Izbira hladilnika za prenosnik

wildude

Fizikalc
24. jun 2008
1.556
28
48

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Pa zares potrebuješ hladilnik? Če imaš težave s hlajenjem, potem ga ščisti s kompresorjem. Ker če imaš not ogromno prahu, potem ti tudi noben hladilnik ne bo pomagal.

Sicer pa glej nekaj s čim večjim ventilatorjem, saj so večji ventilatorji tišji (ker delujejo pri nižjih obratih).
 

wildude

Fizikalc
24. jun 2008
1.556
28
48
Ja, potrebujem. Prenosnik je bil pa že tokrat šraufan, da je večina vijakov popolnoma znucanih. Ga je težko odpreti, tudi majster je imel (ko sem ga imel zaradi diska na servisu) težave.
 
Nazadnje urejeno:

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Za čiščenje s kompresorjem ne rabiš nič šraufat. Samo pihneš not in je to to. Edino z neko palčko zablokiraj ventilator, ker ni dobro da ga presiliš z visokimi obrati.
Jaz imam tudi HP 8530p, ki je 15" verzija tvojega in nimam nobenih težav s hlajenjem.
 

Clueless

Fizikalc
5. avg 2007
744
86
28
Ne poslušaš. Če se ti je med hladilnimi rebri heatpipea in ventilatorjem nabrala plast prahu ti nobeno zunanje hlajenje ne bo rešilo problema. Kateri prenosnik imaš?

Edit: Spregledal. 8730w service guide imaš tukaj. V pol ure si fertik.
 
Nazadnje urejeno:

wildude

Fizikalc
24. jun 2008
1.556
28
48
Dobro, bom probal. Ampak kaj pa sredi poletja, ko bo 30+? Pa moja soba se zelo segreje.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Citat:
Uporabnik wildude pravi:
Dobro, bom probal. Ampak kaj pa sredi poletja, ko bo 30+? Pa moja soba se zelo segreje.

Ti je jasno da ventilator dejansko ne hladi, temveč samo piha zrak? V bistvu na dolgi rok celo segreva sobo.
In če boš imel v sobi 30+ stopinj bo verjetno hlajenje računalnika zadnja prioriteta
grin1.gif


Kaj pa sploh delaš na računalniku? Za navadno uporabo procesor itak večino časa ne dela nič, torej se tudi ne greje veliko. Pri večurnem igranju iger se zadeva res zelo zagreje (grafična na 90°C, procesor na 70°C, ohišje/tipkovnica pa že tam proti 40°C) ampak to še vedno ni škodljivo za računalnik. OK, za baterijo ni najboljše, ampak glede na model prenosnika bi itak rekel da je baterija že lep čas zanič (če sklepam po mojem laptopu).
 

wildude

Fizikalc
24. jun 2008
1.556
28
48
Baterija je šla v franže že po dobrem letu.
Vedno imam odprtih veliko zavihkov. (Za prizanesljivost Firefoxu sem sicer danes namestil Click to Play per-element, Auto Unload Tab, Mute Tab in Load Tab on select, razlika v porabi pomnilnika je velika.) Veliko flasha in slik. Pogosto pustim računalnik v hibernaciji.
Hevristika antivirusa je na full. Veliko nameščenih in sočasno zagnanih programov (uporabljam vse).
Igra "Forge of Empires" je še posebej sistemsko potratna.

Pa še bi se kaj našlo, česar se zdaj ne spomnim.
 
Nazadnje urejeno:

wildude

Fizikalc
24. jun 2008
1.556
28
48
Citat:
Uporabnik philips pravi:

Ti je jasno da ventilator dejansko ne hladi, temveč samo piha zrak? V bistvu na dolgi rok celo segreva sobo.
Ja, mi je jasno, da piha zrak. A od prvega hladilnika se spomnim, da je pihal hladen zrak. Testiranje s Speccy je pokazalo znižanje temperature, pa ne za samo nekaj stopinj.
 
Nazadnje urejeno:

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Očitno so ti osnove fizike tuje. Ventilator piha zrak ambientalne temperature.

Zaradi gibanje zračne mase in posledično večjega izhlapevanja vlage iz kože se ti navidezno zdi hladneje. Računalnik pa tudi izmeri nižjo temperaturo, saj se s tem toplota hitreje odvaja.

Še vedno pa se soba na dolgi rok segreva, in sicer vsaj zaradi računalnika (50-100W), ventilatorja (~1W) in tebe (~100W).

EDIT: zdaj pa še napiši kakšne so sistemske temperature (CPU, GPU, disk) in ali imaš zaradi tega kakšne performančne težave. Če ne, sčisti prah in uporabljaj dalje brez hladilnika.
 
Nazadnje urejeno:

eCoyote

Pripravnik
21. apr 2009
500
0
16
Fun4Days.Com
Hladilniki za laptope so po mojem mnenju navadna tržna blesarija. Ventilator v tem stojalu še precej bolj nafila comp s prahom! Spucat prah iz heatpipea na vsake nekaj časa - druge ni.
 

wildude

Fizikalc
24. jun 2008
1.556
28
48
Najbrž res nisem s fiziko na "ti", vendar me v tem primeru zanima le, kako občutim spremembo. Pa četudi je navidezna.
 

sid911

Pripravnik
23. dec 2014
42
1
8
Če boš čistil s kompresorjem pazi, da ne boš imel previsokega tlaka. Kolegu je namreč nekako uspelo polomiti krilca ventilatorja.
 

darkstar66

Guru
1. apr 2013
1.174
679
113
Malo se zamislite v kakšnem okolju uporabljate računalnike. Če se vam tko zapacajo računalniki potem tudi za vaša pljuča ni najbolj zdravo. Cigareti?
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.202
5.584
113
Razne volnene odeje, lasje, mački/psi so velik smetitelj hladilnih rež.

Za spihati prah iz prenosnika ga moraš prvo razdreti, da sploh prideš do ventilatorja in hladilnika.
Pri enostavnih samo spodnji del ohišja, pri nekaterih moraš dobesedno pol prenosnika razkopati, vključno s tipkovnico
bonk.gif
.

Ni dovolj malo v reže pihati.Vsaj jaz takega še nisem imel na mizi.
 

wildude

Fizikalc
24. jun 2008
1.556
28
48
Citat:
Uporabnik darkstar66 pravi:
Malo se zamislite v kakšnem okolju uporabljate računalnike. Če se vam tko zapacajo računalniki potem tudi za vaša pljuča ni najbolj zdravo. Cigareti?
Samo za intermezzo - ne kadim.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.353
981
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik wildude pravi:
Citat:
Uporabnik philips pravi:

Ti je jasno da ventilator dejansko ne hladi, temveč samo piha zrak? V bistvu na dolgi rok celo segreva sobo.
Ja, mi je jasno, da piha zrak. A od prvega hladilnika se spomnim, da je pihal hladen zrak. Testiranje s Speccy je pokazalo znižanje temperature, pa ne za samo nekaj stopinj.

Povprečno obremenjen prenosnik mora delovati BREZ dodatnega hladilnika pri sobnih temperaturah in na ravni podlagi brez pregrevanja. Če se pregreva ga je potrebno očistiti ali celo menjati termalno pasta.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
In složen odgovor je bil, da odpravi vzrok in nakup hladilnika več ne bo potreben.
 

wildude

Fizikalc
24. jun 2008
1.556
28
48
Vprašanje je jasno. Če bi želel odgovore, ki sem jih prejel, bi postavil drugo vprašanje.