Uvajanje digitalnega radia DAB+

Forenzik

Zelenc'
28. jul 2015
8
0
1
V slabem letu bo začel v SLO oddajati digitalni radio DAB+. Za testiranje sem nabavil digitalni radijski sprejemnik. Sem pa ob zahodni meji testiral DAB kateri obratuje v Italiji na 12D kanalu, oziroma na frekvenci 229.072 MHz. Zadevo ima čez RAI.
2264963-Dab_2.jpg
 

Priponke

  • 2264963-Dab_2.jpg
    2264963-Dab_2.jpg
    11,2 KB · Ogledi: 264
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.321
5.842
113
pri taščici
Upam da bo v sloveniji več slovenskih radijev kot tujih. Sedaj je namreč več tujih kot slovenskih. Samo da si malo izven ljubljane, ti že lovi italijane, hrvate, avstrijce...
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.248
5.817
113
Citat:
Uporabnik LeQuack pravi:
Se pravi ta stvar, ki je po svetu že desetletja bo sedaj pri nas novost?

no to ni čisto res, ker je rtvslo dab testno oddajala že pred leti
 

nik88

Pripravnik
28. maj 2015
231
0
16
Vem, da se gre za "modernizacijo" radijskih postaj, ampak vse ima svoje meje.

Sam sem včasih navijal tuljave na roke, spajkal stereo čipe in ojačevalnike v good old times in diplomiral iz štroma pa še kaj....ampak zakaj je treba odkrivati toplo vodo????

Ker sem proti, oziroma za kompatibilnost FM+DAB sem takoj označen za drugačnega - sovražen zaostalež, označen zabit kmet, če ne bom slišal stotič Krojač Swiftovo v DAB-FAF-ING tehniki, na Avdič retard ponavljajočem radiu.. Ma gonite se v .....se bom zadržal....
10.gif


Kaj manjka obstoječm FM radiu, da morate preverjenega konja menjati? Kdor rabi 7.1 ali 31.3 quad octa gluh edition prostorski sistem, tak že sedaj ni poslušal radia. Za novice je dovolj že en kanal, ki pove kaj se dogaja po naši kugli.


Že sedaj lovim s preprostim radiem vse postaje ki želim v stereo....tako da mi tole je brezveze....očitno je res važna na tem planetu le še planned obsolesence. Da bi ja vso opremo menjal, tudi original avtoradio, ker drugače si takoj označen za tehnološko zaostalega....

SELL SELL SELL.......da ja čimprej zadeva crkne ali zastara, Dovolj mi je te bebavosti da mi reklama predstavi problem, ki ga sploh nimam, da mi proda novo sranje ki ga sploh ne rabim, z denarjem ki sploh ni moj...
uf-1.gif


Gonite se v 3 pisane digitalne frekvence vsi skup.....zdaj me pa banajte...I don't care.
10.gif
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Poleg prodajanja nove nepotrebne tehnologije imam v mislih predvsem zasičenost FM radijskega prostora, kjer če se hoče radio s slišnostjo širit naokoli mora kupit sosednje radijske postaje in prevzet njihove frekvence (a la Radio 1). Ali pa da kdo hoče ustanovit novo radijsko postajo sploh frekvence ne more dobit (ali pa kako glupo z oddajno močjo 100W).

Glede na to sem za uvedbo DAB, sicer pa se strinjam, da gre za prodajanje nečesa nepotrebnega, saj je FM radio s kvalitetnimi procesorji prišel toliko daleč, da je kvaliteta čisto sprejemljiva (OK pustimo pretirano kompresiranje signala, to je že druga tema...).
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
725
113
www.jernej.org
Če si diplomiral iz štroma, potem bi lahko vedel, da so nove tehnologije spektralno učinkovitejše (beri: lahko v isti ali manjši spekter spraviš več radijskih postaj v boljši kvaliteti in mogoče še kaj drugega). In to je zelo važno, ker je brezžični spekter omejena (in dragocena) dobrina. Torej... za prehodno obdobje obe tehnologiji vzporedno, potem pa počasi staro izklopiti in spekter uporabiti za nekaj koristnejšega.
 

nik88

Pripravnik
28. maj 2015
231
0
16
Citat:
Uporabnik Ytbnd pravi:
Ti bi rad še več radio 1 postaj ?

Če se vprašanje nanaša name, rad bi manj takšnih postaj, saj je vse več ali manj podobno. Zato ne vidim smisla v kvantiteti spektra, če ni kvalitete.
 

Forenzik

Zelenc'
28. jul 2015
8
0
1
Sem na AKOS povprašal kako bo kaj z ukinitvijo FM radia in dobil naslednji odgovor: "Uvedba digitalnega radia DAB+ še ne pomeni prehoda na digitalno oddajanje. To pomeni, da analogni FM radio ostaja in ga ne nameravamo opustiti."

To pomeni, da FM še ne bo izginil, samo lahko pa država čez nekaj let spremeni svoje mnenje. Trgovci bodo spet veselo služili....
Je pa res, da pride kar kvaliteten zvok iz DAB sprejemnika.

Cela EU uvaja digital, pa moramo še mi. Po EU imajo nekatere države že dobro vpeljano zadevo.

Posredujem dva linka, ki se navezujeta na DAB:

http://www.worlddab.org/
http://wohnort.org/dab/
 
Nazadnje urejeno:

hermann

Guru
19. mar 2014
9.248
5.817
113
Citat:
Uporabnik Mikrohard pravi:
Je težko razumeti, da se da spekter uporabiti tudi za kaj drugega kot radio?

Potemtakem tudi DAB za bv zaseda frekvence. Saj imamo gsm omrežje in se da prav fino poslušat radio prek neta.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.972
113
EU
FM je s svojo modulacijo frekvence skoraj "na pol digitalen". Doma poslušam radijske postaje ..nobene. V avtu samo dve in to tabližje lokalne. Da bi potreboval nevemkoliko postaj je popolnoma brezveze. Podobno pri Amis TV. 120 programov in od tega jih 110 ne gledam
hysterical-1.gif
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
725
113
www.jernej.org
Citat:
Uporabnik hermann pravi:
Potemtakem tudi DAB za bv zaseda frekvence. Saj imamo gsm omrežje in se da prav fino poslušat radio prek neta.
Seveda... najbolje, da ukinemo tudi DVB-T, saj lahko TV fino gledamo tudi prek neta
bonk.gif

Pri GSM/3G/LTE vsak uporabnik drugim "krade" pasovno širino in s tem "zaseda" frekvence. Pri broadcast tehnologijah pa vsi poslušajo na isti frekvenci. Torej za radio/tv distribucijo je GSM/3G/LTE uporaben le pogojno (beri: omejenemu številu sočasnih uporabnikov).

Ne vem, zakaj se ljudje upirajo novim tehnologijam? FM signal se definitivno še dolgo ne bo ukinil. Ampak če ne bodo enkrat začeli z alternativnim oddajanjem, se bo to samo zamikalo...

Če ne bi pred leti ukinili analogno televizijo, bi imeli (za primer) na voljo precej manj frekvenčnega prostora za LTE.
 

nik88

Pripravnik
28. maj 2015
231
0
16
"Seveda... najbolje, da ukinemo tudi DVB-T, saj lahko TV fino gledamo tudi prek neta "

Pravzaprav imaš prav. Kadarkoli prešaltam pri DVB-t , imam občutek da gledam stare filme iz časa odkritja lesene žlice ali pa je na sporedu Sandi Češko TV.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Citat:
Uporabnik Ytbnd pravi:
Ti bi rad še več radio 1 postaj ?

Ne, ravno obratno, s DAB bi imeli še kaj drugega kot Radio 1, ki je moral popapcat manjše postaje, če je želel razširit svojo slišnost po Sloveniji. Tako so ugasnile številne postaje, zmanjšalo se je število bolj ali manj kvalitetnih alternativ, zmanjšala se je lokalna obveščenost, število zaposlitev itd.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Mislim da se zaradi potencialne uporabe ob naravnih in drugih nesrečah analogni radio ne bo nikoli ukinil.
 

ClAy

Fizikalc
3. sep 2007
1.683
14
38
Citat:
Uporabnik Mikrohard pravi:
Je težko razumeti, da se da spekter uporabiti tudi za kaj drugega kot radio?

Za DVB-T so isto govorili, pa za kaj druga so pa uporabili frekevenčni spekter ?
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.730
2.343
113
Pomurje
Citat:
Uporabnik Forenzik pravi:
V slabem letu bo začel v SLO oddajati digitalni radio DAB+. Za testiranje sem nabavil digitalni radijski sprejemnik. Sem pa ob zahodni meji testiral DAB kateri obratuje v Italiji na 12D kanalu, oziroma na frekvenci 229.072 MHz. Zadevo ima čez RAI.

odlično
cheer.gif
zastonj je to vse v avtih, če ne moreš uporabljati.