Kako odstraniti gazo zalepljeno na rano?

sergio

Fizikalc
21. jul 2007
2.555
33
48
41
Ljubljana
Kako najmanj "bolece" odstraniti gazo, ki se je zalepila na odprto rano?
Vlekel je ne bi, ker se kar precej drzi...ce namocim vse skupaj v toplo vodo za en čas, bo odstopilo?

Prosim za resne odgovore
smile-1.gif
 

Mirage

Pripravnik
30. nov 2007
223
10
18
Namoči s fiziološko raztopino, dobiš jo v lekarni.
Šlo bi tudi z navadno vodo, ampak imaš možnost, da stakneš kakšno okužbo.
 

nexi

Pripravnik
18. maj 2009
89
0
6
Ljubljana
Namakanje s fiziološko, ki jo lahko pripraviš doma.

V enem litru prekuhane navadne vode raztopi 1 porezano kavno žličko morske kuhinjske soli. Takšna raztopina je obstojna nekako 3-4 dni. Seveda jo moraš pred uporabo ohladiti (no toliko, da ne bo več vrela, lahko je topla).

Potem, ko boš odstranili gazo, lahko rano še malo spiraš s svežo fiziološko. Od rane odvisno kako naprej. Bepanten plus če je slučajino doma.
 

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Bom obudil tole temo...
Čez dan sem pri rezanju z nožem pomotoma odrezal še blazinico na prstu. V brzini sem na rano položil gazo in zavil. Sedaj pa težava, ker se je gaza zarastla v rano. Poskusil sem z nasveti v tej temi (razen peroksida), pa se gaza še kar naprej trdno drži rane.
Ne diši mi pa trganje gaze iz rane, zato me zanima, a se v lekarni dobi kakšna zadeva, ki bi sprostila ta stik? Kaj pa če kar pustim gazo na rani, da se vse skupaj zaceli, pa jo potem odstranim?
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.715
2.008
113
za šankom
če pustiš umazano gazo na rani se lahko vse skupaj inficira,odstranil jo boš z toplo (37stopinj) fiziološko raztopino,če je potrebno zadevo večkrat namakaj po par minut
 

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Očitno bo treba posodobiti prvo pomoč in zmetat vstran tekstilne gaze.
Sem včeraj zvečer namakal gazo več kot eno uro po navodilih, pa jo je nato le nekako šlo odstranit, sem pa bil po kar precej neprijetni odstranitvi spet na začetku ustavljanja krvavitve. V kolikor nimaš pravih gaz, je očitno najboljše naredit to, kar sem storil, namreč pustit, da se krvavitev sama ustavi in se na rani sčasoma naredi strdek.
Nato sem vzel največji hansaplast, ki sem ga zalepil tako, da se ni dotikal strdka, toliko da se mi med spanjem ne bi rana odprla.
 

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Citat:
Uporabnik luka51 pravi:
če še ne poznate tega.

https://www.youtube.com/watch?v=itjbGDdREDg

Najboljša možna zadeva za manjše poškodbe. Se ne prime na rano. Ni nobenega lepila. Po želji zategne. Če daš malo bol na debelo še fiksiraš... Nimajo šanse nobene gaze in flajštri proti temu.
Torej če bi dal tole na rano, ki je odprta (odrezana blazinica na prstu), se ne bi sprijel z rano oz. z novonastalim tkivom med celjenjem? Brez težav dam dol in svežega gor?
Če je tako, takoj nabavim...
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.029
1.258
113
Ob večjih izcedkih (kri) se grasolind konkretno prime na ramo. Boljša izbira v tem primeru je kak inadine ali mepitel. Pa redno menjavanje.

Ko je rana boljša, pa jo pustit kar odkrito, če situacija to dopušča.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
Citat:
Uporabnik sistemik pravi:

Torej če bi dal tole na rano, ki je odprta (odrezana blazinica na prstu), se ne bi sprijel z rano oz. z novonastalim tkivom med celjenjem? Brez težav dam dol in svežega gor?
Če je tako, takoj nabavim...

Glej jajc ne stavim, ker še takega primera nisem mel
smile-1.gif

Ampak kaj je ostalih zadev po prstih. ko ti kožo nese na členkih, ko se vrežeš in podobno sem še vedno brez vsakih problemov dol vzel.
Je pa to neka taka pena čudna, ki se sama na sebe prime ampak na otip je pa gladka in nelepljiva. Tudi na ostale materjale se ne prime.

Drugače pa kot je miikech napisal. Kolko se le da pusti odprto. Se bo še najprej zacelilo.
 

S57BMU

Pripravnik
7. sep 2007
643
10
18
Ali pa, če si toliko še doma da se posuši in če se je krvavitev ustavila malo z propolisom poliješ...prej stisneš zobe
evil.gif

Sam ne grem na dopust da ne bi bil propolis v priročni lekarni
cool-1.gif


EDIT: a se ta Wurth "Elast" Adhesive-free Bandage Plaster dobi pri nas?

Lp.
 
Nazadnje urejeno:

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
jaz sem nabavlal pri wurth potniku. Drugače pa so tudi neke wurth trgovine po slo.
maš na wurth strani kontakt pa vprašaj kje se da dobit.