Vezava prenosne elektro omare

Tomas

Pripravnik
6. avg 2007
524
15
18
Zadal sem si nalogo, da si naredim prenosno elektro omaro. In sicer me zanima ali je tukaj kakšen mojster, da mi razloži kako se veže iz industrijske 32A okrogle - vtičnice na 3 industrijske 16A in 3 navadne euro vtičnice

32A vtikač ima oznako 3P + N + ozemljitev / ZAdaj so oznake L1, L2, L3, N + ozemljitev
16A vtičnica ima oznako 2P + ozemljitev
navadne so pa tako ali tako standard

Kako lahko dobim ven maximalen tok 16A na vtičnico?

img1662.jpg
 
2. okt 2007
3.596
2.037
113
Z modro se označuje enofazna 220-240VV vtičnica, z rdečo pa trofazna 380-400V.

Torej, modra je 16A enofazna vtiænica, kjer rabiš 1P(L)+N+ozemljitev. Najbolje je vezati tako, da razporediš breme, da na vsako od treh modrih vtičnic povežeš s svojo fazo iz 3-fazne rdeče vtičnice. Enako velja za standard vtičnice (L+N+ozemljitev).

Pri rdečih 3-faznih je še potrebno pazit na razpored faz(fazni zamik), ker se lahko drugače npr. trofazni motor v kontra smer vrti ali pa celo stoji.

Če delaš omaro, si še omisli pred vsako fazo ali pa vtičnico svojo varovalko. Lahko npr. 3fazna 32A varovalka + dodatne 16A varovalke za vsako od modrih vtičnic.

Kaj pa dovod? Za 32A po fazi že rabiš kar konkreten dovod.

Toliko na hitro in čimbolj laično razloženo.
 

Tomas

Pripravnik
6. avg 2007
524
15
18
Na omaro se bodo priklapljalo samo ročno orodje
Spodnje navadne in zgornje industrijske modre vtičnice so bile v eni drugi omari vezane identično, bolj me matra kako bi iz 32A industrijske vtičnice razporedil na vsako od teh modrih, da bi dobil na njih maximalno 220v 16A
 

dune

Fizikalc
26. maj 2014
1.432
39
48
Citat:
Uporabnik Tomas pravi:
Kako lahko dobim ven maximalen tok 16A na vtičnico?

Tako da vežeš pred vtičnico 16A varovalko. In vsako vtičnico daš na svojo fazo.
 

Tomas

Pripravnik
6. avg 2007
524
15
18
Še nekaj me zanima, kaj pomennijo te oznake

L1, L2, L3, N + znak za ozemljitev
in ali dobiš na vsako vtičnico potem 220V 16A
 
Nazadnje urejeno:

dune

Fizikalc
26. maj 2014
1.432
39
48
Če to sprašuješ, si prosim najdi enega električarja. To so resne zadeve, če zajebeš lahko kdo umre.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Omarica za prenosno orodje mora nujno vsebovati FID 30 mA za vse vtičnice.

Če nimaš znanj oz. še nisi nikoli vezal kakšne elektro omare odsvetujem samoizvedbo. Zaradi kakšnega slabega in/ali napačnega spoja lahko pride do požara in/ali poškodb opreme v omari, elektro instalacije stavbe ali poškodb ljudi.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Omarica za prenosno orodje mora nujno vsebovati FID 30 mA za vse vtičnice.

Če nimaš znanj oz. še nisi nikoli vezal kakšne elektro omare odsvetujem samoizvedbo. Zaradi kakšnega slabega in/ali napačnega spoja lahko pride do požara in/ali poškodb opreme v omari, elektro instalacije stavbe ali poškodb ljudi.

467716-post_slo.gif


Dobi pa drugega električarja. Da res ne bo kake nesreče. Ko ti začne 30A iskrit to ni več šala. Plus tega, da imaš na sliki samo par osnovnih gradnikov, mnogo ti manjka... ja, lahko ti preko foruma napišemo kaj moraš kupit, a če take stvari sam-pod nadzorom nisi vsaj 5x sestavljal, ti samoizvedbo toplo odsvetujem.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Daj ne mešaj ga sedaj še s FIDom!

Rajši mu tole razloži:

Citat:
Uporabnik Tomas pravi:
Še nekaj me zanima, kaj pomennijo te oznake

L1, L2, L3, N + znak za ozemljitev
in ali dobiš na vsako vtičnico potem 220V 16A

Pa jaz ne bi več veliko "pomagal" v tem DIY projektu - ker nočem imeti koga na vesti.
rolleyes-1.gif
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
Pa jaz ne bi več veliko "pomagal" v tem DIY projektu - ker nočem imeti koga na vesti.
rolleyes-1.gif
Forum je načeloma res namenjen temu, da se pomaga ljudem, ampak v tem primeru se pa popolnoma strinjam s teboj.

Ker, če ne ve kaj je L, N, gnd... potem je zelo velika verjetnost, da bo nekaj izjemno nevarnega spacal skupaj.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Pa na sliki je tri fazni vtikač (rdeč, 32 A) in ne vtičnica. Montaža tega na omarico z vtičnicami je SMRTNO NEVARNA!!!
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.547
8.900
113
Citat:
Uporabnik Tomas pravi:
Ga imam v hiši pa mu tudi žarnice ne bi dal zamenjat

L1 L2 L3 so tri faze, N je nula in znak za ozemljitev je zaščitni vodnik. Se pa pridružujem mnenju, da če tega ne veš, raj pusti.

Se pravi na vsak par modrih vtiænic pelješ po eno izmed teh treh faz, nula je združena in ozemljitev tudi. Trifazni tok se vedno pelje po enem ničelnem vodniku, ker je fazni zamik, če teče po vsaki fazi 16 A se ravno odštejejo in bo na ničelnem vodniku teklo 0A in ob najbolj neidealni razporeditvi bremen po ničli nikol ne bo teklo več kot 16 A. jalova bremena mal spremenijo stvar, samo ne bistveno.

Še enkrat pa, če so ti oznale L1, L2 L3 tuja, pol rajši vse skupaj pusti na miru, da ne bo šmelcalo. Ko te medfazna prime ni ravno prijetno.
 
Nazadnje urejeno:

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.547
8.900
113
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Pa na sliki je tri fazni vtikač (rdeč, 32 A) in ne vtičnica. Montaža tega na omarico z vtičnicami je SMRTNO NEVARNA!!!

Če prav razumem, bi on tole vtaknil v trifazno vtičnico in imel potem 6 vtičnic za prenosno orodje.
 

Tomas

Pripravnik
6. avg 2007
524
15
18
Sem našel shemo in po shemi zvezal kot je narisano, vmes vtaknil FID in ustrezne varovalke in zadeva deluje. Dal pregledat od kolega fotru, ki je štromar v elektro firmi in je vse OK. Drugače pa hvala za pomoč.
 

Alan

Fizikalc
22. jul 2007
2.031
19
38
42
Ljubljana
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Pa na sliki je tri fazni vtikač (rdeč, 32 A) in ne vtičnica. Montaža tega na omarico z vtičnicami je SMRTNO NEVARNA!!!

tukaj se priklopi dovod in je cisto pravilno
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Alan pravi:
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Pa na sliki je tri fazni vtikač (rdeč, 32 A) in ne vtičnica. Montaža tega na omarico z vtičnicami je SMRTNO NEVARNA!!!

tukaj se priklopi dovod in je cisto pravilno
Če je res priklopljen dovod, potem je OK.

PS- na sliki med deli manjka še glavno stikalo, da se vse skupaj izključi, če gre kaj narobe ali se opravljala kakšna dela na priključenih napravah (npr. pere mešalec po končanem delu) in ni potrebe vleči vtikačev iz vtičnic.
 
Nazadnje urejeno: