Bitcoin-hudičeva valuta.

jest5

Guru
18. avg 2007
25.254
-8.465
113
Ampak to delo in zapravljena računska moč nima nobenega smisla
smirk-1.gif


Smisel ima koncept, kot je recimo Ethereum, kjer se vso to računsko moč lahko smiselno uporabi.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.205
679
113
primitovno razloženo ima smisel: zaščita pred ponarejanjem, saj moraš vložit določeno energijo, da "narediš" nov denar. torej ta "nov" denar stane nekaj običajnega v evrih, dolarjih, jenih,..., ker elektriko pa vseeno moraš plačat. se pa strinjam s tem, da se energija načeloma zapravlja za "nič" oz. ta nič računanje oz. iskanje pravega števila.
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Ima smisel, preprečuje enostavno vdiranje in rušenje sistema. Z izračunavanjem se vozlišča dokazujejo, da so "resni soigralci", kar jim vzame določen čas in energijo. Pri reševanju problema "Bizantinskih generalov" je nek suspenzor nujen in tu je pač v obliki izračunavanja hash vrednosti, ki so pripravne za to nalogo, ker jih je težko uganiti, a zelo enostavno preveriti.

V začetku, ko mreža (ne)zaupanja še ni bila prav velika, je bilo potrebno manj energije za dokazovanje avtentičnosti, ko se je mreža povečala in je postala tudi konkurenčnost med udeleženci večja, se je povečala tudi zahtevnost dokazovanja avtentičnosti.

Ethereum bo le nadgradnja, dejansko nekakšen "parazit" v že delujočem in utemeljenem blockchain sistemu.
Brez te podstati, tudi Ethereum ne bi bil mogoč, je pa res, da bo lahko vso to računsko moč manifestiral na za našo predstavo (kaj je koristno) bolj smiseln način.
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Včeraj je v prometni nesreči skupaj s svojo ženo umrl priznani matematik John Nash, ki se ga spomnimo tudi iz flma Čudoviti um.
John Nash umrl v prometni nesreči


Kaj ima to veze z bitcoini?

Že nekaj časa se pojavljajo ugibanja ali je morda skrivnostni kreator bitcoina (in blockchain tehnologije)
znan tudi pod psevdonimom Satoshi Nakamoto, nihče drug kot John Nash ..
John Nash Is Satoshi Nakamoto? The Creator of Bitcoin



Nash se je sicer že v sedemdesetih ukvarjal z idejo Idealnega denarja (Ideal Money) in od takrat se je veliko ukvarjal tudi z računalniki,
poleg matematike in teorije iger "Equilibrium Points in N-person Games", dobil je tudi Nobelovo nagrado za ekonomijo leta 1994,
deloval je na Princetonu, od koder prihaja tudi Gavin Andresen, imenovan od Nakamota za core razvijalca bitcoin softvera, zato ne bi bilo presenečenje, če bi se izkazalo, da je Satoshi Nakamoto dejansko John Nash.
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Forum je javni medij in če se mi zdi vredno kaj napisati, napišem javno, da lahko vsak prebere ... sicer pa le berem, kaj drugi pišejo ...
evil.gif
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.205
679
113
ampak forum ima poleg javnega dela tudi opcijo zasebnega sporočanja, ker ni vse vedno za javnega. hotu sm ti neki vprašat, pa zdej zgleda ne bom.
confused-1.gif
sej veš, da ni vse za javni del.
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
No pa vprašaj, sem dal kljukico na ZS


(moderator lahko potem zbriše ta del threada, ker nima veze s samo temo)
 

B81

22. jul 2007
34.455
8.934
113
Ali pa si je zgodbo o povezavi kdo izmislil....kdo z denarjem ali kdo z btcji.
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Za sam bitcoin (oziroma blockchain tehnologijo) niti ni več toliko pomembno, kdo je njegov avtor, saj je od osnovne kode, ki jo je napisal Satoshi Nakamoto (in ki je bila še polna bugov
evil.gif
), ostalo bolj malo in so jo skoraj v celoti predelali znani avtorji z Gavinom Andresenom na čelu.

Tovrstna ugibanja so zanimiva z zgodovinskega vidika, o tem, kako so se razvijale ideje, ki so pripeljale do prve implementacije decentralizirane valute, ki se je pokazala, da deluje tudi v praksi.

Nash je nedvomno prispeval svoj delež z idejami o idealnem denarju (neodvisnem od koruptivnih vlad in bank), ki jih je predstavil že v sedemdesetih (ko še ni bilo tehničnih možnosti za realizacijo).
Ali je bil kakorkoli zraven tudi pri sami implementaciji bitcoina, lahko zaenkrat le ugibamo.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.963
3.761
113
Ljubljana
hmpg.net
Zakaj je nepomembno kdo je on? Mar ni imel možnosti, da je rudaril takrat, ko je bilo to še poceni.
https://bitslog.wordpress.com/2013/04/17/the-well-deserved-fortune-of-satoshi-nakamoto/

in zanimivo, nekateri se s tem, da ima več kot 5% bitcoinov, ki obstajajo ne strinja čisto:
http://www.coindesk.com/dangerous-satoshi-nakamoto/
ne zaradi foušije, ker pač niso "naši", temveč zaradi transparentnosti.

Tako da vprašanje, Kdo je Satoshi Nakamoto ni zgodovinsko vprašanje, temveč čisto praktično.
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Meni se zdi povsem irelevantno, kdo ima te na začetku narudarjene bitcoine, ali je to Satoshi ali kdorkoli drug,
glede na to, da so že leta (transparentno) nedotaknjeni in da je prav verjetno, da jih ne bo mogel nikoli nihče "vnovčiti".
Možno je tudi, da so za te začetne bitcoine zasebni ključi izgubljeni ..

Pri vsemu skupaj je najbolj pomembna in dragocena sama blockchain tehnologija in njena praktična implementacija, ki je pokazala, da je možno nekaj, kar se je pred tem smatralo za neizvedljivo - decentralizirana valuta, kjer ni več potrebe po centralni avtoriteti, da bi jo upravljala in ki je, kot vemo, lahko tudi precej ranljiva in koruptivna in ko pravzaprav ni potrebe po zaupanju v nikogar posamično, saj za pošteno upravljanje s transakcijami poskrbi mreža sama preko naravno vzpostavljenega ravnovesja ...

Problem Bizantinskih generalov

Nash equilibrium
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Komentarji so tudi v redu, ko nekdo avtorju razloži, da verjetno ne razume, kaj je to Ponzijeva shema
(centralno upravljana, skrivnostna, netransparentna, veliko obljublljajo, nima praktične koristi, denar se preko članstva pretaka od spodaj navzgor po piramidi).

Po njegovem razumevanju bi bil dolar (ali euro) prej Ponzijeva shema, kjer denar (iz zraka) natiska neka centralna institucija in ga kot drago posojilo plasira med ljudske množice, ki so vedno bolj zadolžene, in se situacija rešuje z inflacijo (novim masovnim tiskanjem iz zraka) ...in tako iz krize v krizo .. do naslednje zmage, za vedno manjše število vedno bolj bogatih in vedno več revnih ..

Ampak vsi, tudi že malce nervozni kritiki, pa priznavajo, da, če že bitcoin ni za nikamor , da je pa blockchain tehnologija obetavna in revolucionarna
evil.gif
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
5 od 6 naštetih točk?

- centralno upravljana - ne drži, omrežje je decentralizirano, nobena institucija ali oseba ga ne nadzoruje, za vsako spremembo kode je potreben globalni konsenz (51%) Ravnokar se ekipa core razvijalcev pregovarja z rudarji po svetu, za preprosto povečanje blocksize iz 1 MB na 20 MB. Težka bo, verjetno bodo globalno sprejeli progresivno povečanje (recimo na 3 MB za začetek)
evil.gif


- skrivnostna - ne drži, vse je transparentno, koda je prosto dostopna in razumljiva, tehnologija je odprta in vsem dostopna

- netransparentna - ne drži, vse transakcije so transparentne in se jih da spremljati od prve do zadnje

- veliko obljublljajo - no, ja, nekateri ga zagovarjajo, nekateri se ga bojijo .. kot pri vsaki stvari, obljubljati pa pri bitcoinu nihče ne more ničesar, ker nihče posamično, niti nobena institucija nima za to ne pristojnosti, ne moči

- nima praktične koristi - za globalni prenos vrednosti se je izkazal kot učinkovit in poceni medij in v tej funkciji je koristen
(to naj bi bila tudi osnovna lastnost vsake valute)

- denar se preko članstva pretaka od spodaj navzgor po piramidi - ne drži, ker ni nobene piramide, ni hierarhije, je le mreža in vse transakcije so v mreži enako obravnavane, vsi lastniki so enakovredni, razen, da imajo nekateri več, kot drugi, vendar jim to v primeru bitcoina ne prinaša dodatnih glasov
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Sam tko, iz firbca... A si ti un beliver v BitCoin, z borzo v Sloveniji, ki ima v lasti skoraj celo polje med Kranjem in Šk. Loko ker zemlja je za realen svet in varnost? BitCoin je pa fajn, dokler traja?

Čist tko, iz firbca me zanima.
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Blockchain tehnologija se mi zdi zanimiva iz več vidikov, posebno z vidika kriptografije, ker sem se nekaj časa tudi sam ukvarjal s kriptografijio še preden je bila uporabljena tudi v te namene.
Nisem pa v "žlahti" ali kakorkoli povezani z nobeno menjalnico ali z bitcoin rudarji
(mislim, da jih pri nas ni več, ker je postalo predrago).

Nekaj bitcoinov sem tudi nabavil, da sem se lahko še sam podrobneje seznanil s tehnologijo.
Če me kdo vpraša, koliko naj vloži, je moj odgovor podoben, kot za vsa vlaganja: toliko, kot si lahko privoščiš, da se ne boš sekiral, tudi če boš vse izgubil
evil.gif




Sicer pa je bilo moje srečanje s to tehnologijo nekaj podobnega, kot je to opisal znani avtor v knjigi Mastering Bitcoin: Andreas Antonopoulos.
(podobni občutki, kot v začetkih interneta, ko smo nabavili prve modeme, chatali s celim svetom, odpirali spletne strani ...
smile-1.gif
)


Citat:

I first stumbled upon bitcoin in mid-2011. My immediate reaction was more or less
“Pfft! Nerd money!” and I ignored it for another six months, failing to grasp its importance.
This is a reaction that I have seen repeated among many of the smartest people
I know, which gives me some consolation. The second time I came across bitcoin, in a
mailing list discussion, I decided to read the white paper written by Satoshi Nakamoto,
to study the authoritative source and see what it was all about. I still remember the
moment I finished reading those nine pages, when I realized that bitcoin was not simply
a digital currency, but a network of trust that could also provide the basis for so much
more than just currencies. The realization that “this isn’t money, it’s a decentralized trust
network,” started me on a four-month journey to devour every scrap of information
about bitcoin I could find.
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Tudi sam sem slišal, da sta fanta (s Kranja?) sposobna in jima prav privoščim vse, kar sta zaslužila z menjalnico Bitstamp
(mislim, da gre za nekaj sto milijonov vredno premoženje v bitcoinih)
Nekje nazaj sem prilepil link na intervju v reviji Forbes.

Tudi način, kako sta se izmazala iz vdora na začetku letošnjega leta, ko sta izgubila praktično celoletni zaslužek, je bil pravi, za razliko od japonske menjalnice Mt.Gox, ki je eno leto pred tem klavrno končala z izgubo $500 milijonov
(takojšen prehod na multi-sig zaščito zasebnih ključev in druge dodatne tehnične mere).

Menjalnice so dejansko najšibkejša točka in so bile tudi največkrat napadene, najpogosteje zaradi naivnosti upravljalcev menjalnic.