Bitcoin-hudičeva valuta.

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
OK, tenx. Naslednje vprašanje: Ko sem noter prijavljen v Bitstampu in izvajam karkoli ali pa samo gledam stanje, mi lahko ukradejo kaj, če mi vdrejo oz. mi lahko ukrade virus, ki se je kakorkoli prikradel na moj comp?
Je bolje čimmanj časa biti prijavljen, hitro opraviš, kar želiš in se odjaviš ali...?
 

Neuromancer

Fizikalc
24. jul 2007
344
116
43
Mt.Gox je vodil organizacijsko nekompetenten geek po imenu Mark Karpales. Kupil ga je od Jeda McCaleba (ki je bil pozneje soustanovitelj Rippla, se skregal in nato ustanovil konkurenčni projekt Stellar) in že ob prevzemu je manjkalo 80.000 BTC (danes 192 mio $), tako da so bili problemi od samega začetka. Ko so leta 2014 ugotavljali, kaj se je pravzaprav zgodilo, je bil zraven tudi Jesse Powell, ki je pozneje ustanovil borzo Kraken. V tem divjem zahodu ekositema kripto valut se vrtijo vedno ista imena, zato jaz še nekako najbolj zaupam našim
smile-1.gif

BTC-ji, ukradeni Mt. Goxu, so danes vredni skoraj 2 milijardi $
smile-1.gif

Malo branja o mt. goxu: http://www.thedailybeast.com/b...osion-of-mt-gox
https://www.wired.com/2014/03/bitcoin-exchange/
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
...pa še tole...kako daš iz denarnice v cold stanje. Denarnica ti verjetno napiše zasebni ključ, ti to prepišeš na papir in potem na denarnici izbrišeš ta zasebni ključ in potem obstaja samo na papirju, katerega spraviš. Ko hočeš vnovčiti, potem zasebni ključ vpišeš v menjalnici in se ti pojavijo BTC-ji ali je kak drug postopek?
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Če ti ukradejo uporabniško ime in geslo za prijavo in nimaš 2FA (dvofaktorskae zaščita, pin koda se pošlje na telefon)
ti lahko ukradejo vse kar imaš na računu v menjalnici.

Bili so tudi že primeri, ko so izpraznili račune kljub 2FA zaščiti in sicer tako, da so uspeli prenesti telefonsko številko k drugemu uporabniku, s krajo identitete in potem je "haker" dobil zaželjeno pin kodo na svoj telefon in v nekaj minutah izpraznil račune
(cilj takih "operacij" so običajno računi z velikimi vsotami, da se jim sploh splača vse to početi)
 

Neuromancer

Fizikalc
24. jul 2007
344
116
43
Citat:
Uporabnik Cash pravi:
OK, tenx. Naslednje vprašanje: Ko sem noter prijavljen v Bitstampu in izvajam karkoli ali pa samo gledam stanje, mi lahko ukradejo kaj, če mi vdrejo oz. mi lahko ukrade virus, ki se je kakorkoli prikradel na moj comp?
Je bolje čimmanj časa biti prijavljen, hitro opraviš, kar želiš in se odjaviš ali...?

Vklopi dvostopenjsko avtentikacijo z Google Authenticatorjem na telefonu. Vsak withdraw moraš potem potrditi po mailu in še s kodo, ki ti jo izpljune GA.
 

Neuromancer

Fizikalc
24. jul 2007
344
116
43
Citat:
Uporabnik uuu pravi:
Če ti ukradejo uporabniško ime in geslo za prijavo in nimaš 2FA (dvofaktorskae zaščita, pin koda se pošlje na telefon)
ti lahko ukradejo vse kar imaš na računu v menjalnici.

Bili so tudi že primeri, ko so izpraznili račune kljub 2FA zaščiti in sicer tako, da so uspeli prenesti telefonsko številko k drugemu uporabniku, s krajo identitete in potem je "haker" dobil zaželjeno pin kodo na svoj telefon in v nekaj minutah izpraznil račune
(cilj takih "operacij" so običajno računi z velikimi vsotami, da se jim sploh splača vse to početi)

Tarča napada lahko postane vsak, ki se na družbenih omrežjih deklarira kot lastnik kriptovalut. Ravno danes sem bral o enem primeru z zgoraj opisano mehaniko napada: https://medium.com/@CodyBrown/...om-ba75fb8d0bac
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Zasebnega ključa nikoli, ampak res NIKOLI ne vpisuj nikamor sploh pa ne v nobeno menjalnico ali komurkoli drugemu.

Uvozi ga le v svojo denarnico na telefonu, ki jo samo ti kontroliraš, če bi želel iz tega računa kaj nakazati.
Potem pa nakažeš iz denarnice naprimer v menjalnico, če potrebuješ evre.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
To vem, da so zaseben ključ pač BTC-ji in ga nobenemu ne smeš dat, vendar, kak je postopek za v Cold Storage in spet nazaj recimo čez 1 leto do menjalnice oz. do tega, da si tvoje BTC-je spremeniš v € v menjalnici in potem na TRR? Verjamem, da mnogo uporabnikov tega ne ve in samo prebira tole temo, tako, da posledično meni dajete odgovore tudi drugim, ki se morda bojijo vprašati.
zmaga.gif
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
vedno samo nakazuješ iz enega na drug račun.
iz papirnatega računa v denarnico, (tam je drug račun), iz denarnice na račun v menjalnico, kar ostane v denarnici lahko nakažeš spet nazaj na papirnati cold račun in tako naprej.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Aha...in ko iz denarnice prepišeš na papir, potem lahko v denarnici izbrišeš ta zasebni key, da ga imaš samo na papirju potem?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Citat:
Uporabnik Cash pravi:
Aha...in ko iz denarnice prepišeš na papir, potem lahko v denarnici izbrišeš ta zasebni key, da ga imaš samo na papirju potem?

Več bitcoinov je izgubljenih kot ukradenih in ti si na dobri poti do tega. Ko izgubiš zasebni ključ, denarja ni več in nikoli ne boš mogel do njega. Prepisovanje tega na papir je tako bedarija. Si že videl kako zgleda kjuč (boš vsakič prepisoval tiste črke/številke s papirja)?

Če operiraš z majhnimi zneski oz. aktivno trguješ je najbolje (edino smiselno) imet kriptovalutni denar ves čas na borzi oz. na več njih. BTC na bitstampu recimo je čisto varna metodoa ker imajo večino kovancev itak tudi oni v cold storage (niso dostopni online -> ob hekerskem napadu jih ne morejo pridobit s serverja). Bitstamp ima v EU status finančne institucije in tudi tako posluje, kot se je že izkazalo so sposobni zalagat izgube ki so povzročene zaradi napak v njihovem sistemu (varnosti) tako da mislim da so dokaj "zanesljivi". Jasno 100% zanesljivo ni pa nič.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
No, hvala obema...sej veste, se učim. Ta info bo pomagala marsikomu, je pa pomembno, da se čimveč napiše. Raje več, kot premalo. Nisem vedel, da ima Bitstamp v "cold storagu". To je super
smile-1.gif
Ja, mislim, da je 64 mestna cifra in imam seveda pomisleke glede tega, ko prepisuješ na roke.
A te hardwarske denarnice prodajajo kje v Slo oz. kje jih je najugodneje kupiti. Mislim, da je Trezor malo bolj poceni od Ledgerja, je tako?
 
Nazadnje urejeno:

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Saj ni treba na roke pisati tistih številk. Ko ima zasebni ključ zgeneriran, si ga lahko tudi sprinta, tudi kot QR kodo.
Če ključe shrani v tekst datoteko in jo šifrira,pa naredi samo copy/paste.

Če je kdo tako smotan, da sproti vse izgublja, je pa res najbolje, da se prepusti nekomu tretjemu ali menjalnici
evil.gif
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Sem zelo presenečen nad pozitivnimi odgovori, ker roko na srce sem pričakoval kreganje in zmerjanje, kako sem nesposoben
(Alter style), vendar samo WTF??? Carji ste!!!
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Vprašanje je zakaj bi imel neko kriptovaluto v statični obliki. Treba je vedet da če se zgodi kolaps valut da bo zelo verjetno prišlo do problema ki se pojavlja že sedaj, to so počasni prenosi znotraj sistemov. Tako da se zna zgodit ko se bo pojavilo veliko transkacij da enostavno ne boš mogel (dovolj hitro) prenest BTCjev iz "papirja" oz. lokalnega walleta na borzo kjer jih boš prodal (oz. bo stvar precej "dražja" kot bi bila če samo stisneš sell na bitstampu).

Če misliš imeti pa BTCje v nogavici in z njimi ne trgovat je pa vseeno če jih imaš vklesane v glineno ploščo!
grin1.gif


Nekako če trguješ z ostalimi valutami ja najbolj pametno imeti vmesno "zalogo" na bitstampu (zaupanja vredna finančna institucija) in trgovat potem na bolj obskurnih borzah (kraken), dobičke pa prenašat nazaj na bitstamp in potem (najbolj varno) od tam v EUR na svoj račun ali pa v fizično zlato!
zmaga.gif
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Kako pa je imel shranjene Bitstamp BTC-je l.2015, ko so mu vdrli?

In kako je potem z davkom, ko si preneseš na TRR. Kako to smartra država? Kot davek na dobiček iz skladov oz. delnic?
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Med kriptovalitami lahko trguješ tudi brez menjalnice in za to sploh ne potrebuješ računa v menjalnici.

Denarnice (jaxx, exodus) imajo že vgrajen ShapeShift in samo s klikom lahko pretvoriš željeno količino bitcoinov v ether, dash ali druge kriptovalute ali obratno.
 

gustav

Pripravnik
17. mar 2011
478
1
18
Zg. Gorenjska
Tudi jaz se pridružujem zgoraj napisanemu. Pa sem že malo bolj v tem kot Cash, ampak je vseeno fajn prebrati lepe sistematične odgovore v slovenščini.
zmaga.gif