Oprema

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Sam sicer uporabljam bolj "poor" man metode ampak iz kega tlačno napolnit steklenico ni problem. Ker itak takoj ko odkjučiš polnilec začne CO2 izhajat iz piva bo težko noter ostalo kaj zraka, v bistvu bo bolj verjetno problem izgubljenega CO2ja kot pa vnos kisika.

Glede usedline, polnjenje piva iz kega ne pomeni da bo pivo imelo kaj manj usedline. Res se lahko rešiš usedline ki je posledica karbonacije, ampak moraš od prej imeti "briljantno" čisto pivo. Če pa to dosežeš pa tudi sama usedlina od karbonacije ni tako velik problem (oz. pivo ne bo od nje nič motno tudi ne če paziš).

Moja praksa je, da pivo iz primarca pretočim v sekundarca in dam v hladilnik. Po dveh dneh v hladilniku, da se pivo lepo shladi vmesam noter želatino in pustim še 4 dni na hladnem blizu ničle. Tako ohlajeno pivo potem stekleničim. Usedline dobim res da zelo malo, se jo pa vseeno vidi kako na koncu priteče v kozarec. Če praviš, da pri tlačnem stekleničenju ne bo nič drugače, potem se ne bom lotil tega. Bi pa verjetno takšno stekleničenje prav prišlo pri lagerjih, ki ležijo dlje časa na hladnem in se lepo sčistijo, primer je pomoje union nefiltrirano. Potem je edina rešitev filtracija, karbonacija in tlačno polnjenje?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Lahko bi seveda uporabil več pretakanj ali pa kakšne podobne metode za pospeševanje sedimentacije, ampak če želiš res čisto pivo potem ja, najlažje narediš s filtrom. Filter ti pobere tudi komponente arome/okusa, zato se načeloma lagerje filtrira ker je profil itak ustrezen (čist). Za ale boš izgubil del arome, temu se ne moreš izognit.
 

Wofk

Pripravnik
18. jan 2014
182
0
16
Kje kupite steklenice? Rabil bi ene 400 rjavih 0,5l steklenic pa me zanima, če kdo ve za kakšno ugodno ceno?

Union, Laško steklenic iz trgovin ne bi, ker se mi ne da jih drgnit s krtačo tako količino.
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Jaz jih kupujem tule: Polonavin cena je ok, postnino se da prezivet, lahko gres pa tudi k njim iskat.

Tukaj so par centov dražje/flaško kot pri stenkotu, vsaj 1 eno leto nazaj so bile, ko sem poslal povpraševanje. Gre pa za iste flaške.
 

Bolfenk2020

Pripravnik
16. dec 2014
299
0
16
Maribor
www.facebook.com
Cez vikend sem spet varil z mojimi 50l sodi.
Mi pa je skoraj zmanjkalo plina. Uporabljam 7kw gorenceve gorilnike.
Vprasanje: " je kdo ze probal potopne grelce?" Npr. za pripravo tople vode bi bili idealni. Sem ze studiral na inox grelce, pa bi potem moral na sodih narediti 5/4" luknje in gor navarit mufne. No, to mi ravno ne disi.

Tukaj sem npr. nasel zanimivega za stestirat
http://m.ebay.de/itm/Tauchsied...d=1580040010018

Mnenja, ideje, predlogi...?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.547
8.900
113
Citat:
Uporabnik Pivopivec1 pravi:
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Sam sicer uporabljam bolj "poor" man metode ampak iz kega tlačno napolnit steklenico ni problem. Ker itak takoj ko odkjučiš polnilec začne CO2 izhajat iz piva bo težko noter ostalo kaj zraka, v bistvu bo bolj verjetno problem izgubljenega CO2ja kot pa vnos kisika.

Glede usedline, polnjenje piva iz kega ne pomeni da bo pivo imelo kaj manj usedline. Res se lahko rešiš usedline ki je posledica karbonacije, ampak moraš od prej imeti "briljantno" čisto pivo. Če pa to dosežeš pa tudi sama usedlina od karbonacije ni tako velik problem (oz. pivo ne bo od nje nič motno tudi ne če paziš).

Moja praksa je, da pivo iz primarca pretočim v sekundarca in dam v hladilnik. Po dveh dneh v hladilniku, da se pivo lepo shladi vmesam noter želatino in pustim še 4 dni na hladnem blizu ničle. Tako ohlajeno pivo potem stekleničim. Usedline dobim res da zelo malo, se jo pa vseeno vidi kako na koncu priteče v kozarec. Če praviš, da pri tlačnem stekleničenju ne bo nič drugače, potem se ne bom lotil tega. Bi pa verjetno takšno stekleničenje prav prišlo pri lagerjih, ki ležijo dlje časa na hladnem in se lepo sčistijo, primer je pomoje union nefiltrirano. Potem je edina rešitev filtracija, karbonacija in tlačno polnjenje?

Sej, pol je pa Union nefiltrirano zadnji prodajni hit. To na veliko kupujejo ravno ljudje, ki so se pritoževali, da je Fiš zanič, ker je moten.
17758-icon_confused.gif
Pa da se ne bomo razumeli narobe, tud sam ga pijem.
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Citat:
Uporabnik Bolfenk2020 pravi:
Cez vikend sem spet varil z mojimi 50l sodi.
Mi pa je skoraj zmanjkalo plina. Uporabljam 7kw gorenceve gorilnike.
Vprasanje: " je kdo ze probal potopne grelce?" Npr. za pripravo tople vode bi bili idealni. Sem ze studiral na inox grelce, pa bi potem moral na sodih narediti 5/4" luknje in gor navarit mufne. No, to mi ravno ne disi.

Tukaj sem npr. nasel zanimivega za stestirat
http://m.ebay.de/itm/Tauchsied...d=1580040010018

Mnenja, ideje, predlogi...?

Jaz imam "mokro" željo da si preuredim obstoječi lonec, ki se greje na kuhinjskem štedilniku v električnega.
Kolikor sem se zanimal za te zadeve je bolje, da imaš grelce pri dnu ter nekako zaščitene z dvojnim dnom.
Zakaj?
1. Zaradi termodinamike oz konvekcije, ki omogoča boljšo prerazporeditev toplote po celem volumnu.
2. Zaradi tega, da se ti ne zažge slad, ki je v stiku z grelcem - na grelcu je višja temperatura.

Jaz sem si tudi zaradi konvekcije ogledoval dva ločeno električno napajana grelca (vsak 2kW), ki bi bila postavljena eden zraven drugega. Dva pa zato, da bi lahko priklopil na različne vtičnice. S tem bi se izognil izpadu 16A varovalke.

Je pa res, da moraš vrtati luknje, kar prinese s sabo cel kup ene jebade in orodja...
Na netu sem prav tako raziskoval dobre in slabe lastnosti med varilnimi nastavki ali navojnimi. Moja ugotovitev je da so navojni prav tako v redu in ti tako ni treba varit nastavkov na INOX.

Najbolj privlačna zadeva pri električnem varjenju pa je ta, da lahko zadevo zavtomatiziraš preko tipal, Arduina, itd ter reguliraš preko android aplikacije... In kar je sploh najbolje - da lahko odneseš s sabo na morje
zmaga.gif


Tvoje vprašanje sicer nima veze z mojim odgovorom.
smirk-1.gif
, tako da JA kupi si potopni grelec, ker itak ne boš delal masha v tem loncu. Samo za greti vodo bo OK. mimogrede 50l vode, 3kW grelec od 15°C do 100°C čas gretja 1h:38min:43s. 6kW pa 49min:22s -po formuli m x c x (T2-T1).
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Da dodam.

Nastavke oz. mufne se lahko tudi hardlota, srebrov lot je food grade in obstojen na kislino. Pri poceni loncih je tole precej boljša varianta kot varjenje.

Glede časov ogrevanja, upoštevaj efektivnost gretja, odvisno od izolacije ampak pri neizoliranem loncu je za mashin (torej segrevanje od 15 do 70C) efektivnost 70% pri neki normalni temperaturi okolice. Do vretja pa najbrž še pade za 10%, oz. če delaš v mrzli garaži je spet efektivnost slabša. Tako da z rezervo in upoštevanjem 60% učinkovitosti gretja prideš pri 3kW grelcu na 160min in pri 6kw grelcu na 80 min.

Pa pri elektrike ne pozabit. Za 6kW grelec rabiš 32/35A glavno varovalko pa še to ne smeš vmes uporabit kakšnega večjega porabnika. Enofazni priklopi so ponavadi na 25A glavni varovalki, tako da če nimaš trofaznega priklopa je el. gretje dokaj omejeno na moči.
 

Bolfenk2020

Pripravnik
16. dec 2014
299
0
16
Maribor
www.facebook.com
Jaz si bom "pomagal" za začetek samo pri HLT-ju.
Tako, bom tudi potreboval samo cca. 2x po 30L vode (pri 75C).
Kar dosežem pri 3kw grelcu od 15C do 75C v 1uri*.

* V teoriji
smile-1.gif


Imam pa drugače tudi 3fazni priklop in mogoče potem gor obesim dva grelca po 6kw in 3kw... enkrat, nekoč...
 
Nazadnje urejeno:

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Hm, jaz imam v bloku 1x35A, pa so mi rekli da je to kar standard? (nekako imam v glavi, da je stanovanje ponavadi 1x35a, hisa 3x20A, hisa s TČ 3x25A)
Ker 1x25A je res malo...pa tudi, ČE bi na moj priklop hotel dat 2x16A porabnik, bi sicer slo, a bi moral pazit ne le na razlicne vticnice, predvsem razlicne vticnice na razlicnih koncih flata, da ne bi slo slucajno cez isto linijo(!!) vlekel toliko toka. Zna biti nevarno, ce je stromar pametno sparal pri nultih vodnikih...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Ja mogoče standard za novogradnje oz. tam od sredine 90h naprej. V času komunizma se je dajalo 1x25A in to ima pomojem večina gospodinjstev v sloveniji (ker se je takrat tudi gradilo največ). V hišah je trifazno klasika tam kjer se je rabilo trifazne priklope, torej ali kmetije ali pa kakšna druga dejavnost kjer se je rabilo 3-fazni tok.

Po kmečko povedano logika nekje v 80h, elektriko se rabi za bojler (2kw) pa za štedilnik 2 plati (2kW) in opcijsko pralni stroj. Če si pa na podežeju rabiš pa še 3 fazni priklop za cirkular, to je pa to!
grin1.gif
 

quagga

Pripravnik
4. jul 2015
111
1
18
V 80h so bile zelo popularne termoakumulacijske peči. Na našem koncu Ljubljane ne poznam nobenega, ki v hiši ne bi imel 3 faz.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Citat:
Uporabnik quagga pravi:
V 80h so bile zelo popularne termoakumulacijske peči. Na našem koncu Ljubljane ne poznam nobenega, ki v hiši ne bi imel 3 faz.

Jah tole nisem pomislil, sicer kakšne direktne statistike na najdem ampak tole je recimo delno uporabno:
moci.png

Citat:

I. stopnja – odjemalci z omejevalci moči 3 kW oz. z vgrajenimi obračunskimi varovalkami do vključno 1×16A in 1×20A. Energija se obračunava večinoma enotarifno in se uporablja le za razsvetljavo in vsakdanja gospodinjska opravila, ne pa tudi za ogrevanje ali kuhanje na elektriko,
II. stopnja – odjemalci z omejevalci moči 6 kW oz. z vgrajenimi obračunskimi varovalkami 1×25 A, ter 7 kW (1x 32A, 1×35A, 3×16A in 3×20A. Energija se lahko obračunava enotarifno ali dvotarifno. Energija se običajno uporablja za vsakodnevna opravila v gospodinjstvu, moč varovalk pa omogoča tudi segrevanje sanitarne vode, pomivanje v pomivalnem stroju, uporabo sušilnega stroja in namestitev klimatskih naprav,
III. stopnja – odjemalci z omejevalci moči 10 kW oz. z vgrajenimi obračunskimi varovalkami 3×25A. Energija se lahko obračunava enotarifno ali dvotarifno, poleg običajne uporabe za opravila našteta v II. stopnji pa omogoča dodatno izboljšanje bivalnega okolja v stanovanjih oz. eno ali več stanovanjskih hišah,
IV. stopnja – odjemalci z omejevalci moči 22 kW (3×32A), 24 kW (3×35A), 28 kW (3×40A), 35 kW (3×50A) in 43 kW (3×63A). Energija se lahko obračunava enotarifno ali dvotarifno, poleg običajne uporabe je ta stopnja odjema namenjena odjemalcem z nadstandardno porabo električne energije.

Tako da večina (70%) slovencev ima enofazni priklop 1x25, 1x32 ali 1x35 ali pa trofazni priklop 3x20.
 

quagga

Pripravnik
4. jul 2015
111
1
18
Na 3x20A se da že kaj konkretnega obesit. Kolikor se spomnim so bile te peči 2-3kW, prikop pa smo imeli trofazen.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Katere pumpice priporočate za domačo uporabo? Predvidevam, da so 12V pumpice, katere bi se lahkofurale tudi s PC napajalnikom - ali pa so kakšni drugi boljši?

Nekdo je nekoč razlagal, da je takšna za pralne stroje OK .... Mora pa seveda 100 stC prenašati in se lepo pucati ...
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Jaz uporabljam pumpo iz pomivalca, men se zelo dobro obnese, včasih še preveč vleče
smile-1.gif