Prijava napak v kartah, ceste, krožni...

popotnik

GPS presidente
25. feb 2010
13.226
9
38
Maribor
popotnik-gps.blogspot.com
Sygic uporablja, če se ne motim Tomtom zemljevide in zato imaš te ulice zajete
wink-1.gif
 

sylver

Fizikalc
21. okt 2008
3.337
26
48
Izola, Ljubljana
Kar se zadeva ponudnikov - a niso vsi malo "čudni"?
rolleyes-1.gif


Slovenijo BREZVEZE pokrivajo kar 4 ponudniki:
- TomTom (to je bivši TeleAtlas)
- Navteq (po novem je to HERE)
- Monolit (ta bi naj imel najboljšo pokritost, saj je lokalni ponudnik in se ukvarja samo s Slovenijo)
- Google

A ni to brezveze, da imamo kar 4 različne pokritosti za Slovenijo?
bonk.gif


En ima neko ulico vrisano, drugi je nima ima pa neko tretjo, katero pa prvi nima, tretji jo ima samo polovico prve ulice vrisane in ničesar označeno, četrti sploh nima vnešene okolice, kaj šele to ulico
rolleyes-1.gif


In sedaj - komu verjeti??? Skratka - če se človek spusti zelo podrobno zadevi do dna ugotovi, da JE DEJANSKO cela zmeda.

Enostavno bi vsi morali uporabljati podatke enega ponudnika - to je seveda Monolit, ki bi naj imel najboljšo pokritost Slovenije.

Po podatkih, ki sem jih prejel od predstavnice Monolita, naj bi Monolit spremljal vse gradnje, ki se izvajajo v Sloveniji in jih takoj vnesel v svoj zemljevid Slovenije.

Hkrati pa imajo pri Monolitu tudi svoja 2 "kamiončka", ki se večkrat mesečno (ali celo tedensko) peljeta iz enega konca do drugega konca Slovenije in tako pridobijo najbolj ažurno posodobitev podatkov in po vsemu temu menim, da ima Monolit še vedno najbolj ažurne podatke za Slovenijo.

Ostali 3 ponudniki (Navteq, TomTom in Google) pa do teh "ažurnih" podatkov za Slovenijo pridejo dosti kasneje in jih še toliko kasneje vnesejo v svoje zemljevide in še toliko kasneje so ti podatki vidni v njihovih zemljevidih.

Zakaj enostavno ne sklenejo pogodbe z Monolitom, in jim ta takoj posreduje vse novosti in spremembe?

Odgovor je verjetno (seveda) v temu, da ima vsak ponudnik svojo politiko in način "pokrivanja" držav
cry12bpy.gif


Škoda, res škoda, da potem uporabniki, ko najdemo kako posodobitev, moramo to posodobitev sporočit tako na Navteq, kot na Google kot tudi na TomTom
bonk.gif


Sicer pa Navteq sodeluje z Monolitom in slednji naj bi jih posredoval posodobitve za Slovenijo, ampak je potem spet problem ta, da Navteq potrebuje skoraj 9 mesecev!!!!, da te posodobitve vnese v svoje zemljevide
grims-1.gif


EU bi mogla dat direktivo - da imajo prednost lokalni proizvajalci in se od njih kupuje podatke za svojo rabo. S tem bi tudi podprli Slovenske firme in bi tako lažje "preživeli" na trgu.

V kolikor lokalnega proizvajalca v določeni državi ni, pa je povsem drugo in v takih primerih se naj spuščajo v pokrivanje te države (primer: Italija - oni nimajo lokalnega in zato se tam dobesedno "tepejo" trije veliki (Navteq, TomTom, Google), kdo bo imel boljšo pokritost in bi se tako uporabljali zemljevidi najboljšega)
evil.gif
 

popotnik

GPS presidente
25. feb 2010
13.226
9
38
Maribor
popotnik-gps.blogspot.com
Za Monolit vsi vemo, da v 5 letih niso bili sposobni uredit prave kategorizacije cest in še vedno je niso.

Zakaj toliko ponudnikov kart?
Zato ker je toliko različnih naprav.

Sygic ne uporablja Monolit kart, torej, če ostane samo Monolit, potem Sygic odpade za našo tržišče, a ne
wink-1.gif


Če gremo dalje, Monolit je lokalni ponudnik kart in bi naj imel najboljšo pokritost SLO?
Pobožne želje in Monolitove sanje.

Če greš primerjat vse ponudnike kart z Monolitko boš opazil da je Monolitka najslabša tako glede kategorizacije kot že dolgo obstoječih cest.
2 leti jim že zvesto pošiljem, da imajo prekinjeno cesto tam kjer je že od pamti veka pa je še niso vnesli, v Navteq karti je tako kot mora bit.
Prav tako naslova bajt ne znajo že 2 leti vnest pravilnega medtem, ko ga je Navteq v 6 mesecih.

Poišči na Monolit karti tale naslov:

Maribor
Tržaška cesta 67

Hmmm, boš presenečen, da ne bo našlo, če boš pa isti naslov iskal v Navteq karti ti pa najde.
A veš kaj je na tem naslovu in kako dolgo že ta stavba tam stoji?

Tam je Leclerc, odprt pa je že od 06.11.2007 a začuda Monolit tega še vedno ne ve.

Kje se njihovi kamiončki vozijo večkrat mesečno mi ni jasno, če uporabljajo svojo karto, očitno po kolovozih in kozjih stezicah ki jih imajo označene kot normalno prevozno in asfaltirano cesto.

Če povzamem vse skupaj:

Monolit naj ukinejo, ( ali pa ob nakupu njihove karte dajo zraven vsakemu kupci 200€ za bencin, ki ga bo po nepotrebnem porabil, ko bo uporabljal njihovo karto ) ker so očitno nesposobni in naj ostanejo ostali ponudniki, ki so bolj ažurni.

Glede javljanja napak pa tole:

Zakaj bi nekdo moral javljat vsem ponudnikom, če pa lahko javlja samo tistemu od katerega karte uporablja.

p.s.
Sedaj mi postaja stalno bolj jasno, zakaj so pri AR izključili SLO in napisali, da naj se uporablja Navteq za SLO
smile-1.gif
 

Drago

gps navigator
20. jul 2007
2.823
10
38
Stara Bučka
@popotnik
zmaga.gif


Že nekaj mesecev se vozim po cesti, ki je nima vrisane še noben ponudnik. Gre za cesto od HE Krško do Krškega, ki poteka po levem bregu Save, med železniško progo in Savo. Tudi na satelitskih posnetkih je videti samo gradbišče. Ne vem pa kdaj je bila odprta. Odkril sem jo čisto slučajno.
 

sylver

Fizikalc
21. okt 2008
3.337
26
48
Izola, Ljubljana
popotnik - ja, glede kategorizacij pri Monolitu je res, da imajo zelo slabo. Seveda se najdejo tudi naslovi, ki niso vnešeni v sam zemljevid Slovenije, ampak dejstvo je, da kolikor sem jaz testiral naslove po Sloveniji, imajo pri Monolitu bolj točne, kot pa Navteq (oziroma imeli so jih).

Je pa res, da se je situacija v zadnjih 3 ali 4 mesecih malo spremenila oziroma bolj poenotila in če iste naslove vpišem v Monolit ali Navteq strani, mi jih najde oboje na pravilnem mestu (slučaj ali jih je Monolit posredoval na Navteq in jih je slednji vnesel v svojo bazo?).

Potemtakem lahko rečemo, da Navteq dohiteva Monolit in ga bo prehitel zaradi kategorizacij cest?
smile-1.gif


Veš kaj mene najbolj zanima? To vprašanje sem tudi poslal na Monolit in čakam na uradni odgovor. Iz Navteq-a mi seveda ne odpišejo na to vprašanje že nekaj mesecev (posredovano večkrat).

Torej - ali gre za "čistost" Monolit zemljevida v Navteq zemljevidu ali gre bolj za mešano kombinacijo Navteq podatkov, ki so jih sami pokriti za Slovenijo + samo določene Monolit podatke, kater so jim posredovali? - æe me razumeš, kaj hočem vprašat
smile-1.gif


Ko bom zvedel odgovor na to vprašanje, mi bo marsikaj bolj jasno.

Tudi ni mi jasno, zakaj Monolit nima na spletni strani map reporterja, preko katerega bi lahko uporabniki sporočali vse novosti in spremembe. Tudi to čakam uradni odgovor.

Dejstvo pri meni je - včasih nisem maral Navteq zemljevide, sedaj jih pa edine uporabljam in kakor vidim na here.com strani, imajo vse naslove posodobljene (zahvaljujoč Monolitu ali pa sami sebi oziroma nam uporabnikom, ki jim sporočamo??).

Vem, da pri posodobitvah ni in niokli ne bo konca, saj se bo vedno nekaj gradilo ali spremenilo in bo treba vedno sporočat take zadeve na Navteq a veseli bomo zelo, ko bomo Slovenijo (mi uporabniki) pokrili do 99% točno z našimi realnimi podatki
cheer.gif
 

popotnik

GPS presidente
25. feb 2010
13.226
9
38
Maribor
popotnik-gps.blogspot.com
Tako je, ko bo postavljena podlaga bo lažje delat kot pa sedaj, ko je dela ogromno in mu še vedno ni videt konca
smile-1.gif


Če me občutek ne vara Navteq uporablja izključno svojo bazo, ki jo ima od svojih avtomobilov, od Monolit pa vzame podatke isto kot od nas uporabnikov, ker če bi vse jemal od Monolit in jim slepo zaupal, potem bi morale biti identične napake v obeh kartah in kot veš niso.

p.s.
Glede Monolit in da bi oni naredili map report sem pa pred časom dobil odgovor, da nimajo tega v planu in da jim uporabniki lahko pišejo preko maila, ko sem jim na ta odgovor napisal, če se slučajno delajo norca in da to ni podobno nikakršnemu javljanju napak in da še tistega, ki jim želi javit napako ta sistem dela odvrne, pa nisem dobil od njih več odgovorov.
 

sylver

Fizikalc
21. okt 2008
3.337
26
48
Izola, Ljubljana
Prejel uradne odgovore na moja vprašanja (nekaj sem jih spustil, saj se ne zadevajo vseh
tongue-1.gif
):

1, Druga zadeva, ki me zanima je realen prikaz razvrščanja na avtocestnih odcepih:

http://www.monolit.si/novice/junction-pogled/

Letos naj bi to funkcijo omogočili v vašem Monolit zemljevidu in me zanima, ali Monolit zemljevid to že omogoča in v katerih aplikacijah in napravah (Mireo, Garmin...) je/bo to vidno, v kolikor še ni?

Ali bo funkcija junction view vidna in uporabljena tudi v Navteq (HERE) zemljevidih za Slovenijo?

Odgovor:
Citat:
Tako je, junction view-e smo pripravili kot novo funkcionalnost za Garminov AdriaRoute, vendar podatki trenutno še niso v uporabi na samih napravah. O novosti so bili obveščeni tudi na Here, Igo, Mio, vendar zaenkrat niso izkazali interesa po uporabi nove funkcionalnosti, saj je junction view možno na podlagi podatkov za določene naprave tudi zgenerirati, vendar pa so slabše kvalitete kot realne slike razcepov.


2. Na vašem spletnem zemljevidu www.monolitmap.si nimate možnosti, da bi vam uporabniki sporočali razne novosti in spremembe po Sloveniji (tako kot imata to npr. HERE in TomTom - mapreporter) - ali načrtujete kaj takega tudi v vašo hiši?

Namreč zaželjeno bi bilo, da bi vam uporabniki na lažji način sporočali novosti in spremembe po Sloveniji, kot pa po e-mailu, saj je to zelo zamudno delo.

Posledično bi uporabniki imeli večjo voljo sporočat spremembe, saj bi za to porabili manj časa in tako bi vam sporočili veliko več popravkov, kot jih sedaj prejmete na e-mail.

Odgovor
bonk.gif
:
Citat:
Na Monolitmap zaenkrat ne omogočamo sporočanja napak ali popravkov na kartografiji, morda se bomo ob prenovi portala odločili tudi za kaj podobnega. Do sedaj smo vse zahtevke tako preko telefona ali e-maila obravnavali in tudi uspešno rešili.


3. Kdaj ste zadnjič posredovali na Navteq vaše podatke o Sloveniji? (pimer: zadnje podatke smo na Navteq posredovali decembra 2012, podatki za Slovenijo so bili Monolit 2012.12).

Kdaj jim boste pa naslednjič posredovali podatke in kateri podatki bodo zajeti? (primer: naslednjič jim bomo posredovali podatke decembra 2013; podatki, ki bodo zajeti bomo pa od Monolit 2013.07 ali Monolit 2013.12).

Podvprašanje: v kolikor boste na Navteq posredovali podatke decembra 2013 in bodo zajeti podatki Monolit 2013.07 ali Monolit 2013.12 - ali to DEJANSKO pomeni, da bi Navteq MORAL imeti v njihovi naslednji posodobitvi IDENTIČEN zemljevid in pokritost Slovenijo, kot ste ga pri Monolitu imeli 2013.12?

Torej - gre za "čistost" Monolit zemljevida v Navteq zemljevidu ali gre bolj za mešano kombinacijo Navteq podatkov, ki so jih sami pokriti za Slovenijo + samo določene Monolit podatke, kater ste jim posredovali?

Odgovor (pričakoval sem bolj točen odogvor in ne tako splošen glede na to, da sem jim podal možne odgovore
grin1.gif
):
Citat:
Here kartografijo osvežujemo različno in ne osvežujemo vseh slojev naenkrat, tako da vam ne morem odgovoriti, katero verzijo naše kartografije trenutno uporabljajo v svojem produktu. Osveževanje poteka preko posameznih naročil, ki se lahko zgodijo enkrat ali večkrat letno, vendar pa to ni nujno. Here karta je za Slovenijo vsekakor kombinacija naših podatkov in njihovega lastnega zajema.
 

popotnik

GPS presidente
25. feb 2010
13.226
9
38
Maribor
popotnik-gps.blogspot.com
Tvoje vprašanje:

Citat:
Ali bo funkcija junction view vidna in uporabljena tudi v Navteq (HERE) zemljevidih za Slovenijo?

Njihov odgovor, ki mi je zelo sumljiv, ker očitno ne da samo podatke dajejo za eno leto nazaj, tudi sami so z realnostjo 1 leto odzadaj:

Citat:
Tako je, junction view-e smo pripravili kot novo funkcionalnost za Garminov AdriaRoute , vendar podatki trenutno še niso v uporabi na samih napravah. O novosti so bili obveščeni tudi na Here, Igo, Mio, vendar zaenkrat niso izkazali interesa po uporabi nove funkcionalnosti, saj je junction view možno na podlagi podatkov za določene naprave tudi zgenerirati, vendar pa so slabše kvalitete kot realne slike razcepov.

Bog nam pomagaj, kaj ti še ne vedo, da v AdriaRoute ni več Slovenije
sprasujem se.gif


Tvoje vprašanje:

Citat:
Torej - gre za "čistost" Monolit zemljevida v Navteq zemljevidu ali gre bolj za mešano kombinacijo Navteq podatkov, ki so jih sami pokriti za Slovenijo + samo določene Monolit podatke, kater ste jim posredovali?

Njihov odgovor:

Citat:
Here kartografijo osvežujemo različno in ne osvežujemo vseh slojev naenkrat, tako da vam ne morem odgovoriti, katero verzijo naše kartografije trenutno uporabljajo v svojem produktu. Osveževanje poteka preko posameznih naročil, ki se lahko zgodijo enkrat ali večkrat letno, vendar pa to ni nujno. Here karta je za Slovenijo vsekakor kombinacija naših podatkov in njihovega lastnega zajema.

Čudi me, da ne povedo zakaj potem tudi na Here ni napačna kategorizacija tako kot je v Monolit karti, če pa je to kombinacija njihovih podatkov, na uporabnike, ki pa pošiljajo popravke pa gladko pozabijo.

Njihov odgovor, ki pa lepo kaže kako jih pot pelje proti propadu:

Citat:
Na Monolitmap zaenkrat ne omogočamo sporočanja napak ali popravkov na kartografiji, morda se bomo ob prenovi portala odločili tudi za kaj podobnega. Do sedaj smo vse zahtevke tako preko telefona ali e-maila obravnavali in tudi uspešno rešili.

Kako za vraga lahko preko telefona nekomu dopoveš točno kje je napaka in kako jo naj popravijo?
Če bi bil njihov interes Slovenijo res pravilno pokrit bi naredili boljši sistem za javljanje napak, tako pa smo sedaj tam kot smo.

Ko sem nazadnje še uporabljal AR me je namesto do željenega cilja pripeljalo na sosednji breg, na levi in desni pašnik, navigacija pa ti pove " prispeli ste na cilj "

V istem trenutku sem izklopil AR in ga nikoli več vklopil, sedaj še uporabljam samo CN, ki mi še tako velikega kiksa ni nikoli naredil, kvečjemu me je kako bajto prehitro rekel, da sem na cilju, medtem, ko mi je AR dal cilj 800m vstran na 70 stopinjskem klancu in med pašniki.
 

sylver

Fizikalc
21. okt 2008
3.337
26
48
Izola, Ljubljana
Na here.com v community-ju ne vidim svojih prejšnjih popravkov.

Na Navteq map reporterju pa vidim vse svoje prejšnje prijave in tudi tiste, ki so v obdelavi (trenutno ni nobene).

Če pa recimo na here.com oddam popravek, se to nikjer nič ne vidi (niti na here.com in niti na Navteq).

Vidno bo očitno le takrta, ko bo vnešeno
smile-1.gif
 

sylver

Fizikalc
21. okt 2008
3.337
26
48
Izola, Ljubljana
Hmmm teh cest, ki sem jih sporočil za Šentvid/Medno še vedno nikjer ne vidim, čeprav ti praviš, da so vidne te ulice/ceste?

Niti teh obrisov mi ne naredi, ampak je prazno (ravnokar slikano):



Misliva na isti popravek sploh?
grin1.gif
 

krimec

Majstr
7. maj 2011
3.744
112
63
Ponavadi traja kakih 14 dni od potrditve popravka, do dejanske umestitve na online zemljevide
write.gif
 

sylver

Fizikalc
21. okt 2008
3.337
26
48
Izola, Ljubljana
Bom spremljal in ko bo, objavil tukaj
smile-1.gif


Sicer imajo malo čudno - če prek Here.com sporočim napako, ne dobim nobeneg e-maila ali sledilne številke, da bi lahko preverjal, kaj se dogaja. Če pa prek Navteq sporočim napako, pa takoj na e-mail dobim potrditev, da so uspešno prejeli moj popravek in sledilno številko.

Prej, kakor sem opazil, pa je vrisano v Here.com (vsi popravki) in kakšen dan za tem v Navteq.com.

Zakaj ne združijo ta "2 orodja" v eno samo (naj se vse na here.com ureja)
smile-1.gif


Zanimivo: danes zjutraj ob 7:20 sem prek Navteq map reporterja sporočil neko težavo/napako v Medvodah. Okoli 10h so mi že odgovorili na e-mail, da je zadeva z njihove strani zaključena in me obrnili na Monolit.

Takoj sem preposlal prejeti e-mail na Monolit in njihova predstavnica mi je TAKOJ odpisala, da bodo podrobneje raziskali, zakaj prihaja do te težave... Povezali se bodo s kartografskim oddelkom na Navteq oziroma here.com in takoj poiskali rešitev.

So se na Monolitu takoj vrgli v raziskavo, ker sem jim posredoval e-mail od njihovega največjega kupca Navteq?
grin1.gif
 

popotnik

GPS presidente
25. feb 2010
13.226
9
38
Maribor
popotnik-gps.blogspot.com
Šentvid/Medno še ni prikazano na karti.

Za tisti obris krožnega sem ti napisal, ker boš včasih opazil, da je na Here zemljevidu že vrisan naprimer krožni, na Navteq karti ga pa ni in takrat na istem mestu kot vidiš na Here krožni, daj na Navteq karti miško in boš videl obris.

Da so se na Monolit res vrgli takoj v raziskavo malo dvomim, mogoče so ti to samo rekli, da se te rešijo
evil.gif


Daj vprašaj na Monolit zakaj TMC ne deluje kot mora in ko stojiš v koloni še vedno kaže da ni zastojev, boš videl kako se bodo vrgli na delo in kje boš na koncu pristal.