"meteor shower" avgusta 2013

sergio

Fizikalc
21. jul 2007
2.556
34
48
41
Ljubljana
Zasledil sem, da naj bi med 10-13 avgustom letos bil kar precejšnji meteor shower, povsod pa piše, da naj bi bilo največ dogajanja tekom noči 12. avgusta.

Zdej si pa ne znam razlagat, kaj je to noč 12. avgusta - iz 12. na 13. ali iz 11. na 12. avgust? (logično mi je iz 12. na 13. avgust, samo bi rabil potrditev).


Hvala
smile-1.gif
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
pravijo... Best mornings to look: August 11, 12 and 13
če misliš na Perzeide slučajno

No matter where you live worldwide, the 2013 Perseid meteor shower will probably be at its best on the nights of August 11-12 and/or August 12-13. Try the nights before and after that, too. Before dawn viewing is best
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
0
36
Perzeidi so čisto vsako leto, vrhunec dosežejo v noči iz 12. na 13. avgusta, mislim da proti jutru enkrat (okoli treh zjutraj). Pojavljajo se pa drugače že kakih 10dni prej in tudi 10 dni kasneje, ampak vrhunec je takrat ko sem rekel.

Noč utrinkov je drugače vsako leto, nikoli ni drugače. Spreminjajo se edino napovedi o številu utrinkov na uro, ponavadi so med 60-120/h.


Drugače je noč utrinkov tudi pozimi enkrat, mislim, da decembra. Ampak takrat moraš imet srečo da ujameš jasno nebo.
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
0
36
a pa kdo pozna kakšno dobro lokacijo, po možnosti planoto ali hribček na katere naokoli ni visokih dreves in se lepo vidi čim večji del neba? Se bom že kar danes zapeljal mal gledat v luft
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
0
36
ja mislim da je to okoli treh-štirih zjutraj, tik prede se začne daniti in je tudi ozvezdje Perseus višje nad obzorjem. Čeprav jaz sem ga že okoli enih lahko opazoval.

A bo kdo danes na šmarjetni?
smile-1.gif
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Jaz sem v kaksni uri okrog polnoci videl ene 20 komadov. Videl sem pa tudi nek blisk na nebi kot bi me kdo dol slikal sem zdaj googlal baje odsev od satelita. Sem mislil da je kaksna zvezda pocila hehe
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.953
9.095
113
39
MB
gledal včeraj zvečer, nič

danes ob petih spet probam ... ni več zvezd ... skoraj že svetlo

sux
crazy1.gif
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
0
36
pozabil napisat raport.... sem bil na šmarjetni gori na parkirišču, v 25 minutah sem ujel 15 utrinkov, tistih "perifernih" sploh nisem štel. Gledat sem začel okoli 00:30 ure.
Na šmarjetni počakaš da se ugasnejo njihove luči na senzorje in buljiš v luft. Na žalost nisem vzel armaflexa da bi ležal in me je po 25min že orenk vrat bolel.

Je blo pa lepo...prvič da mi je ratalo videti tako število

@tomi: ob petih je presvetlo...pomoje je okoli treh zadnja ura da greš opazovat za kakšno uro....
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.262
5.820
113
pri taščici
Letos so otroci trapasti na te utrinke. So jih ocitno v vrtcu napumpali.
Baje so na severovzhodnem obzorju. Razmisljam da bi sli h kolegu na Kurešček in gledali v nebo. Se pa bojim da ne bomo nic videli zaradi ljubljanske svetlobe in bi morali iti kam drugam kjer bo manj svetlobe, pogled pa ravno tako odprt. Bi si kar sotor postavili, ampak se cez njega ne vidi. Tokrat bi prisel v upostev avto s stekleno streho....
 
Nazadnje urejeno:

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.537
61
48
v sosednji temi že debatiramo o tem. Toplo priporočam, da greste stran od svetlobnega onesnaženja, še posebej če boste kampirali in opazovali celo noč. Vrhunec je mislim da okoli dveh zjutraj.

Jaz grem na V.Planino. Držimo pesti, da ne bo oblačkov.

Če vzameš s sabo računalnik si naloži zastonj program Stellarium za lažjo orientacijo po zvezdah, na iphone sem si pa naložil Sky Map in Night Sky. Toliko, da mi bo v pomoč. Ampak Stellarium na prenosniku je še najboljša izbira, ker so tudi označeni umetni sateliti nad zemljo.



Recimo za otroke in velike otroke je lahko zanimivo tudi opazovanje satelitov, ISS bo tisto noč dvakrat letela znotraj našega vidika ampak samo enkrat bo dobro vidna (okoli 21:55).

http://iss.astroviewer.net/obs...;name=Ljubljana




 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.790
73
48
Stativ, ostrenje na manualno, neskončno... čas 20 sekund, zaslonka 3,5... iso med 800 in 1200 (prilagodiš glede na presvetlo/pretemno fotko). Najbolj primerni so širokokotni objektivi (npr. 10-22mm), da zajameš čimvečji kos neba.
Te nastavitve so primerne za dslr aparat, kaj p aje najbolje za tvojega, pa ne vem...