Kondenz pod kovinsko strešno kritino

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.311
942
113
Pozdravljeni...
pozdrav.gif


Ponovno malo "naglas" razmišljam, pa bi rad slišal še kakšno mnenje...
confused-1.gif
Saj če se kondenz sproti suši, potem tudi za les verjetno ni problema... Verjetno bi bil problem, če se ne bi sušilo in bi les gnil in plesniv...

Če recimo vzameš kovinsko strešno kritino z garancijo 50. let, kaj bo recimo z letvami po 20. - 30.ih letih!? Bodo še dovolj močne, da bodo držale kritino? Ali bo les popustil zaradi teh nihanj in bi tako streho (če pretiravam) lažje "odpihnilo"?

Hosekra recimo sedaj ponuja izolacijo (do 20mm) pod kritino, vendar žal ne velja za kritino s posipom... V kolikor razberem iz prospekta...

Evo, bi kdo podal kako drugo mnenje v to smer? Ob vsej tej ponudbi bi se rad najpametneje odločil za lahko strešno kritino s posipom in izolacijo...
 

bokyto

Fizikalc
19. sep 2007
1.475
0
36
Impregnacija letev dela čudeže mi jih mamo že 10 let gor so kot tisto leto ko smo jih dali gor smo odkrivali streho na parih mestih zaradi vgradnje prezračevalnega sistema in ja res deluje. Sicer smo vse late in kontralate namakali v banjici z impregnacijsko tekočino sprva se mi je to zdelo bedasto ampak deluje in ni mi žal za rdeče roke in cote.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.820
113
pri taščici
Suzica me je kak mesec nazaj skurcal ker sem odsvetoval plehnato kritino. Ker je on tislar in se spozna na les si ne delaj skrbi. Vse je OK. Seveda ce verjames suzici v tem primeru.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Pojdi na forum Pod svojo streho in poišči zapise uporabnika ataIBA - tam je dobro razloženo, zakaj pločevinasta kritina ni idealna(!) za naše podnebje (z nekaj geografskimi izjemami)
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Kaj mu delaš reklamo? Pač bolj prodaja opečnate izdelke, ni pa proizvajalec, le preprodajalec.

Tu ima svojo reklamo.
http://www.iba.si/index.php?strh=nasvet

A že vas naprej od njegove firme je nekdo, ki tudi proizvaja kovinsko kritino.
http://www.hosekra.si/

Kovinsko kritino imam na strehi že 8 leto in do sedaj še ni bilo nobenih težav, temperatura v mansardi pa je celo nižja kot prej (ko je bil eternit brez azbesta, hehe), čeprav je streha temna. Edina stranska zadeva je, da slišiš poleti kako "poka" pleh
smile-1.gif
ko se razteza in krči.

Garancija 30 let, to pa je itak ogromno.

Idealna streha pa je itak betonska s peskom in zelenico na vrhu
smile-1.gif
 

suzica

hođa
21. jan 2011
1.914
0
36
47
PLANET ČVIČK
Če imaš pod plehnato streho strokovno in zadostno izolirano, da ti ne bo toplota uhajala skozi strop mansarde direkt pod pleh--TI NE BO KODENZIRALO. če imaš pa izolacijo šalabajzarsko postavljeno ti pa BO KODENZIRALO.Zračni kanal mara pa seveda zadostovati potrebam ..daljša streha je VEČJI VOLUMEN zračnega kanala mora biti!!!!

Prav tako rosfraj dimnik ik ima že v štartu "pipico" za vodo montirano zaradi kodenzacijske vode..vendar če imaš dimnik kakovostno izoliran NE BO NITI KAPLJICE KONDENZA...to vem in vidim in si ne izmišljujem zato da bi pameten izpadel na forumih kot ti hanzk!!!

Pa nisem nobeden pristaš kovinskih streh ...ne maram pleha nikol in nikdar na hiši...bolj grdo pa ne more bit za videt. Če hočeš imeti lepo streho in občudovanja vredno..brez bobrovca ne gre...

Drgač pa hanzk povej kuk ti tvoj avto kodenzira?? Al maš betonskega s posipom??..al boš raje tiho bil in nehal pametovat in izivat???

Trimo čaka na tvoje uber strokovne odgovore...jst pa še bolj

Pa včasih poglej discovery včasih...prispevke iz antartike baznih postaj....vse iz pleha..orkanski vetrovi..non stop pod 0° pa tja do -40°...noter v pa skorajda v gatah hodijo...matr tam mora še kondezirat..voda v potokih dere...ko so pa orkanski vetrovi mimo pa hodijo znanstveniki strešno pločevino pobirat najbrž..k ne? hanzi
uf-1.gif
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
suzica, pri dimniku si ga pa krepko pihnil

Pri peči z dobrim izkoristkom je temperatura dimnih plinov brez težav pod 100 stopinj. Kondenzira ne glede na material in/ali izvedbo dimnika
 

Master_of_Disaster

Pripravnik
20. okt 2008
314
20
18
Pri nas smo letos po tridesetih letih menjavali strešno kritino (salonitke), pa so bile letve v skoraj brezhibnem stanju, le nekaj izmed njih je bilo malo načetih. Pa je bila kritina vse prej kot "vodotesna", saj so bile letve po vsakem dežju precej vlažne oz. napite od vode. Samo se les potem zelo zelo hitro tudi posuši in do kakšnega gnitja sploh ne more priti. Je omenjeno spoznanje tudi mene precej presenetilo, saj sem predvideval da bo stanje lesa porazno.

Glede kovinske kritine in kondenza pa samo to - imamo doma nadstrešek za avto pokrit s tovrstno kritino pa še nikoli dosedaj nisem videl, da bi kaj teklo oz. kapljalo po zračnem mostu, tako da menim da je omenjeni kondenz zanemarljiv. Pa verjemi da bi opazil, ker je streha na enem delu precej nizko in bi se to z lahkoto opazilo.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Kondenzacija nastaja pod vsako streho! Je čisto fizikalen pojav in se ne da preprečiti, razen če naredite zrakotesno streho (kar je npr. ravna streha z vrtom na njej). Topel zrak lahko v sebi zadrži več vode kot hladen zaradi tega se po padcu temperature iz njega izloči vlaga. Na travi to vidimo kot roso ali pozimi kot inje. Pločevina pa je dober prevodnik toplote zato je sprememba temperature hitrejša in s tem kondenzacija večja, kot npr. pri betonski strehi ali opečni strehi (pa še kritina vpije del vlage) ali celo pločevinasti strehi prevlečeni z izolacijo kjer je kondenzacija tako počasna da lahko prezračevalni kanali opravijo svojo vlogo.
Tako, da ni vprašanje ali kondenz nastaja ali ne ampak koliko ga nastaja in kako hitro nam uničuje ostrešja.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
Suzica..pri plehu ni problem toplota, ki prehaja preko stropa mansarde (ta se itak zaustavi z izolacijo) ampak temp. razlike ob menjavi dneva in noči. Ker čez dan se pleh nagreje na 70 stopinj, potem pa v parih ura pade na 20 stopinj..zjutraj razmeroma na isti način v drugi smeri. Kar povzroča kondenzacijo...in ja...te kondenzacije je še največ v času izven zime ko so temp. razlike zraka največje. In če je pleh brez posipa verjamem, da znajo nastajati problemi.
 

suzica

hođa
21. jan 2011
1.914
0
36
47
PLANET ČVIČK
Sem že napisal da je pri plehnati strehi zelo odvisno od dolžine strehe in s tem prilagojenega zračnega kanala...v bistu hočem povedat daa tisti vzdolžni remel 5X8 po špirovcu ninamenjen za vsako streho...torej debelina zračnega kanala se prilagaja DOLŽINI STREHE (dolžina špirovca) Poznam veliko trimosvkih monterjev in njihovih podizvajalcev--da VEM zakaj se gre...in ne montiram teh tovrstnih stvari... IN NE NAKLADAM v tri p.m.

Drgač pa če misliš da se toplota ustavi čez 10 let staro izolacijo katera je bila enkrat premočena z zelo konkretno vlago---bog ti pomagaj--upam da štekaš. Morda pa tudi ne saj imate foumaši zelo razline poglede na stekleno in kameno volno.. in pravite da so različne ...zanimivo







Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
suzica, pri dimniku si ga pa krepko pihnil

Pri peči z dobrim izkoristkom je temperatura dimnih plinov brez težav pod 100 stopinj. Kondenzira ne glede na material in/ali izvedbo dimnika

Ti bom jst povedal kje ga ti pihaš...

Imam peč na sekance in lavfa skozi celo leto...

Dimni plini en meter stran od peči so od 80° pa do 260°-odvisno od vrste sekance, od smrekovega oblanja (najvišja temperatura) pa do bukovih sekancev(počasno gorenje in posledično nizka temperatura)

To govorim za takrat ko peč oratuje v polno...potem kot peč ugasne, se temperatura zelo spusti..na 60-80°.. in tukaj pridemo na tvojo varianto kondenziranja (moja peč v celem letu oziroma vsak da NE PADE POD 60°) in pri meni ni kapljice kondenza!!

Ti še poven zakaj... ror dimnika rosfraj fi 20 cm+ nevem točno ali je 20 ali 25 cm IZOLACIJE plus še en pleh čez vse skup..dimnik je prostostoječ izven stavbe.

Pa ti še nekaj povem nigel..3cm izolacije za dimnik je PREMALO in zaradi teh 3 cm imajo probleme po bajtah ker jim kondezira in se na stenah VIDI črte od vsakega BETONSKEGA ZIDAKA od ŠIDELNA posebej...kondezira ti lahko PLEH ali OPEKA ali BETON--TUKAJ SKORAJDA NI RAZLIK

Kaj pa ata IBA govori in zaakaj govori pa dobro vem...sva komarata v resničnem življenju..no sploh ni mus kaj si vi mislite
hysterical-1.gif


HANZK...KJE SI???
evil.gif


Drugače pa kar sem napisal..verjemite brez problema





Ajde--pozdrav z dalenske
zmaga.gif
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.311
942
113
Kondenziranje je sigurno prisotno, saj nekateri proizvajalci ponujajo določene rešitve, kot so patenti za odvodnajvanje kondenza na zunanjo stran spodnjega strešnika, potem imaš nek "bombažni" material spodaj, imaš pa tudi do 2cm poliuretana... Samo je problem, ki sicer ne vem zakaj je, da kovinska kritina s posipom teh izolacij nima... Prav tako pa je sigurno potrebna... In ko govoriš s fizikom ti pove, da bi proti kondenzaciji spodaj zadostovalo že čisto malo (0.5cm) filca...

In se strinjam s Suzico, odvisno je od zračnega mostu, saj če je daljša streha, je večja količina vlage spodaj in če imaš kanal preozek ne boš imel dobrega pretoka zraka...

@bokyto: tudi mi razmišljamo v smer impregnacije... Bi lahko malo bolj natančno razložil postopek? Ste to delali sami ali ste že kupili impregnirane letve? Problem je zaradi dolžine, ker ne vem, kako bi namakal (ali barval?) dolge letve? Kako dolgo se potem suši? itd...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.820
113
pri taščici
Suzica tukaj sem ne bati. Tvojih strokovnih nasvetov o kritinah pa ne bom komentiral, ker so ti ze nekateri drugi postavili v zmoto in je brezzveze da te se jaz. Tudi ce ti se 100 alter userjev pove da se motis, bos imel ti prav, saj si vendar naredil tislarsko solo. Samo ne vem kje al na askercevi, al v skofji loki, ali v nm..
Glede na to koliko trimovcev poznas (jaz nobenega) in ves kako plehnate strehe na antarkttiki pri --40 in orkanskem vetru dzrijo, jih pojdi naucit kako se pleh pritrdi na slo sole in podobne ustanove, da ne bodo te plehnate strehe edine strehe v kraju odkrite po neurju.
Pa srecno tislar. Do malo znanja fizike meni manjka nekaj let sole, ti pa si ocitno ze prevec v solo hodil.
Yogi:namakanje dolgih letev. Star zleb ki se drzi na obeh koncih zapres, vlijes barvo in imas korito. Sicer pa bo suzica zagotovo rekel da je to najbolj salabajzersko namakanje.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Pač nasprotniki pleha, ki imajo manj dela in biznisa, ko toča razbije in veter odpihne klasično kritino.

In IBA piše v tej smeri, pri čemer poudarja navedbe s tremi klicaji ipd. Klasični fopšop pristopi z "ustrahovanjem".
 

suzica

hođa
21. jan 2011
1.914
0
36
47
PLANET ČVIČK
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Suzica tukaj sem ne bati. Tvojih strokovnih nasvetov o kritinah pa ne bom komentiral, ker so ti ze nekateri drugi postavili v zmoto in je brezzveze da te se jaz.
Yogi:namakanje dolgih letev. Star zleb ki se drzi na obeh koncih zapres, vlijes barvo in imas korito. Sicer pa bo suzica zagotovo rekel da je to najbolj salabajzersko namakanje.

Dj povej oziroma citiraj kej so me drugi postavili v zmoto..dj hitr citiraj..da vidim

Zanimivo je pa to da je po tanovem impregnacija zdaj barva...zelo zanimivo..spet sem bil v zmoti...pa še to hanz dj povej katera impregnacija je zadovoljiva...silvanolina raje ne omenjaj , ker ni vreden pol k.rca. Paa veš koliko časa mora les ležat potopljen v impregnacijskem sredstvu, pa koliko lesa stlačiš v en žleb??

O žlebu pa raje ne bi govoril
shocked-1.gif
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
KSZ...

Preden izvedete Uvod h Krstu pri Savici (ne boj mesarsko klanje), predlagam, da ločite sisteme plehnatih kritin od semena do žleba os plehnatih kritin kot je hoskra, roser,...
Če je kdo kdaj gledal posnetke po burji, je lahko videl, da meče dol pločevinaste strehe po sistemu od slemena do žleba oziroma kritine v velikih kosih. Sodobne pločevinaste kritine so iz manjših kosov, pa tudi izvedba je precej pomembna.

Glede kondenza pa tole. Hosekra ima kondenz rešenz prekrivanjem, kondenz odteka po spodnji površni strešnika in steče na zgornjo površino strešnika eno vrsto nižje.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.820
113
pri taščici
Saj si sam citiral od nigelm objavo. A ni ti ni dovolj 1x. Pa se kaksno objavo na tej strani preberi. Mislim, da so ti vsi ploskali.
Pa ti povej domaci nacin impregmnacije!?
Silva produkti so odlicni hlace. Ce jih namazes, jih lahko samo v pec porines. Vsaj vcasih je bilo tako. Ce so sedaj recpturo kaj spremenil pa ne vem.
Mesarsko klanje....
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Pač nasprotniki pleha, ki imajo manj dela in biznisa, ko toča razbije in veter odpihne klasično kritino.

In IBA piše v tej smeri, pri čemer poudarja navedbe s tremi klicaji ipd. Klasični fopšop pristopi z "ustrahovanjem".
Če imaš solidno streho iz bobrovca ali bramaca in ti jo razbije toča potem bo padala takšna toča, da bo na pločevini zagotovo poškodovala antikorozijsko zaščito. Ne boš sicer takoj moker a te bo zato čez nekaj časa dlje časa po malem močilo.
Glede vetra je pa tako, da imajo klasični strešniki večjo maso in manjšo površino in boš že zdavnaj brez svoje pločevinaste kritine, medtem ko bodo sosedu začeli odpadati prvi klasični strešniki.
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Spet en, ki bluzi neumnosti. Hosekra, roser in podobne pločevinaste kritine so sestavljene iz strešnikov, ki nimajo bistveno večje površine od bramaca. Pa še vsak kos je pribit.