Gargano

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Najprej je bila za septembrski dopust v planu Grčija, vendar je na koncu zaradi visokih cen trajektov odpadla, nadomestna lokacija je postala polotok Apulija.

GarganoMap.jpg


Polotok se začne z dvema velikima lagunama, Varano, regija velja za enega revnejših predelov in žitnico Italije, pridelajo tudi večino oliv, ki jih pokonzumiramo v Evropi.

Skoraj celoten polotok je zaščiten kot nacionalni park, zato sta se hitro poseljevanje in gradnja zaustavila na začetku 90. let prejšnjega stoletja. Hotelov in resortov je relativno malo, zato pa je na polotoku preko 100 kampov. Zaradi geografske lege so sončni zahodi večinoma nezanimivi, je pa zato jutranji pogled proti Hrvaški toliko lepši.
evil.gif


Gargano01.jpg


Gargano02.jpg


Mi smo se skampirali v zalivu Grotta dell' Acqua.

Gargano04.jpg


Gargano03.jpg


Mišljen je bil vsaj en premik v drug kamp, vendar smo v tem dobili super prostor čisto blizu plaže, tako da smo kar 14 dni ostali v njem. Smo pa zato naredili nekaj dnevnih izletov in si pogledali tudi ostale stvari, ki si jih je na Garganu vredno ogledati.

Če se ne motim sem ravno na tem forumu prebral, da je morje ob italijanski precej bolj kalno kot ob hrvaški, vendar se je izkazalo, da temu očitno ni vedno tako. Je pa res, da je mivka nekoliko bolj rjava, zato izrazito svetlo modrega morja ni videti nikjer.

Gargano05.jpg


Prvo mesto, ki je vredno ogleda, je Peschici. V 10. stoletju so ga ustanovili Slovani (kdo natančno na tabli v mestu ni pisalo), njegovo ime pa izhaja iz besed "pesek" in "čist" (ime mesta se izgovarja kot "peskiši"). In potem se mi "cufamo" okrog Trsta...
evil.gif


Gargano06.jpg


Malo pred mestom stoji stolp Torre di Monte Pucci,

Gargano07.jpg


takoj pod njim pa restavracija Al trabucco.

Gargano08.jpg


Kljub temu, da sončni zahodi tukaj niso najboljši, sem ravno v Peschiciju ujel kar solidnega.

Gargano09.jpg


Za "glavno" mesto Gargana velja Vieste. Tik pred njim je plaža San Lorenzo.

Gargano10.jpg


Iz nje je lep pogled na še en trabucco.

Gargano11.jpg


Na eni strani polotoka je "riva".

Gargano12.jpg


Na drugi pa visoke pečine.

Gargano13.jpg


Mesto sem in tja že precej spominja na Grčijo.

Gargano14.jpg


Pred vhodom v pristanišče stoji na otočku svetilnik.

Gargano15.jpg


Riva je bila v popoldanski siesti čudno prazna.

Gargano16.jpg


Plaža na severni strani mesta.

Gargano18.jpg


Plaža na južni strani mesta.

Gargano17.jpg


In še pogled na celotno južno plažo in ptičje perspektive.

Gargano19.jpg


Trabucco v Viesteju.

Gargano20.jpg


Nekoliko južneje se nahaja naravni most Arco di San Felice.

Gargano21.jpg


Ogledali smo si tudi Monte Sant' Angelo, ki velja za eno pomembnejših italijanskih romarskih mest. Cesta do tja je precej zanimiva, mesto stoji približno 800 metrov nad morjem.

Gargano22.jpg


Monte Sant' Angelo

Gargano23.jpg


Trdnjava nad mestom.

Gargano24.jpg


Po mestu je polno trgovin, ki prodajajo vse - od verskega kiča do pekočih feferonov.

Gargano25.jpg


Gargano26.jpg


Tudi hrana je bila tukaj izvrstna.

Gargano27.jpg


Ena glavnih znamenitosti je svetišče, kjer naj bi se prikazal nadangel Mihael in v skali pustil odtis roke. Romarji še danes po stenah "praskajo" odtise svojih rok.

Gargano28.jpg


Ta ima podzemno kapelico, kjer je (tako kot drugje v podobnih "ustanovah") fotografiranje prepovedano. Ampak mi smo pač Balkanci.
grin1.gif


Gargano29.jpg


Peljali smo se tudi mimo plaže Mattinatella.

Gargano30.jpg


Seveda smo jo stestirali. Tukaj se mivka že spremeni v prod, kar pa meni ne ustreza najbolj. Tudi najmlajši sopotnik se je strinjal z mano.

Gargano31.jpg


Nasadi oliv pod Mattinato.

Gargano32.jpg


Obcestne prodajalne lokalnih proizvodov (prodotti tipici) so prava paša za oči, kasneje tudi za želodec.

Gargano33.jpg


Tole je znamenitost iz zaliva Zagaro, ki se jo najde skoraj na vsaki razglednici in prospektu. Nikjer pa ne piše, da zadeva stoji pred privatno plažo in je do nje skoraj nemogoče priti, če nisi gost dragega resorta. Vseeno se jo da videti iz roba ceste, samo moraš vedeti, kje ustaviti, ker se direktno iz avtomobila ne vidi nič.

Gargano34.jpg


V iskanju različnih plaž smo naleteli tudi na plažo Zaiana, ki je bila že precej prazna.

Gargano35.jpg


Domov smo se vračali v dveh kosih, prespali smo v kampu Torre Pedrera v Riminiju. Starega dela nismo uspeli pogledati, obalni del je za moje pojme totalna katastrofa. Ne razumem, zakaj bi si nekdo želel tukaj preživljati dopust.

V Italiji sezona traja do konca avgusta, v začetku septembra se začnejo kampi in plaže izredno hitro prazniti, tudi cene postanejo zelo ugodne. Na splošno so bile cene v trgovinah in restavracijah zelo podobne našim.

Nekaj ostalih podatkov:
- Skupaj prevozili 2.300 km, cena bencina v Italiji je trenutno približno 1,66 EUR, dizel je malenkost cenejši, transport je tako nanesel cca. 400 EUR, od tega 100 EUR cestnine.
- kamp za 14 dni nas je stal 210 EUR (velika parcela v senci, dodatno nadkrita z rafijo, ki je zadrževala listje in iglice, pitna voda ob parceli, WCji na drugi strani ceste, 50 m od peščene plaže).
- Kampi na tem delu so bolj prilagojeni kamperjem in prikolicam, kar mi ni bilo ravno všeč. Vseeno nam je uspelo najti enega, ki je bil malo bolj "normalen".
- Plaže so velikokrat "zamareljene" (polne kompletov marela + 2 ležalnika), kljub temu se vedno najde vmes kak del, ki je "spiaggia libera" (zastonjska plaža brez marel).
- Skupaj nas zadeva stala približno jurčka (za 16 dni).

Prilagam še KML datoteko, ki sem jo uporabljal v Garminu. Poleg Gargana vsebuje tudi nekaj točk preostale Apulije in nekaj točk okrog Riminija. Od viška glava ne boli, upam, da bo komu koristilo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: alesn

TheBizz

Pripravnik
7. mar 2011
578
0
16
Čudovit dopust in slike. Zanimiva destinacija, priznam, da prvič slišim za njo, deluje pa zelo mikavno. super!

lp
 

alfist555

Fizikalc
4. okt 2007
1.823
1
38
Tudi sam sem se potikal po Garganskem polotoku par let nazaj ko smo bredli po Italiji. A Padre Pio-ta nistre sli pogledat?
smile-1.gif


LP
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
A tistega v San Giovanni Rotondo? Ne, najdlje smo šli do Monte Sant' Angela, potem pa nazaj na obalo.
Sam nisem nek poseben navdušenec nad verskimi zadevami, bolj padam na naravne znamenitosti, vročina je bila kar precejšnja, junior je začenjal že malo tečnarit, zato smo se raje obrnili in se šli kopat na Mattinatello.
 

alfist555

Fizikalc
4. okt 2007
1.823
1
38
Tistega ja, v SGR. Tudi sam nisem vernik, v zivljenju bil mogoce 5x v cerkvi....so me "zvlekli" gor. Ceprav tole s stigmatiki mi je zanimiva tematika. Sej na koncu je bilo zanimivo videt kako cerkev obira vernike....vsakih 50m skatlica, kjer pobirajo prostovoljne prispevke, na vsakih 100m pa avtomat, kjer prodajajo razne Padre Pio kovance in spominke.

Kaj pa z ladjico (no bolj čoln) po votlinah niste sli? Vsaj na slikah ne opazim. Tisto je bilo meni najboljse/adrenalinsko. Nek kapitan z majhnim lesenim colnom pelje par 10 ljudi...tako hitro se se nisem peljal po razburkanem morju z lesenim colnom. Sem samo cakakl da razpade v treske
smile-1.gif


Je pa res lep ta polotok. Popolnoma drugacen od ostalega juznega dela Italije.

LP
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Ja, tudi v Monte Sant' Angelo je bilo v tem stilu. Za verski kič lahko zagoniš pol premoženja.

Ne, tudi na čoln nismo šli. Sem jih vsak dan opazoval, ko so pobirali ljudi v našem zalivu, nekaj časa tudi resno razmišljal o tem da bi šli, potem pa sem idejo opustil. Če moraš nekaj ur na sedežu / klopci tistega "gliserja" krotiti 18-mesečnika, ki bi seveda stalno hodil naokrog in raziskoval, s sabo nesti vso možno kramo od cunj, plenic, hrane in še kaj, čeprav bi mali še raje od vsega tega kar ril po mivki, zadeva zame malo izgubi svoj čar.

A ste v vaši "odpravi" šli tudi čisto na jug Apulije (peta škornja)? Recimo južno od Barija? Tisto me še mika, da bi šel enkrat malo natančneje raziskat.