hranilna vloga v Avstriji

JanezB1

Zelenc'
4. mar 2009
17
0
1
Mati mi je pred smrtjo izročila hranilno knjižico avstrijske banke »na geslo« in seveda povedala geslo, da pokrijem pogrebne stroške.
Ali lahko z predložitvijo knjižice in navedbo gesla dvignem hranilno vlogo?
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.517
59
48
Kranj
Pomoje ne bo šlo. Ko negdo umre se njegovo premoženje "zamrzne" do zapuščinske razprave. Pač ti založiš za pogreb na zapuščinski prikažeš stroške pogreba in če so kolikor toliko normalni ti jih sodišče prizna in ta znesek izloči iz zapuščinske mase in ti nakaže denar.
Tako je pri nas in ne verjamem, da je kaj drugače če je denar pokojnika naložen v Avstriji.
 

tdi

Fizikalc
7. dec 2011
1.693
11
38
Kakor dela naša JU, ne verjamem, da v Austriji že vedo za smrt tvoje mame, da bi ti banka zamrznila račun. Po mojem še pri nas na banki to lahko narediš. Je pa vprašanje morale in pa reakcija svojcev-dedičev.
 

INKVIZITOR

Archbishop
3. apr 2009
3.516
5
38
Sodelavki je umrl mož. Da je lahko ukinila njegov račun in se potem dokopala do denarja, je trajalo mesece. 100.000 potrdil je potrebno. +1000€ pravni službi banke, ki je vodila postopke.

Srečno.

p.s. sožalje
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Samo sklep o dedovanju rabiš, nič drugega, celo prevesti ni treba.
Za ukinitev in prenos govorim. In nobenih drugih potrdil. Govorim za raiffeisen...
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.573
113
Marlbor
Sliši se kot da je hotela do denarja pred zapuščino ... ta del o 1000eur stroška pravne službe banke je pa malo bosa.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Drugače je kot sem povedal.
Na zapušinski poveš cifro knjižice in banko in zadeva rešena.
Potem z lahkoto ukineš račun oz delaš karkoli.pa nobenih 1000 eur stroškov, lol

Pred tem pa mislim da je možen dvig samo na geslo in knjižico.
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.397
113
če so v Avstriji hranilne vloge "na geslo" še take, kot so bile včasih (10-15 let nazaj) pri nas, in mislim, da so ker se Avstrijci kar upirajo ukinjanju anonimnih bančnih računov, kamor spadajo tudi taki "na geslo, lahko dvigneš brez problema.

Greš na banko predložiš knjižico in poveš/napišeš na listek geslo in ti 100% izplačajo denar brez kakršnih koli vprašanj.
Ni se to potrebno niti identificirati.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.390
959
113
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Drugače je kot sem povedal.
Na zapušinski poveš cifro knjižice in banko in zadeva rešena.
Potem z lahkoto ukineš račun oz delaš karkoli.pa nobenih 1000 eur stroškov, lol

Pred tem pa mislim da je možen dvig samo na geslo in knjižico.

Seveda je tako, samo da do tega pride pa mine skoraj leto (govorim iz lastnih izkušenj). Da ti vsak [cenzura] vzame denar za stroške (pa to ne ranga 2€) ne rabim verjetno govorit?
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Par mesecev, da pride do sklepa o dedovanju, če se ne kregajo.
Na sodišču samo takso plačaš za sklep, ampak to je za vse premoženje. Noben ti nič ne pipa, ker za zapuščinski postopek ne rabiš pravne pomoči.

Nato pa papir lepo odneseš v Avstriji in zaključiš.

(iz prve roke)
------------------

Samo za dvig z geslo pa lahko "probaš", samo se mi zdi da ne gre več, da moraš pokazat dokument...
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik jetamp pravi:
Pomoje ne bo šlo. Ko negdo umre se njegovo premoženje "zamrzne" do zapuščinske razprave.

Sicer ni povedal,koliko je preteklo od memine smrti,ampak kako naj bi avstrijska banka vedela,da je nekdo umrl? Poleg tega mi ni jasno,v čem je fora hranilne knjižice z geslom,če naj bi potem banka komplicirala pri izplačilu,ko nekdo prinese knjižico IN geslo!?
A ni geslo ravno zato,da lahko denar dvigne tudi kdo drug kot samo lastnik knjižice?
sprasujem se.gif
 

Jason

Fizikalc
20. avg 2009
671
50
28
ne poznam vseh moznih razlicic AT hranilnih knjizic, ampak taprava na geslo sploh nima "lastnikovega" imena gor. kdorkoli pride z njo na banko in ima geslo, lahko dvigne denar. do dolocenega zneska (po spominu 15k) niti osebne ne treba pokazat. vase razpravljanje o zapuscinski razpravi je odvec.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.957
3.754
113
Ljubljana
hmpg.net
Če je "anonimna", potem dvigne prinesitelj z geslo, To je smisel takih knijžic. Ne da se jih več odpirati:) zaradi EU, že nekaj let.
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.585
287
83
www.kacnje.eu
Pred dvema letoma sem tudi jaz v Avstriji odprl knjižico, ki je tudi na geslo. In ko sem vprašal v čem je smisel tega, mi je možakar dal točno tak primer - recimo, da nekdo umre, ni nobene potrebe, da se vodijo zapuščinske razprave in čaka na denar ...
Očitno je namreč, da ti je človek bil blizu in zaupal geslo. Takšno razlago sem dobil in po mojem to velja. Meni se je zdelo celo kot lep primer, da v Rajhu precej manj komplicirajo z nekaterimi zadevami (manj birokracije).
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.390
959
113
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Par mesecev, da pride do sklepa o dedovanju, če se ne kregajo.
Na sodišču samo takso plačaš za sklep, ampak to je za vse premoženje. Noben ti nič ne pipa, ker za zapuščinski postopek ne rabiš pravne pomoči.

Nato pa papir lepo odneseš v Avstriji in zaključiš.

(iz prve roke)
------------------

Samo za dvig z geslo pa lahko "probaš", samo se mi zdi da ne gre več, da moraš pokazat dokument...

Skoraj leto v Lj, na sodišču noben nič ne vzame, si pa lepo vzame banka za prenos pokojnikovih sredstev na drug račun, pa še neke administrativne stroške. Pa to pri vsaki zadevi, kjer moraš kaj podobnega rihtat.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Jaz iz izkušenj.
Nakazilo v slo par eur, zaprtje računa par 10 eur, to je vse.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.573
113
Marlbor
Citat:
Uporabnik INKVIZITOR pravi:
A to o stroških ti iz izkušenj?
smirk-1.gif
Banke imajo javno objavljene cenike, povej ime banke pa bomo pogledali v cenike, kakšen je bil resnični strošek. Predvsem pa je navedba, da je strošek pravne službe banke bil 1000eur navadna izmišljotina.
 

Podobne teme