Pošta - vplačnina ?!

mickeycek

Fizikalc
2. jun 2011
234
59
28
Pozdravljeni,

Stvar je taka. Iz bolhe sem kupil določeno stvar za 380€. Prodajalec je kril stroške poštnine. Danes je prišel paket, in ker sem komaj zdaj prišel domov, je paket prevzela babica. Vse lepo in prav, ampak znesek za plačilo pa je bil 402 €, torej 22€ več, čeprav je prodajalec plačal poštnino, in tudi na računu je pisalo da je odkupnina 380€. Je pa še neka dodatna postavka na računu "Vplačnina" za katero je ravno znesek 22€.

Mislim kaj je sploh to?! A ni poštnina že to da ti plačaš da oni paket prenesejo, potem pa še neka vplačnina - koga ali kaj?!
Do zdaj sem naročal vedno iz tujine - kitajska, anglija, skratka iz drugega konca sveta, dobil paket vedno brez vsakršnega centa plačila poštnine, zdaj pa naročim iz lastne države ki je majhna da bi lahko paket vrgel do mene pa zaračunavajo neke gromozanske zneske?!
 

flajr

Pripravnik
27. sep 2007
375
0
16
Tole je sicer že malo staro, ampak glede na 22 €, ki jih omenjaš, je cena očitno še vedno aktualna: KLIK

Citat:
- VPLAČILO POŠTNE NAKAZNICE (cene za notranji promet): znesek provizije je prav tako odvisen od zneska: do 22,30 EUR znaša provizija 1,15 EUR
nad 22,30 EUR do 430,00 EUR znaša provizija 5,15 % od vrednosti
nad 430,00 EUR znaša provizija 22,15 EUR.

Očitno je prodajalec želel, da mu poštar denar prinese na dom, namesto da bi mu ga nakazali na račun. Slednje bi te stalo le 3,80 €.
bonk.gif
 

Jordan

Fizikalc
5. jun 2009
2.839
-9
38
Ljubljana
+ pošta (poštar) dopiše določen znesek kar na roke sešteje (brez vsakega davka.... neke procente glede na znesek; banda v glavnem
 

Tenforest

Majstr
3. sep 2007
5.653
498
83
41
povsod malo
Citat:
Uporabnik Car pravi:
Citat:
Uporabnik Jordan pravi:
+ pošta (poštar) dopiše določen znesek kar na roke sešteje (brez vsakega davka.... neke procente glede na znesek; banda v glavnem
Ah ja....
priden.gif

Kaj?
Mene tudi jezi, da imam nekaj s kulijem dopisano.
Zraven lepo naprintana nalepka z vsemi cenami potem pa s kulijem nekaj zraven nakracano
bonk.gif
vedno imam občutek, da je poštar dopisu ene dodatne svoje stroške, ki niso po uradnem ceniku.
Zjutraj pustim denar če me ne bo do centa točno + 1€ za kavo... potem je pa dodat še XX€ pa sploh ne vem zakaj.
Zakaj tega teta za šalterjem ne more naredit? Saj pošiljam iz enega mesta kure v drugega
confused-1.gif
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Ah, koristil si storitve najdražje banke/ustanove... To da preložijo iz levega v desni žep stane 22€. Pa da si plačal po povzetju. Iz tujine, ko naročaš, plačaš vnaprej, kot putano... V tem primeru te pa SLO putana pride 22€...
Saj 22€ ni drago, da te nekdo na suh po.je.be...
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.391
959
113
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Ah, koristil si storitve najdražje banke/ustanove... To da preložijo iz levega v desni žep stane 22€. Pa da si plačal po povzetju. Iz tujine, ko naročaš, plačaš vnaprej, kot putano... V tem primeru te pa SLO putana pride 22€...
Saj 22€ ni drago, da te nekdo na suh po.je.be...

Pa ta zadeva ni kaprica pošte, ampak to računa Poštna Banka za svojo storitev nakaznice.... Tako da ne se jezit na poštarja zaradi tega...
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.898
4.955
113
Sicer bi Car lahko uskočil, pa se mu kot kaže ne da vedno znova... Sicer pa kot je guardy napisal, ni ravno za vsako zlo okoli paketov kriva Pošta Slovenije.

Izbira plačilnega dokumenta, ki ga pošiljatelj priloži k odkupni pošiljki je stvarj pošiljatelja in Pošta na to ne more vplivati.

Tako da se izogibajte plačila preko poštne nakaznice, saj po tej poti denar najdlje potuje in je najdražja. Je pa iz strani pošiljatelja najbolj komot in to na koncu stane.
 
Nazadnje urejeno:

erikson

Guru
25. avg 2007
21.381
5.366
113
In verjetno je tudi skrito pred davkarijo in socialno, ker je "denar na roke"?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.309
9.057
113
primer 20€ paketa (velikdost DVD, bluray, špil)..če plačaš vnaprej te zadeva stane 21 € s poštnino vred, če plačaš z odkupnino pa je vse skupaj 20 + 3 +1,5 = 24,5€

Tako to gre na pošti.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.309
9.057
113
men je samo zanimivo, če daš z odkupnino je poštnina 2,66 € + 1,5 € še odkupnine, čepa daš samo na vadno posalt pa je poštnina 0,6 € (0,4€ sem računal kuverto)

tako da ja , rop pri belem dnevu.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.898
4.955
113
Dajte si rečt, da z denarjem operira Poštna Banka, ki ima z Pošto skupnega le ime. Denar torej teče po več korakih, da se na koncu lahko vrne pošiljatelju. Po tej poti plačuješ dve firmi, kar pač nekaj znese.
Ko pa kerga poštarja prebunkajo, ga okradejo, potem pa javkate po forumih kako Pošta nima urejene varnosti itd.. Denar prenašat na terenu tudi ni ravno brezkrbno opravilo....
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.309
9.057
113
poštarja da dobi 1,5 € še razumem, da pa si pošta za poštnino vzame 2,66 pač ne. In ne, to ni več različnih firm, na papriju ja, drugače pa poštna banka deluje na poštah. Lahko si pa mečeš pesek v oči, češ da je to 50 firm pa da niso povezane.
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.299
1.178
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Matr, znova in znova isto s.ranje! Pa ne da branim Pošto, boli me k...., ampak dajte si že enkrat dopovedat določene stvari. Kot vsaka stvar na tem planetu ima tudi Pošta svoje cenik, svoje cene itd. Kar vzameš, to tudi plačaš in verjemite, niti centa več vam ne bo vzel poštar.Če pa se slučajno zgodi napaka pri računanju poštnine, pa se je že nekajkrat zgodilo, da sem naslednji dan nesel tistih nekaj centov nazaj stranki in se je morala zato tudi podpisati, da je denar dobila nazaj, tako da govoriti, da poštarji nekaj po svoje zaračunavajo, je milo rečeno nesramno!
Pa gremo po vrsti, čeprav je že Daco kar nekaj razložil:
@mickeycek: Strinjam se sicer, da je 22€ veliko, ampak moraš razumeti, da si je pošiljatelj izbral najbolj komot za njega, denar bo lepo dobil v roke. Postopek: Poštna uslužbenka bo izračunala in s svinčnikom na paket dopisala ceno provizije, v tem primeru za poštno nakaznico, ki v tvojem primeru znaša, ne vem točno, ampak mislim da 5,88%. In v to je všteto(poskusil bom čimbolj natančno opisati)delo uslužbenke z računanjem provizije, delo pismonoše, ko je moral za paket pokasirati denar in dobiti podpis, ter obračun pismonoše na koncu šihta, nadaljni prenos denarja nazaj do pošiljatelja preko poštne banke, ki si vzame velik del pogače(POZOR, Poštna banka in Pošta sta različni podjetji!!!), spet delo uslužbenke, ko pripravi denar za pismonošo in dodatno delo pismonoše, ko denar nese naslovniku, mora zvoniti, potem pustiti listek, če ga ni doma ali pa odšteti denar in dobiti podpis. Kar nekaj dela, moram pa še povedati, da je vsak gib uslužbenke na pošti in poštarja normiran in da se norme enormno povečujejo!!! Da, prav ste prebrali, obstaja norma, kot da bi delali v tovarni za tekočim trakom.....
crazy1.gif

Ko pa si naročal iz tujine, pa si najbrž plačal preko paypala ali pa na drug način vnaprej in tako normalno, da nisi plačal nič!!! Če bi ta paket preko Bolhe plačal po predračunu, tudi ne bi plačal NIČ oz. samo provizijo banki, kjer si izvršil plačilo, to pa je različno od banke do banke, mislim, da je na Pošti 1,05€ do določene vsote ali pa 1,07%, če je vrednost višja, ampak pri teh cifrah me ne držat za besedo. Zaključek: Če bi si pošiljatelj izbral plačilni nalog in ti ne bi plačal po predračunu, bi bilo na paketu s svinčnikom dopisana vsota precej, precej nižja kot ta, ki si jo plačal... Razumljivo?

@Jordan: Kot sem že zgoraj napisal, to se vpisuje ročno(žal
crazy1.gif
), ampak verjemi, da nisi oškodovan niti za cent!

@Tenforest: Prav tako, beri zgoraj obrazložitev glede provizije za prenos poštne nakaznice oz. plačilnega naloga.

@Roberto: Ti kot prvo tudi preberi zgoraj, kot drugo pa, če ti ni všeč storitev Pošte, imaš na trgu veliko konkurence, izberi si drugega ponudnika storitev! Koliko časa pa bo tam potoval paket in koliko potem šele denar, je pa drugo vprašanje.... Razloži pa mi, kaj si mislil s tisto putano!? Če si blago plačal v tujini v naprej ali preko paypala ali preko MC, kaj ima Pošta s tem?
sprasujem se.gif


@sajkek: Kolikor razumem je cena npr. DVD-ja 20€? Pošiljatelj ti ga lahko pošlje kot navadno pošiljko, ampak zaradi vrednosti ne priporočam, najceneje bi bilo kot priporočeno pošiljko, to je potem cca. 1€ in skupaj 21€ kot si napisal. Če pa plačaš z odkupnino, pa bo seveda več, beri zgoraj. Še dobro si prišel skozi, če bi bila poštna nakaznica bi šele pezdil....

@Notranjc: Cene prenosa pisem so najnižje v Evropi, če ne svetu, tudi paketi so zelo konkurenčni in predvsem prenos in dostava sta zelo kakovostna, saj se število paketov kljub hudi konkurenci povečuje! So pa seveda dodatne storitve, kamor spada tudi dostava pošiljk z odkupnino, zaračunajo dražje!

Na ena in ista vprašanja odgovarjam že najmanj tretjič, mao si pobrskajte nazaj, pa si preberite.

Še enkrat: Ne branim Pošte, samo poskušam na enostaven način razložiti princip delovanja in zaračunavanja storitev. In prosim, ne krivite za to uslužbenke za šalterji in poštarje, saj so za to najmanj krivi.......
Če pa vam še kaj ni jasno, vprašajte!
zmaga.gif


P.S.: Prosim, če se nesramnih in neumnih odgovorov vzdržite. Vzel sem si precej časa, da sem tole napisal, upam, da boste to spoštovali..... Aja, ne, saj smo na Alterju.....
wink-1.gif
 

Notranjc

Marco Polo
6. sep 2007
11.976
11
38
Meni ena od tujih dostavnih služb dostavi paket od 0-30KG v Avstijo v enem v Nemčijo pa v dveh dneh. Za, pazi!! - 7,5€

Pošta Slovenije ima ceno za dostavo po SLO naslednji dan za paket 30KG - 10€.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.309
9.057
113
"da si je pošiljatelj izbral najbolj komot za njega" . to sploh ni res, najbolj kamot je predplačilo, dobiš denar takoj na svoj račun, pa še na paket napišeš samo en naslov, ne pa kup izpolnjevanja nakaznice, priporočenga listka itd. Tako da je to BS.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.245
6.519
113
Ampak potem je nekje zabelezena transakcija in davcna/socialna to lepo vidi
 

Pravovernik

Pripravnik
17. maj 2013
281
0
16
Citat:
Uporabnik Car pravi:In prosim, ne krivite za to uslužbenke za šalterji in poštarje, saj so za to najmanj krivi.......
Če pa vam še kaj ni jasno, vprašajte!
zmaga.gif

Poštarji ste res jebene stranke. Delate za malo plačo tudi v mrazu, snegu in če padajo prekle z neba. Barabe so pa vaši šefi, to je jasno. Banda tajkunov, ki prireja cene po svoji volji (apetitu) in daje bedne plače delavcem. Pol se pa zgodi, da ko greste redni poštarji na dopust, da najamejo za male pare neke brezsramne imbecile (študente?), ki potem, ne vem, žrejo pošto al kaj? Ker se mi je že zgodilo, da nisem dobil priporočene pošiljke pravočasno, ker se je listek očitno izgubil neznano kam (redni poštar na dopustu, itak) in sem moral težit pošiljatelju za kopijo pildka, da sem končno dobil paket. In kdo potem odgovarja?! Zamaščeni kravatarji sigurno ne...
bonk.gif


Skratka, ne čudi se, da folk sovraži našo pošto kot ustanovo, imamo tehtne razloge.
10.gif