Pomik stekel laguna 2

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Živjo!

Na laguni mi je začel nekaj štrajkati pomik stekel pri sovozniku. Nima komfort funkcije, ampak je treba stikalo držat. Napaka je električne narave (ni problem v motorčku ali zajli ali mehanizmu). Zanima me ali je že kdo kaj podobnega imel. Sumim sicer na desno stikalo, nisem pa prepričan. Shem nimam da bi za ziher vse preveril, zato me zanima če je kdo že imel podobno okvaro in ali je bil vzrok v stikalih, kabelskih povezavah, morebiti releju če je kje itd.

Hvala za odgovore.
 

model1a

Fizikalc
14. dec 2008
1.193
41
48
si mogoče poskusil samo zamenjat stikali? Voznikovo in sovoznikovo? Če mata iste korektorje boš potem takoj vedel, če je vzrok v stikalu. Kaj več pa nebi vedel povedat, ker razen cliota na kurbl nisem mel nič od Renoja
smile-1.gif
Je mel pa isti "problem" tudi VW koncern, pa si z menjavo stikal takoj vedel, če je le to zanič.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Nimajo istih stikal niti konektorjev. Na voznikovi strani je sklop stikal z vsa stekla (sprednji steli en sklop in en konektor, zadnji stekli drug sklop in drug konektor, blokada pomika/zaklep vrat (v bistvu prekinjavalnik napajanja) tretji sklop.

Kvečjemu lahko premenja stikalo iz zadnjih vrat (pa še tu nisem prepričan če laguna nima stikala na mestu kjer je gumb za nastavitev ogledal na trgih z desnim volanom. No, vsaj konektor pa je enak za to stikalo in zadnji stikali.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Aha, dober nasvet. Ja, stikalo na desni je v ročaju kjer bi sicer bil gumb za ogledala. Zadnjih stikal pa nisem ven pulil, ampak ker so enojna in po izgledu identična bi celo lahko bila popolnoma enaka.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Konektorji so enaki, ker sem predeloval za osvetlitev in sem primerjal Modus in Clio Dynamique (enako rešeno kot ti)
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Stikalo stane cca 20 EUR na servisu, verjetno se da dobiti še kaj ceneje.
Če si vešč finega spajkanja, potem boš popravil, če nisi je manjši strošek menjava...

Po Dialogysu poglej za številko dela in naroči. Če imaš bolj zadnje verije, potem ti je cena v SIT cena v EUR (brez DDV)
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Živ!

Shit je, ker nimamveč dialogysa. Na win 8 mi ga ni uspelo inštalirati. Kakorkoli - stikalo, če je res hin, je najmanjši problem. V bistvu lahko zamenjam mikrostikala samo za test, pa je strošek cca 4€. Mogoče bom celo poskusil to opcijo, ker spajkanje itd ni noben problem - če sem kartico zrihtal z smd elemnti bom pač tudi mikrostikalo, ki je cca 20x večje
smile-1.gif
.
Malo me muči edino prava shema, da lahko preverim kaj je res narobe. Trenutno namreč zadeva dela, čeprav sem preventivno izklopil vse skupaj. Ne želim da se ponovi sobota, ko smo bili v Mozirju na pikniku z odprto šipo, ki ni hotela gor
smile-1.gif
.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Povezave leva in desna vrata oziroma pine na konektorju stikal - če bi vedel kaj je kaj, bi lahko tudi simuliral oziroma pomeril kje štrajka.
Kaj je pa vmes pa ne vem - leva vrata imajo neke upore in vezje, desna pa mislim da nič, nisem pa prepričan.

Če slučajno imaš kaj - laguna 2, letnik 2001, 1,8 16V. V dialogysu je običajno tudi repair manual, kjer je npr navedeno kakšne vrednosti mora imeti kakšen senzor; če je tudi za stikala, potem piše med katerimi pini mora biti 0 ohmov v določeni poziciji.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Stikalo stane cca 20 EUR na servisu, verjetno se da dobiti še kaj ceneje.
Če si vešč finega spajkanja, potem boš popravil, če nisi je manjši strošek menjava...

Na servisu je potrebno zadevo naročiti in čakati. Popravilo je vedno manjši strošek, veščin finega spajkanja pa ne potrebuješ, ker zadeva ni ravno miniaturna. Sem jih popravil že kar nekaj ...
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Update - stikalo sem razdrl, mikrostikala sicer zgolj našprical z kontakt sprayem, polotal kontakte in sestavil - kot kaže dela. Bom videl kaj bo na daljši rok, ampak je nekaj na tem. Shema pa vseeno prav pride. Če drugega ne, lahko kljub okvari stikala z brikami na konektorju spravim šipo gor če je treba.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Eh, prehitro sem se pohvalil. Ne dela. Skratka - ima kdo shemo kako potekajo kabli. Od levih vrat gre seveda preko konektorja na vratih čez kabino, spet konektor na desnih vratih in na stikalo. Na levi imam plus na pravem pinu (ne vem ali je B ali A vrsta, sta dva vijola kabla kot na shemi in na obeh je Plus 12V v mirovanju. Z aktiviranjem stikala za gor ali dol en ali drug kabel veže na maso. Na desni pa dobim samo en plus, in sicer na pin A1, na B2 pa ne. Zgubi se torej nekje vmes; sumim sicer na pretrgan kabel, ampak vse odpirat mi ne diši. Konektor na vratih ima juhuhu pinov in če ne morem preverit kateri nima spoja in to na obeh vratih, lahko avto prej postane oldtimer.

Skratka, če lahko kdo dodatno pomaga bom vesel. Pripenjam shemo, ki deloma drži, vsaj kar se pinov na stikalih tiče. S pomočjo sheme in dveh brik namesto desnega stikala se tudi šipa bp zapre.

Shema ki jo imam je v priponki.
 

Priponke

  • 2284099-Shemalaguna2.pdf
    268,5 KB · Ogledi: 291

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Hvala!!!
Bom jutri pogledal, ampak nekaj podobnega sem že imel, pa se je računalnik sesul. Bom jutri pogledal. Če je za pravi avto bo zelo v pomoč!