Navigacije za tovorna vozila in vaše izkušnje

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.308
630
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Ta tema je namenjena predvsem voznikom tovornih vozil, ki imajo kakršne koli izkušnje s tovrstnimi navigacijami. Temo sem odprl zato, ker se pojavlja vedno več vprašanj glede dejanske uporabnosti, torej kako se obnesejo na terenu, tako po SLO kot tudi ostali Evropi. Po drugi strani pa je glede tega napisano zelo malega in pravzaprav sploh ne vemo kako se obnesejo na terenu. Vemo, da namenski Garmini niso ravno poceni, zato je dobro vedeti oz. vsaj malo prebrati, če cena opravičuje nakup. Vsako mnenje in izkušnja bosta dragocen podatek za šoferje, ki se morebiti odločajo za investicijo.

Trenutno imamo na voljo različne variante, ki so namenjene velikim kolesom:

- Garmin nuvi 465T
- Garmin dezl 560LT
- Garmin nuvi 205W, 215W, 255W in 265WT (z neuradno predelavo!)
- TomTom (Truck 7xxx, Truck 9xxx)
- Navigon (8410, 70 Premium, 6310, 40 Premium)
- iGO Primo (windowsCE naprave)
- Sygic Fleet (WindowsCE naprave)
- Ostalo

torej napišite vaše izkušnje!
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Slevin

Pripravnik
11. nov 2011
65
0
6
Kranj
Od nekaj dni nazaj uporabljam Wayteq x960bt na katerem imam inštalirano Igo Primo (Janch najlepša hvala za navodila), celotno zadevo pa nameravam uporabljati v špediciji in seveda ker me je precej zanimalo kako se zadeva obnese na terenu sem še malo (sicer z avtom navigacija pa nastavljena v načinu tovarnjak) testirat. Najprej me je navigacija vprašala o tovarnjaku (višina, širina, dolžina in tovor) potem sem navigiral predvsem po Kranju ker sem približno vedel kam smem in kam ne in me je navigacija odlično vodila je bila ena izjema ker je na znaku dovoljena višina 3.8 na navigaciji pa 3.6. Pri omejitvah hitrosti se tudi nisem povsem strinjal ampak to je en manjših problemov (vsaj zame) sej nas pa tudi proizvajalec zemljevidov upozorja da se na le te ne zanašamo.
Zadeva se mi zdi uporabna in bom še kdaj šel na test, bom probal tudi še poslikat in objavim.

Lp.
 

Slevin

Pripravnik
11. nov 2011
65
0
6
Kranj
Zadevo sem še enkrat peljal na test. Problem se predvsem javi pri višinskih opozorilih ali so napačno vstavljeni ali pa jih sploh ni! Morem jo pa pohvaliti za smeri vožnje, se niti enkrat ni zmotila glede ceste po katerih je prepovedano za tovarnjak z mojimi nastavitvami. Test je bil opravljen v Kranju z ožjo okolico, upam pa da bo naprava v kratkem šla tudi kaj na zahod in da se bo tam boljše obneslo ker če ne potem bo treba obračat
smile-1.gif


Aja še ta podatek: Igo Primo 1.2, zemljevidi TeleAtlas.
 
Nazadnje urejeno:

scania

Pripravnik
27. jan 2008
350
5
18
ACTROS 1851
mene osebno 465t moti ker mipreveč piska in cvili za napake. Zmeraj te nekaj opozarja in sitnari, nevaren ovinek, nevaren klanec navzdol. In pol bulim v ekran namesto na cesto..
 

vide

Pripravnik
10. avg 2008
239
10
18
Cerkno
@ SCANIA

Poglej v nastavitvah Garmina - ikona NAVIGACIJA - imaš možnost vklopa ali izklopa opozoril o ostrih ovinkih in klancih . To nastavitev imajo samo kamionski Garmini . Mislim da boš tam rešil problem z tem piskanjem kot si opisal problem .

Vide
 

Saeed

Pripravnik
19. nov 2008
366
3
18
Kakšne imate izkušnje z IgoPrimo in katere karte z dodatki imate naložene? Nekaj sva že urejala z Janchom a bi rad še izkušnje iz prve roke, da se ne bomo potem kje lovili
smile-1.gif


lp
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.308
630
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
No, Slovenija in vzhodna Evropa po mojem itak ni prava za "benchmark" navigiranja ter ustreznosti podatkov za tovorna vozila (čeprav nam vsi providerji to prodajajo). Dobro bi bilo slišat nekoga, ki ima kakšne izkušnje z mednarodnimi rutami, recimo v Nemčijo ali na zahod proti Španiji.
 

NAVI_boy

Fizikalc
29. nov 2007
2.368
0
36
Za Slovenijo sem testiral Primota z tovornjakarskim nastavitvami in celotno Navteq kartografijo. Zadeva dela zelo dobro, recimo po avtocesti ti nonstop prikazuje znake, kjer je prepovedano prehitevanje za tovorna vozila, pravtako prikazuje znak, da se približuješ pasu za počasno vožnjo in ko se približuješ konec pasu za počasno vožnjo te spet opozori.
Nastavitve počitkov tudi deluje, kakor si jih nastaviš. Naprava te opozori, kdaj je obvezen počitek, pravtako te tudi opozori, da je počitek končan in lahko nadaljuješ vožnjo.
Napravo sem imel komaj dva dni, osebno sem bil navdušen, bi pa verjetno imel še več informacij, če bi jo lahko imel še kakšen dan več, da bi videl, kako je z podhodi, mostovi, itd...
 

Twister87

Pripravnik
14. avg 2009
481
0
16
36
Foter uporablja Primo v avtobusu, ampak pravi, da je zadeva neuporabna v Sloveniji. No, po avtocestah itak ni problem, te lepo pelje, tezave se pojavijo v kaksnih bolj odmaknjenih naseljih, kjer so vnesene napacne prepovedi/dovoljenja za buse. Drugace pa je kolega tudi uporabljal Primo v kamionu v Angliji, kjer pa pravi da se zadeva dobro obnese...
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.308
630
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Zanimivo. Sicer je pa Itak map provider NavteQ. Že dolgo časa me najbolj od vsega zanima, če Navteq vsem s katerimi ima sklenjene pogodbe, prodaja enake podatke za tovorna vozila. Če DA, potem je kvaliteta same navigacije odvisna izključno od navi softwera, ki za navigiranje zna uporabit najboljši algoritem računanja poti, upoštevajoč vse podatke za tovorna vozila glede za nastavljen profil voznika/vozila.
 

heckler

Pripravnik
3. feb 2011
106
0
16
Novo mesto
Sam uporabljam leto dni X990 s Primo 1,2 in kartami NavteQ in podporo FTR. Zadeva je zelo uporabna, saj z kamijonskim nastavitvami skoraj ni mogoče zaj.... Preje sem uporabljal Igo 8 na drugi napravi brez FTR, pa sem v Belgiji obstal pred podvozom, ki je bil le pred tem označen z višino 3.80m, sam pa sem bil na 4.10 (Magnum in Smitz). Kriza in veliko švica pri rikvercu 300 m. FTR je res uporabna zadeva, ki ti lahko veliko pomaga. Sem pa po formumih zasledil, da je zunaj Primo 2.0, ki je še uporabnejši, vendra nisem še našel solidnega linka.
Morda mi ga bo "Janch-GPS guru" lahko poslal na ZS skupaj z linkom najnovejših kart NQ z FTR

Pa še eno vprašanje. Ali morda veste, ako bi nastavil omejitev hitrosti na 90 km/h, tako da mi nebi stalno piskalo ko prekoračič 80. Sem probal v nastavitvah kamijona, kjer sem dvignil hitrost na 90 vendar ne pomaga.
 

scania

Pripravnik
27. jan 2008
350
5
18
ACTROS 1851
saj veš da je zakonska omejitev za tovorna vozila 80km/h ne pa 90km/h kot se mi vozimo tko da ne vrjamem da bi se lahko kako spremenilo.
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.308
630
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Citat:
Uporabnik heckler pravi:
Pa še eno vprašanje. Ali morda veste, ako bi nastavil omejitev hitrosti na 90 km/h, tako da mi nebi stalno piskalo ko prekoračič 80. Sem probal v nastavitvah kamijona, kjer sem dvignil hitrost na 90 vendar ne pomaga.

To lahko narediš in sicer v nastavitvah za opozorila si v % povišaš mejo, kdaj naj te začne opozarjat o prekoračeni hitrosti, glede na omejitev. GJ skin ti doda celo še bolj specifično opcijo, torej, da si kar sam vpišeš toleranco prekoračitve v KM/h.
 

heckler

Pripravnik
3. feb 2011
106
0
16
Novo mesto
Hvala Janch-GPS guru. Spet si rešil zagato. Zadeva funkcionira. Pa še vprašanje: ali Primo 2.0 z novostmi odtehta namestitev na mlinček 990. Če meniš, da se splača, te prosim za njegov link na ZS, pa seveda še kake nove FTR karte dodaj če je posible.

Hvala in lep pozdrav z Dolenjske
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.643
147
63
Janch, a smem vprašat, kje dobit neuradno predelavo za Garmin nuvi 205W, 215W, 255W in 265WT?


Sem že Pol leta nazaj sem to iskal, vendar brez uspeha. Če si seveda pripravljen povedat, lahko tudi na privat.


Iskrena hvala za odgovor, LP
 

Podobne teme