klima ogrevanje

eli

Zelenc'
3. okt 2010
8
0
1
Približno 1 leto imamo klimo za ogrevanje inverter in smo z njo zelo zadovoljni. Zanima me samo koliko klima porabi elektrike, ko doseže željeno temperaturo in praktično samo vrti ventilatorje in nič ne greje? Ali je bolje da imam čez cel dan klimo prižgano tudi v prehodnih obdobjih, ko mi sonce čez dan segreje hišo, ali jo prižgem le zvečer ko se zunaj shladi in posledično tudi v hiši?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.187
1.797
113
kolikor so merili..pri švohnejši izvedenki nekje 0,3 kWh ob stalnem delovanju.

Idealno je, da zadeva deluje 24 h dnevno.
 

eli

Zelenc'
3. okt 2010
8
0
1
Kaj to pomeni 0,3KWH? Je poraba 0,3KWH V celem dnevu ali v eni uri?
Namreč kurimo z drvi in klimo uporabljamo za ponoči in držanje temperature ko nas ni doma.
Torej tudi ko se ogrevamo na drva je priporočljivo da klima deluje?
Zjutraj potrebujemo da segreje prostor na 21c in popolde dokler ne zakurimo. Torej ali naj klimo ugašam ali imam skoz prižgano?
Gledala sem električni števec in se kar pozna da bolj hiter vrti ko klima deluje.

Mogoče lahko kdo izračuna koliko eur je približna dnevna poraba, če klima deluje 24ur na dan, moč klime 6,4kw, ponoči drži temperaturo na 20c, zjutraj v 5 minutah segreje na 21c čez dan nekje 9 ur drži konstantno na 21c, potem pa zakurimo na drva.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.261
5.819
113
pri taščici
premalo podatkov....
lahko požge 50 kw/dan lahko pa 10. Odvisno od velikosti prostora, izoliranosti, zunanje temeprature.....

predlagam da si sposodiš (ali pa kupiš) merilec ki ti pokaže koliko porabi aparat elektrike...
 

eli

Zelenc'
3. okt 2010
8
0
1
60m2 prostor, lesena okna brez termopana, stene obložene z 8cm parolitom, zunaj recimo 0c°
Za primerjavo, dokler nismo imeli klime smo porabili za iste namene 800l kurilnega olja.
 
Nazadnje urejeno:

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.187
1.797
113
0,3 kW na uro
smile-1.gif
.

Bo zdaj laže?

Če kurite na drva..imate svoja ali jih kupujete? Če imate svoja potem naj dela čim manj
tongue-1.gif


Drva kot taka so cenejša in je stvar računice ali se splača da dela 24 ur dnevno.

Če kuriš olje (Enkrat sem računal na palec) ti pokuri ob 24 urnem režimu preračunano nekje 2 litra kurilca dnevno. Dva litra kurilca pa vemo da pade mimo v prvi uri ko se peč vklopi (ko dela na polno)....kje je še ostalih 23 ur...
Pa še če vmes lavfa klima se peč vklaplja zgolj za temperiranje - torej praktično se nikoli ne zaganja na polno torej tudi s tega vidika porabi manj.

Okoli drv nimam izkušenj. (nabavna cena VS poraba oz. strošek ob koncu zime)..tako da bo drug povedal
 

eli

Zelenc'
3. okt 2010
8
0
1
Problem je v tem da ko pridemo domov rabimo 2 uri da segrejemo hišo z drvi, zato je klima da drži na 20c.
Baje da inverter zanemarljivo malo porabi.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.261
5.819
113
pri taščici
aja pa še model klime bi lahko navedel-a oziroma cop-eer
aja pa kakšnih izkušenj z gretjem s klimo nimam, samo pišem od česa je odvisno poraba.
dvomim da boste porabili za 500 evrov elektrike ((800 litrov kurilca) če ste tudi ob kurilcu kurili z drvmi)
 

bander

Pripravnik
7. nov 2009
261
0
16
Ja to je zanimiva tema, to tudi mene zanima saj sem na novo montiral klimo.
Koliko elektrike porabite za ogrevanje čez celdan, tisti ki imate klime?
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.334
971
113
Celje
Obišči stran
v januarju tam nekje 14€ na mesec. Klima Toshiba Deiseikai 2,5kw,ogrevanje SAMO s klimo. Klima vklopljena 24 ur.
Je pa stanovanje v bloku 78m2, novogradnja.

Kot vidiš ti ta podatek NIČ ne koristi, ker pri hiši bo cifra čisto nekaj drugega. Ampak še vedno PRECEJ nižja od kurilca, plina....
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Tudi če pride na 50 je še vedno malenkost.
Igi, daš kaj popusta, če ti stranka že vnaprej kaj pripravi (nosilec v fasadi, pripravljeni kanali po bajti, ...)
 

eli

Zelenc'
3. okt 2010
8
0
1
Zakaj je pa v hiši večja poraba kot v bloku? Mi smo tudi v hiši, potem lahko pričakujem tudi 500€ elektrike? Pa da zelo malo porabijo inverterji. Žal nimam nobenega moškega ki bi mi pri tem kaj pomagal zato kar se navadim iz prebiranja forumov.
Moram na elektru povedat da mi dvignejo tarifo da ne bo poračuna 200€.
Kako se gleda porabo klime? Če je klima 3,5kw kdaj porabi 3,5kw v eni uri?
Zakaj klima porabi manj elektrike če je stalno prižgana kot če jo vklopiš po potrebi?
Jaz bi rabila ogrevanje le ponoči in zjutraj nekaj ur dokler nas ni domov, a za to bi mi morala laufat 24ur na dan? Bi manj porabila, kot če jo vklopim samo zjutraj prej ko ustanem in popoldne mal prej kot pridem domov?
 

sg1

Pripravnik
12. jan 2010
111
0
16
Lj
Kot so ti že povedali je vse razen meritve samo ugibanje, bo pa vsekakor manj kot kateri koli drug način ogrevanja.
Sploh če rabiš ogrevanje le ponoči je pa idealno, ker je elektrika takrat cenejša, če imaš dvotarifno merjenje. Še vedno bo poraba nekoliko manjša, če vklapljaš le po potrebi, kot če dela ves čas, saj bo v času nedelovanja temperatura v prostoru nižja in s tem tudi izgube.
Če ima klima grelno moč 3,5 KW pomeni, da oddaja toliko toplote, ker so pa COP faktorji pri zmerni zunanji temperaturi ravno okoli 3,5 to pomeni da ima električno moč le 1 KW.
Pa kar se tiče višanja obroka - nikar. Bolje da oni tebe zastonj kreditirajo kot ti njih !
 
Nazadnje urejeno:

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Zakaj višja poraba v hiši? Ker ogrevaš objekt (ki je predvidevam cel tvoj), ki ima 4 zunanje stene, ima pokrov (streho) in dno (tla). Skratka, izgube imaš čez 6 ploskev (najmanj), v stanovanju pa recimo 3 (2 zunanji steni in mogoče strop, če si na vrhu ali tla, če si v pritličju), ostale ploskve pa najverjetneje mejijo na sosede, ki zelo verjetno tudi ogrevajo (če na isto temperaturo, kot ti, potem sploh ne prehoda toplote stran od tebe (ali proti tebi od soseda).
 

eli

Zelenc'
3. okt 2010
8
0
1
Citat:
Uporabnik sg1 pravi:
Še vedno bo poraba nekoliko manjša, če vklapljaš le po potrebi, kot če dela ves čas, saj bo v času nedelovanja temperatura v prostoru nižja in s tem tudi izgube.

Tega stavka ravno ne razumem. A ni večja poraba če je temperatura nižja in več izgube? Mislim da klima ne dovoli da temperatura pada in drži konstantno na nastavljeni temperaturi. A se motim?
Po mojem mišljenju je lažje držati na 21c in bi bila manjša poraba kot pa enkrat na dan segreti iz 17c na 21c. In potem spet to držati?
Kaj si mislil s tem da bolje da me oni kreditirajo kot da povišam obrok? Bom pa na koncu leta plačala vse za nazaj.

Naprimer če imam klimo 3,5kw cop 5 in dela 24ur pod minimumom, koliko je potem poraba v 24 urah?

Pa še to me zanima: Za nekatere klime piše v opisu letna poraba 520kwh. Kaj to pomeni? Kilovatna ura je 0,12Eur, to bi pomenilo da na leto porabi dobrih 62€? Mislim da ne. Prosim če mi lahko še to malce obrazložite.

Brez zamere ker toliko sprašujem, ampak počasi se učim.
 
Nazadnje urejeno:

igi

Guru
13. okt 2007
5.334
971
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik eli pravi:
Citat:
Uporabnik sg1 pravi:
Še vedno bo poraba nekoliko manjša, če vklapljaš le po potrebi, kot če dela ves čas, saj bo v času nedelovanja temperatura v prostoru nižja in s tem tudi izgube.

Tega stavka ravno ne razumem. A ni večja poraba če je temperatura nižja in več izgube? Mislim da klima ne dovoli da temperatura pada in drži konstantno na nastavljeni temperaturi. A se motim?
Po mojem mišljenju je lažje držati na 21c in bi bila manjša poraba kot pa enkrat na dan segreti iz 17c na 21c. In potem spet to držati?

Hja obe trditvi držijo...
smile-1.gif
jst bi rekel, da če rabiš segreti samo zjutraj ko odhajaš in zvečer za 2 ure bi verjetno klima manj porabila, če bo vklopljena samo takrat. Je pa vprašanje ali je to govora o enem prostoru ali večji površini? ker če je večja površina, klima ne bo segrela v pol ure in bo morala za segreti na željeno temperaturo prej delovati 2 uri eeee to je pa že po mojih izkušnjah bolje, da deluje cel dan in vzdržuje neko konstantno temperaturo (ki pa je lahko nižja od tiste, ki jo potem ti želiš) in ko prideš domov samo dvigneš za kakšno stopinjo in bo hitro dogrelo.



Citat:
Uporabnik sg1 pravi:


Naprimer če imam klimo 3,5kw cop 5 in dela 24ur pod minimumom, koliko je potem poraba v 24 urah?

.

Je odvisno koliko je obremenjena
smile-1.gif
Lahko porabi od 50W/h pa tam do 1,5kW/h.

Zadevo poskusiš z enim kaloriferjem, na katerem lahko izmeriš moč, ki je potrebna za vzdrževanje temperature. In ko prideš do podatka recimo 1kW lahko izračunaš, da bo klima za to porabila VSAJ 3,5x manj!
 

eli

Zelenc'
3. okt 2010
8
0
1
Citat:
Uporabnik eli pravi:
Pa še to me zanima: Za nekatere klime piše v opisu letna poraba 520kwh. Kaj to pomeni? Kilovatna ura je 0,12Eur, to bi pomenilo da na leto porabi dobrih 62€? Mislim da ne. Prosim če mi lahko še to malce obrazložite?

Kako pa kaj glede te trditve?

Ja poraba klime me predvsem zanima takrat ko doseže svojo temperaturo, ali pa je še stopinja več kot je klima nastavljena tako da je niti ne slišiš več, kakšna je takrat poraba?

Vidim da igi kar obvladaš te zadeve. A se ukvarjaš s tem?