Črpalke za deževnico (ročne, pretočne, potopne)?

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Hej vsem!

Doma sem si uredil zajemanje deževnice - v zemljo imam zakopane 2 x meterske cevi fi 100, dno je zbetonirano in zatesnjeno z lepilom, preb zbiralnikom vode pa je še zbiralnik umazanij (kanal fi 50). V zbiralnik vode gre torej dober kubik vode in globok je slabe 2 metra. Vodo zajemam izključno iz strehe, kjer v bližini ni dreves, torej je voda dokaj čista. Sedaj me zanima, kakšno črpalko naj vgradim, da bom lahko zajemal vodo...

Najraje bi videl neko rešitev, kjer bi iz zbiralnika pod zemljo napeljal neko vodovodno cev na neko stensko pipo in nato, ko bi odprl pipo, bi voda tekla v gumijasto cev. Če je to kako možno, se naprošam za nasvete, kaj vse potrebujem.

Ker ne vem, če je takšna rešitev sploh možna, me zanimajo naslednje stvari:

1. možnost) Ena izmed idej je ročna črpalka (tista zelena, http://www.bolha.com/stroji-or...ct=1369301198). Ta črpalka niti ni tako poceni in še na roke moraš gonit, je pa na nek način večna... Sem razmišljal tudi, da bi mogoče bila zmontirana kot rezerva...

2. možnost) Najbolj gledam potopne črpalke (nekaj takega: http://www.mimovrste.com/artikel/3780091634/potopna-crpalka-za-umazano-vodo-pecker-ppc-400-8000). Ker je globoko je slaba 2 metra, bo delovala brez problema. Kolikor razumem, jo samo postaviš na dno zbiralnika in vklopiš v elekrtiko in že črpa vodo. Tudi moja želja bi bila izvedljiva: namesto, da odpreš pipo na steni, pač vklopiš elektriko in voda začne tečt.
2.a) Pri teh črpalkah me skrbi to, da bi bila pod vodo ves čas. Ali bi bilo kaj narobe?
2.b) Ali potisne ta črpalka vodo po ceveh, dolgih npr.: 15m? Ali je od tega, kako daleč potisne vodo pomembna višina ali dolžina cevi?
2.c) Ali bi lahko z ustreznimi priključki na to črpalko priklopil navadno gumijasto cev za zalivanje?
2.d) Kaj se zgodi, če npr.: zapreš pretok vode na nastavku na cevi medtem ko je črpalka vklopljena? Jo lahko skuriš?

3.možnost) Pretočne črpalke. Tudi pri teh bi bila izvedljiva moja ideja, le da so precej dražje (skoraj 2x) od potopnih. Ali so za rešitev mojega problema boljše pretočne kot potopne črpalke? Pri pretočnih črpalkah bi baje morala biti čista voda. Pri pretočnih črpalkah me tudi zanima enako kot pri vprašanjih 2.b, 2.c in 2.d.

Ker sem postavil precej vprašanj, se za odgovore že vnaprej zahvaljujem.
Ajde, lepo se imejte...
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.190
1.805
113
Tukaj s potopno črpalko nimaš kaj počet. Malo napiši za kaj boš rabil vodo....omisli si hidropak ali pa hidrofor - torej sesalno črpalko, potem pa zavisi kaj želiš..zgolj pretakanje ob polni obremenitvi črpalke ali želiš imeti 'vododni sistem' - torej ima pumpa nek rezervoarček s pritiskom podobnim vododnemu (okoli 3 bare)...kjer pumpa skrbi da je dovolj vode/pristika v rezervoraju....ti pa jo trošiš kolikor te je volja (tudi minimalni pretoki).

Imaš pa te sisteme v merkurju in baubaih od 70 do 200 EUR.
 

rajko0028

Fizikalc
22. avg 2008
1.327
1
36
15 km SV od LJ
Citat:
Uporabnik raners pravi:
Hej vsem!

1. možnost) Ena izmed idej je ročna črpalka (tista zelena, http://www.bolha.com/stroji-or...ct=1369301198). Ta črpalka niti ni tako poceni in še na roke moraš gonit, je pa na nek način večna... Sem razmišljal tudi, da bi mogoče bila zmontirana kot rezerva...
je res za rezervo, če je ne boš redno uporabljal boš kmalu potreboval posodo z vodo da jo boš zalil ko bo potreboval vodo

2. možnost) Najbolj gledam potopne črpalke (nekaj takega: http://www.mimovrste.com/artikel/3780091634/potopna-crpalka-za-umazano-vodo-pecker-ppc-400-8000). Ker je globoko je slaba 2 metra, bo delovala brez problema. Kolikor razumem, jo samo postaviš na dno zbiralnika in vklopiš v elekrtiko in že črpa vodo. Tudi moja želja bi bila izvedljiva: namesto, da odpreš pipo na steni, pač vklopiš elektriko in voda začne tečt.
to je to
2.a) Pri teh črpalkah me skrbi to, da bi bila pod vodo ves čas. Ali bi bilo kaj narobe? NE
2.b) Ali potisne ta črpalka vodo po ceveh, dolgih npr.: 15m? Ali je od tega, kako daleč potisne vodo pomembna višina ali dolžina cevi? DA - pa tudi več odvisno kako cev in črpalko maš. Meni porine 700W-na iz bauhausa iz -3 + 20m polcolske cevi brez problema.
2.c) Ali bi lahko z ustreznimi priključki na to črpalko priklopil navadno gumijasto cev za zalivanje? DA
2.d) Kaj se zgodi, če npr.: zapreš pretok vode na nastavku na cevi medtem ko je črpalka vklopljena? Jo lahko skuriš? Jaz včasih zalivam ročno brez pištole-razpršilca (tako da zapiram iztok vode na koncu cevi) pa do sedaj nisem opazil da bi bilo kaj narobe

3.možnost) Pretočne črpalke. Tudi pri teh bi bila izvedljiva moja ideja, le da so precej dražje (skoraj 2x) od potopnih. Ali so za rešitev mojega problema boljše pretočne kot potopne črpalke? Pri pretočnih črpalkah bi baje morala biti čista voda. Pri pretočnih črpalkah me tudi zanima enako kot pri vprašanjih 2.b, 2.c in 2.d. kaj bo s pretočno če ti zmanjka vode? pri potopni jo izklopi plovec in tako nimaš stroškov

Ker sem postavil precej vprašanj, se za odgovore že vnaprej zahvaljujem.
Ajde, lepo se imejte...
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Vodo bom najbolj rabil za zalivanje vrta. Torej bom vodo točil le par minutk na dan, ker imam bolj mali vrt. Najraje bi pač zalival z gumijasto cevjo in pršilko, mogoče kdaj tudi z zalivalko, ampak vseeno lahko vodo naliješ z gumijasto cevjo v zalivalko.

Najbolj se nagibam k potopnim ravno zato, ker so poceni in ničesar drugega ne potrebujem (razen cev iz zbiralnika vode).

Glede potopnih črpalk me še zanima, če so fejst glasne? Ker imajo tudi vgrajene filtre za umazano vodo, me zanima, če bi lahko črpalko s pomočjo gumijaste cevi priklopil na karcher? Saj nebi avta umival s to vodo, mogoče pa kdaj kaj drugega.
 

rajko0028

Fizikalc
22. avg 2008
1.327
1
36
15 km SV od LJ
Črpalke ko dela ne slišim popolnoma nič - kar je logično saj je 3m pod vodo
Jaz bi dal filter pred karcher - sploh če je originalen - ker črpalka brez problema potegne kak pesek, boš videl ko boš zalival.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Najboljša je rešitev s hidropakom. Ravnokar imajo pri Hoferju enega za tam 90€. Poleg potrebuješ še protipovratni ventil. Cev namesti kakšnih 5..10 cm nad dnom da ne boš sesal morebitnih usedlin. Če imaš streho kovinsko, usedlin praktično ne bi smelo biti. Pa tudi pri betonski ali opečni kritini jih je praktično nič, zato kakšnega pred filtra po mojem ne potrebuješ. Če boš pral avto z visokotlačnim čistilcem je pa vmes še šoba.

Sem pa prepričan, da si si izdelal premajhen zbiralnik n bi ga moral povečati za vsaj 1x, če ne 2x. Takrat, ko bo suša namreč ne bo dežja, ko pa bo dež, ti bo pa višek vode odtekel namesto, da bi ga shranil za sušo.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Sem ravno malo googlal o teh stvareh... Pa kaj ni pretočna črpalka v bistvu enako kot hidropak?

@telex, če je premajhen, bomo še videli, ampak starša imata 1m3 zbiralnik in jima zadostuje, pa imata precej večji vrt... Je pa res, da se 1m3 vode hitro porabi v suši...
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Glede potopne črpalke pa še enkrat vprašam, če ni nič narobe, je če črpalka vključena in ti na drugi strani zapreš vodo? Kam potem potiska vodo? Ali se da na pretočnih črpalkah nastavit tudi pritisk?
 

bisnen

Pripravnik
9. maj 2008
400
0
16
Pregori, če je dal časa zaprta cev, saj se ne izklopi.
Pritiska pa ravno nima velikega, nastaviti pa se ga ne da. Ko vklopiš dela na polno, pritisk pa je odvisen od višine črpanja in od dolžine cevi.
 
Nazadnje urejeno:

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.190
1.805
113
nima varovalk (vsaj ne te ta poceni)..enostavno pustiš da teče voda in jo greš zapret (se prilagodiš stanju na terenu
wink-1.gif
).
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik raners pravi:
Glede potopne črpalke pa še enkrat vprašam, če ni nič narobe, je če črpalka vključena in ti na drugi strani zapreš vodo? Kam potem potiska vodo? Ali se da na pretočnih črpalkah nastavit tudi pritisk?
Kot sem ti napisal. Od 27.5 bodo imeli v Hoferju ravno takšno črpalko, kot jo potrebuješ. Ko zapreš pipo bo pritisk v črpalki narasel in tlačno stikalo jo bo izključilo. Potem bo izklopljena tako dolgo, da boš odprl pipo, kar bo povzročilo padec tlaka in vklop črpalke.
 
  • Všeč mi je
Reactions: DOMEK

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
edina rešitev je hidropak kot so ti že vsi povrsti napisali,zraven dokupiš še komplet sesalno cev in stvar je rešena.
potopna ti ne pride v poštev tiste najbolj poceni saj spravi druka (pritiska le0,5 bara ) če pa hočeš da ti ga da več pa boš odštel kar enih 300e ali pa več za njo pa še tlačno stikalo in hidrofor rabiš da se ti vklaplja in izklaplja. Zato takoj po hidropak -najcenejša varianta.Imam ga že vrsto let da iz potoka vlečem vodo za zalivanje in polnjenje ribnika.

pozdrav.gif
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik raners pravi:
Sem ravno malo googlal o teh stvareh... Pa kaj ni pretočna črpalka v bistvu enako kot hidropak?

@telex, če je premajhen, bomo še videli, ampak starša imata 1m3 zbiralnik in jima zadostuje, pa imata precej večji vrt... Je pa res, da se 1m3 vode hitro porabi v suši...

pretočna črpalka --- ti sama beseda pove da ti lahko samo z njo pretakaš vodo-- vino boš pa jo stalno vklapljal v elektriko ko
jo boš rabil pa tudi te niso poceni

hidropak je naprava ki ima črpalko ,posodo tlačno stikalo in meh .Vposodi je predtlak okrog 3bar v mehu pa je voda .
ko črpalka potisne vodo v meh stisne ta zrak na kolko imaš nastavljeno tlačno stikalo in se po nekaj časa
črpalka ustavi ,ko porabiš vodo in pritisk pade se ponovno vklopi in napolni meh in dela in dela dokler ti
je volja. KAPIŠO
confused-1.gif


pozdrav.gif
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Aha, sem pogledal v hofer katalog. Torej je tisto hidropak.

Hidropak se torej vklopi/izklopi sam, ko potrebuješ/zapreš vodo, drugače pa miruje. Hidrofor pa ima še dodaten rezervoar, če prav razumem...
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik raners pravi:
Aha, sem pogledal v hofer katalog. Torej je tisto hidropak.

Hidropak se torej vklopi/izklopi sam, ko potrebuješ/zapreš vodo, drugače pa miruje. Hidrofor pa ima še dodaten rezervoar, če prav razumem...

hidrofor je posoda ki velika od 80 l pa naprej črpalka je pa posebej v studencu
hidropak (ali hišni vodovod ) to boš ti kupil v hoferju ne vem kaka je cena pri bahuhausu jih imajo nekje 89€ z 5letno garancijo je pa NEPTUNOV se ga splača tam kupiti saj je garancije več kot pa pri Hoferju če se ne motim

pozdrav.gif
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik raners pravi:
Aha, sem pogledal v hofer katalog. Torej je tisto hidropak.

Hidropak se torej vklopi/izklopi sam, ko potrebuješ/zapreš vodo, drugače pa miruje. Hidrofor pa ima še dodaten rezervoar, če prav razumem...

ma od kod si že
sprasujem se.gif

ti to jaz zrihtam če si iz MB ali okolice
prejšnji teden sem ga glih kolegu da bo lahko črpal vodo iz potoka

pozdrav.gif
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.930
8.972
113
EU
Potrebuješ močnejšo potopno črpalko. Imam Neptun 500 kupljeno v baubau za ehm.. 150 do 170 evrov. Ima pet let baubau garancije, kot Gorenje pralni stroj.
cool-1.gif

Črpa na višino do 36 metrov. Torej, če imaš vrt malo bolj daleč in potegneš vrtne cevi za zalivanje vrta kakšnih 50 metrov, bo črpalka lepo pretakala vodo v sod na vrtu. Tako je pri meni. V zemlji je zakopan rezervoar dvo kubični od Rotoja, ki je zanič, ker sem ga moral na sredini podložiti z močno palici, da se ne sesede. Črpalka je 800 Watna in ima plavač za izklop, ko sfali vode. V rezervoarju je že tretje leto. Povezana je direktno s cevjo na pipo katera nima ventila (odvil sem ga). Vklopim jo in izklopim s stikalom. Ko jo ugasnem voda iz cevi steče nazaj v rezervoar, tako po zimi nima kaj zmrzniti . Tako izgleda na sliki :

kyf-IMG-24.jpg
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
za ta denar dobim skoraj dva hidropaka in ne rabim stalno vklapljati in izklapljati črpalke tako da ni računice po nobenim pogojem.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.930
8.972
113
EU
Citat:
Uporabnik jurga pravi:
za ta denar dobim skoraj dva hidropaka in ne rabim stalno vklapljati in izklapljati črpalke tako da ni računice po nobenim pogojem.

Rabiš pa odpret in zapret pipo. Namesto tega jaz vklopim in izklopim stikalo, kar je časovno krajše kot "šravfat" ventil.
Kaj boš naredil s hidropakom po zimi. Spustil ven vodo
bonk.gif