetska uprava v letu 2014 pošlje podatke o nepremičninah, ki so predmet obdavčitve, o njihovi posplošeni tržni vrednosti ter zavezancih po stanju v registru nepremičnin na dan 1. aprila leta 2014, davčnemu organu najkasneje do 15. aprila 2014.

Prijetno branje

 
Nazadnje urejeno:

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.153
113
Citat:
Uporabnik lanos pravi:
Citat:
Uporabnik sad pravi:

Še vprašanje: pride nižja stopnja zaradi najemnikov ali stalnega bivališča?

Obojega. S tem, da če imaš najemnika, moraš pa od najemnine davek oddvojit. Če si to mislil.
Tudi najemnik ima stalno bivališče na tem naslovu.
Nižji davek je, če si v stanovanju/hiši lastnik in si prijavljen
Višji davek je, če si lastnik in nisi prijavljen
Enako velja za solastnike in njihove deleže
Najemniki prinesejo nižji davek, € od najemnine in davek od najemnine.
Torej je dovolj za nižji davek, da imaš v tistem stanovanju stalno prebivališče, tudi brez najemnikov?
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Citat:
Uporabnik sad pravi:
Citat:
Uporabnik lanos pravi:
Citat:
Uporabnik sad pravi:

Še vprašanje: pride nižja stopnja zaradi najemnikov ali stalnega bivališča?

Obojega. S tem, da če imaš najemnika, moraš pa od najemnine davek oddvojit. Če si to mislil.
Tudi najemnik ima stalno bivališče na tem naslovu.
Nižji davek je, če si v stanovanju/hiši lastnik in si prijavljen
Višji davek je, če si lastnik in nisi prijavljen
Enako velja za solastnike in njihove deleže
Najemniki prinesejo nižji davek, € od najemnine in davek od najemnine.
Torej je dovolj za nižji davek, da imaš v tistem stanovanju stalno prebivališče, tudi brez najemnikov?
Dovolj??? Pa to je menda to. 0,15 je če živiš v svoji hiši!!!
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.153
113
Ne bereš natančno: lastnik in prijavljeno stalno bivališče.
Hvala za odgovor.
nahrung002.gif
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
hebi ga.. napisal si vprašanje tako, kot da moraš še najemnike imeti v hiši, da je nižji davek. (0,15)
nahrung002.gif
 

iskalecxx

Pripravnik
24. jul 2009
146
0
16
Situacija: sem lastnik stanovanja v bloku, starši pa so lastniki hiše. Zaradi števila družinskih članov, smo zamenjali nepremičnini - spremenili stalno bivališče ne pa stanje v zemljiški knjigi.
Vprašanje: če pustim vse tako kot je, bom jaz in starši plačali po 0,5% davka? Ali je rešitev v služnosti?
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Citat:
Uporabnik iskalecxx pravi:
Situacija: sem lastnik stanovanja v bloku, starši pa so lastniki hiše. Zaradi števila družinskih članov, smo zamenjali nepremičnini - spremenili stalno bivališče ne pa stanje v zemljiški knjigi.
Vprašanje: če pustim vse tako kot je, bom jaz in starši plačali po 0,5% davka? Ali je rešitev v služnosti?
hmm... najbolj točno boš zvedel na geodetski upravi. Ampak.....
mislim, da boste vsi plačevali po 0,5. Če ne bi spremenili stalnega bivališča bi bil lastnik in prijavljen na eni (svoji) nepremičnini. Tako si pa lastnik ene nepremičnine, prijavljen pa na drugi, ki ni tvoja last.
Rešitev je menda tržni najem in s tem davek 0,15. Če te potem lovi kaj davkarija z tem "kao" najemom... ne vem. Mal čudno mi je to vse, kako si naj si otroci in starši podpisujejo tržni najem. Pa še nekaj. Nekdo je nekje napisal, da so otroci staršem prvo koleno. Starši otrokom pa šele tretje.
Ali pa, da si prepišete nepremičnine tako, kot živite oz. ste prijavljeni.
Povprašaj na GU, pa poročaj kolk sem se zmotil
 

x5x

600.registrirani uporabnik
22. avg 2007
2.652
7
38
Ljubljana- okolica
ksz.
Pri nas je prišla danes pošta za osebo ki je že pokojna hm... od leta 1945... pa še na našem naslovu ni nikoli živela ampak pri sosedu ki imajo isti piimek..
Kaj sedaj? Vržem stran pa naj se oni j.bejo. Ali obvestiti?
lp
 

lemar

Fizikalc
8. jan 2008
406
57
28
glede na to, da so zavezanci za davke osebe (fizične in pravne), in če pošta ni bila naslovljena nate, te načeloma nič ne briga. Lahko si pa prijazen in jim pošlješ nazaj in jim poveš da so gadno zamočili. Nisi edini, tega je precej in me prav zanima kako mislijo izdati odločbe če niso niti v stanju upariti davčnega zavezanca z naslovom in predmetom obdavčitve? To nima nobene veze z napačnimi podatki v evidencah ki jih kao lastniki niso uredili, enostavno imajo težave z osnovnimi povezavami register prebivalstva - naslovi - nepremičnina.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
mogoče je bil pa ta pokojni prijavljen na vašem naslovu, pa vi tega sploh vedeli niste.
grims-1.gif

Po moje bi bilo najbolja rešitev nekje vmes tvojih predlogov. Obvesti jih in naj se potem oni j_bejo!!
Če je pa bil prijavljen narobe, boš pa ti doživel orgazem...
grims-1.gif

PS Kdorkoli je in kjerkoli je živel.... ampak če zapuščine niso uredili vse od leta 45.... si pa zaslužijo malo se_xa!!
 

tafrishnzelen

Pripravnik
4. sep 2007
260
0
16
ksz

daj jim j.... m....
10.gif


dobil informativni izračun in so mi za dva boksa v garažni hiši usekali 0,5 davka
bonk.gif
A to, da imaš garažo, je po novem luksuz?!
 

geronimo

Fizikalc
9. sep 2007
2.442
73
48
A nič ne spremljaš teme, to smo pomoje vsi dobili. Blok s parkirnimi mesti v dveh kleteh, isto za obe mesti po 0,5%. Ampak se ne sekiram, ko bereš da obrntniki dobivajo po 10k€ namesto prej 2.5k€ za proizvodne prostore, to pa je jeba.