SiOL optika do hiše?

Katsumi

Pripravnik
29. sep 2007
68
0
6
40
Zdravo!

Danes so nam na vasi prišli potegnit SiOL-ovo optiko do omarice na hiši. Ko so mojstri delali, jih nisem nič kaj preveč posmatrala, ker sem imela preveč drugega dela, sem pa potem pokukala v omarico kakšen kabel je ta, ki pride do hiše. Moram rečt, da sem malo presenečena in zbegana.
confused-1.gif


Kak kabel pride do hiše, ko napeljujejo optično povezavo? Pričakovala sem, da bo optični, ker se gre za -optiko-. Ampak kolikor vidim, je v omarici pač z debelo črno ovojnico navaden UTP (ali FTP, STP.. saj je vseeno, važno, da je baker) kabel. 10 barvastih žičk.
13.gif
 

Katsumi

Pripravnik
29. sep 2007
68
0
6
40
No ja, saj to je čisto razumljivo. Ne dvomim, da ne bo delalo, kot je treba, edino malo zgrešen pristop se mi zi. FTTH. fiber to the home, pa je ne dobiš v omarco.
 

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.930
34
48
A zato Navadni Nimda vedno poudarja, da je T2 kot FTTH "Edina prava optika"(TM)?
grims-1.gif

http://en.wikipedia.org/wiki/FTTH
(Po tej analogiji tudi v bloku potemtakem od Telekome pripeljejo optiko samo do kleti bloka, potem pa mrezne kable razpotegnejo do posameznih stanovanj?
uf-1.gif
)
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.636
449
83
Tolmin
Citat:
Uporabnik Katsumi pravi:
Kak kabel pride do hiše, ko napeljujejo optično povezavo? Pričakovala sem, da bo optični, ker se gre za -optiko-. Ampak kolikor vidim, je v omarici pač z debelo črno ovojnico navaden UTP (ali FTP, STP.. saj je vseeno, važno, da je baker) kabel. 10 barvastih žičk.
13.gif
...
Glede na to,da je kabel crn in ima 10 "zick" to ni UTP niti ni standarden telekomunikacijski kabel(4 ali 20 zic)
So na koncu "zick" kaksni prikljucki?
Mislim,da gre res za opticni kabel in da bo tam "razdelilna doza" se za kaksnega narocnika
cheer.gif
 

stojko

Zelenc'
26. okt 2007
18
0
1
@Katsumi
Skoraj bi ti predlagal, da si kupiš očala, pa bi bilo preveč nevljudno ha, ha...
Optika v vsako hišo ali vas deluje. Povem iz prve roke. Montirali so mi jo pred tednom dni. Na vasi!
"Kabel" pa zgleda tako. Je črna barve, debeline okrog 8mm. To je glavni dovodni kabel. Če sem prav razumel je 16 oz. 4 žilni.
Ta se konča v hiši, najbolje čim bližje računalnika ali TV (za kar se pač odločiš). Ta črni kabel ima v notranjosti še bel ovoj, v njem pa so še (vsaj pri meni) štiri izolirana vlakna. Vsako od teh vlaken je še enkrat dodatno izolirano (in označeno z barvo) in šele nato se vidi steklena nitka. Tam pride v nadometno škatlo, kjer se steklena vlakna varijo z nitkami v škatli. Naprej se vleče tanjši "kabel" (rumen), ki pride do optičnega modema. Šele nanj se sedaj priklopi UTP kabel.
Upam, da sem komu vsaj malo pomagal.

Citat:
Uporabnik Narodnjak pravi:
Kaj si mislila da bojo na vasi res vlekli optiko do vsakega?
grin1.gif



Do centrale še nekako
tongue-1.gif
Da. V moji vasi vlečejo optični kabel prav v vsako hišo. Hiše so "navadne" enostanovanjske. Na vasi seveda še nimamo blokov.
bonk.gif
 

ClAy

Fizikalc
3. sep 2007
1.683
14
38
Citat:
Uporabnik Narodnjak pravi:
Kaj si mislila da bojo na vasi res vlekli optiko do vsakega?
grin1.gif



Do centrale še nekako
tongue-1.gif

Telekom ni T-2
10.gif
 
Nazadnje urejeno:

Katsumi

Pripravnik
29. sep 2007
68
0
6
40
Citat:
Uporabnik Robert pravi:
Citat:
Uporabnik Katsumi pravi:
Kak kabel pride do hiše, ko napeljujejo optično povezavo? Pričakovala sem, da bo optični, ker se gre za -optiko-. Ampak kolikor vidim, je v omarici pač z debelo črno ovojnico navaden UTP (ali FTP, STP.. saj je vseeno, važno, da je baker) kabel. 10 barvastih žičk.
13.gif
...
Glede na to,da je kabel crn in ima 10 "zick" to ni UTP niti ni standarden telekomunikacijski kabel(4 ali 20 zic)
So na koncu "zick" kaksni prikljucki?
Mislim,da gre res za opticni kabel in da bo tam "razdelilna doza" se za kaksnega narocnika
cheer.gif

Ok, malo sem zabluzila z 10 žičkam. Sem prehitro pogledala samo en kabel in videla ovit baker. Noben nima 10 žičk, jih je več, ampak saj je vseeno, žičke gor ali dol, baker je. Nisem še videla optičnega vlakna, ki bi bil bakrene barve
rolleyes-1.gif


Sem klicala na Telekom in pravijo, da ne vedo kako v posamezni vasi vežejo, a bi moralo biti tako: optično vlakno do doze, optično vlakno do stanovanja. Pa ne vem, meni se ne da tistim babncam gor govorit kaj imam, ko pa ne razumejo. Rekla je, da prite optično vlakno do vsakega doma in s tem se tudi jaz strinjam. Moja omarica pa ne...

Tu imate sliko...

Aja, razdelilna doza za še kakšnega naročnika pa ne bo. Vsak v naši soseski je dobil isti kabel do hiše, do svoje nadometne omarice.

Pa še to.. sem ravno odrezala kos kabla in je notri samo 20 bakrenih žičk, nobenega optičnega vlakna.
418623-IMG_3905.JPG
 

Priponke

  • 418623-IMG_3905.JPG
    418623-IMG_3905.JPG
    112,6 KB · Ogledi: 667
Nazadnje urejeno:

Katsumi

Pripravnik
29. sep 2007
68
0
6
40
Citat:
Uporabnik stojko pravi:
@Katsumi
Skoraj bi ti predlagal, da si kupiš očala, pa bi bilo preveč nevljudno ha, ha...
Optika v vsako hišo ali vas deluje. Povem iz prve roke. Montirali so mi jo pred tednom dni. Na vasi!
"Kabel" pa zgleda tako. Je črna barve, debeline okrog 8mm. To je glavni dovodni kabel. Če sem prav razumel je 16 oz. 4 žilni.
Ta se konča v hiši, najbolje čim bližje računalnika ali TV (za kar se pač odločiš). Ta črni kabel ima v notranjosti še bel ovoj, v njem pa so še (vsaj pri meni) štiri izolirana vlakna. Vsako od teh vlaken je še enkrat dodatno izolirano (in označeno z barvo) in šele nato se vidi steklena nitka. Tam pride v nadometno škatlo, kjer se steklena vlakna varijo z nitkami v škatli. Naprej se vleče tanjši "kabel" (rumen), ki pride do optičnega modema. Šele nanj se sedaj priklopi UTP kabel.
Upam, da sem komu vsaj malo pomagal.

Citat:
Uporabnik Narodnjak pravi:
Kaj si mislila da bojo na vasi res vlekli optiko do vsakega?
grin1.gif



Do centrale še nekako
tongue-1.gif
Da. V moji vasi vlečejo optični kabel prav v vsako hišo. Hiše so "navadne" enostanovanjske. Na vasi seveda še nimamo blokov.
bonk.gif

Ok, da še tebi odgovorim. Hvala za nasvet o očalah. Sem šla še enkrat pogledat pa sem videla, da sem malo falila. Slika kabla v moji omarici je en post višje. Z moje strani je problem le v tem, ker ne vidim optičnega vlakna, marveč bakrene žičke. če že štimajo optiko, naj naštimajo optiko. Saj za to smo se pa strinjali.
Imaš slučajno kakšno sliko tistega kabla, ki je prišel do tebe? Jaz ne vem ali sem samo jaz tako neumna in slepa, a po temeljiti inšpekciji kabla ne vidim v njem belega ovoja ali kakršnega koli prostora za optično vlakno. Vidim samo bakrene niti, ki so pa tako na gosto nasejane, da ni mogoče, da bi še kaj drugega prišlo mimo..

Ti si najbrž mislil kaj takega..?
gyfty.gif
 
Nazadnje urejeno:

Katsumi

Pripravnik
29. sep 2007
68
0
6
40
Edino da, če se propagira optika, človek pričakuje optiko. Saj ne mislim, da bo delalo slabo, a tak kabel ima svoje omejitve. A pol jih bodo pa spet menjal...
rolleyes-1.gif


.. meni je na tel. straneh čisto jasno razvidno, da pride optični kabel. Če bi vedela, da bo tako, bi že zbrala podpise za T-2...
Telekomova shema optične vezave..
 
Nazadnje urejeno: