Najavo kapitalskih dobičkov - eDavki

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Prosim za pomoč kako to naredim...
Od Ilirike sem dobil pdf.
Do tukaj sem naklikal "Najavo kapitalskih dobičkov lahko oddate elektronsko preko spletnega portala FURS eDavki obrazec – Doh-KDVP,"
Ustavi se mi pa sedaj pri tem koraku na sliki.
Kaj moram izbrati?
Predvidevam, da moram na roke pretipkavat podatke, ker nisem dobil xml-ja.
 

Priponke

  • Screenshot 2024-02-02 at 14.23.14.png
    Screenshot 2024-02-02 at 14.23.14.png
    91,3 KB · Ogledi: 62

hogan

Fizikalc
10. okt 2011
348
95
28
Napoved se odda elektronsko, če si imel več kot 10 prodaj.

Tako da plačaj, da ti naredijo napoved v xml. Lahko jih tudi pooblastiš za oddajo.

Pa pazi, če si prodajal še kakšne vzajemne sklade - moraš tudi oddati popisne liste za te prodaje.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
nisem imel nič prodaj niti nakupov.

sem jim poslal email za xml, pa da vidim kaj bodo rekli.
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.437
859
113
Oddas jo lahko tudi elektronsko. In oddajo (elektronsko ali papirno) moras narediti tudi za samo 1 transakcijo ne?
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Sedaj to berem in si delam plešo na glavi...
Vsaka fizična oseba, ki je v preteklem letu ODSVOJILA vrednostne papirje in druge deleže ali investicijske kupone (v Sloveniji ali v tujini), mora do 28. februarja...

SSKJ...
odsvojíti -ím dov., odsvójil (ī í)
pravn. prenesti (lastninsko) pravico na drugo osebo

Po moji logiki, nisem nič odsvajal niti "prisvajal", zato mi ni potrebno nič na edavkih klikat?
 

Najbolji

Guru
20. feb 2008
4.116
864
113
Mam dolocene delnice 20+ let. Ce se odlocim in prodam, po Bajukovem zakonu (mislim, da se vedno velja) nisem vec dolzan placat davka na dobicek, se drzi? Al so si vmes se kaj zmislni pa si kako drugace postlal?
 

darwin

Majstr
17. avg 2007
549
313
63
Sedaj to berem in si delam plešo na glavi...
Vsaka fizična oseba, ki je v preteklem letu ODSVOJILA vrednostne papirje in druge deleže ali investicijske kupone (v Sloveniji ali v tujini), mora do 28. februarja...

SSKJ...
odsvojíti -ím dov., odsvójil (ī í)
pravn. prenesti (lastninsko) pravico na drugo osebo

Po moji logiki, nisem nič odsvajal niti "prisvajal", zato mi ni potrebno nič na edavkih klikat?
Drži, če nisi prodajal, potem ne delaš najave kapotalskih dobičkov.
Ne pozabi pa najaviti morebitnih dividend.
 

darwin

Majstr
17. avg 2007
549
313
63
Mam dolocene delnice 20+ let. Ce se odlocim in prodam, po Bajukovem zakonu (mislim, da se vedno velja) nisem vec dolzan placat davka na dobicek, se drzi? Al so si vmes se kaj zmislni pa si kako drugace postlal?
Jaz imam v glavi, da si po 15 letih oproščen plačila davka. Mislim da moraš vseeno napovedati in k ti potem izračunajo, da se ti odmeri davek po 0% stopnji.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Ne velja za SLO dividende... te ti "najavi" že tvoja BPH
Hvala!
Sem tudi sam že našel to ja "

Dividende izplačane v Sloveniji​

V primeru, da dividende izplača plačnik davka (podjetje v Sloveniji), mora plačnik davka izračunati, odtegniti in plačati odtegljaj kot dohodnino po stopnji 25 % (27,5 % za leti 2020 in 2021 in prej po 25 %). Prejemnik dividend v tem primeru nima nobenih obveznosti. Dividend ne vključujemo v letno dohodninsko napoved (izjema je bilo odmerno leto 2022"