Samodejno zaznavanje teže perila..

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
Končno imamo prve stroje ki zaznajo težo perila. Eni to pametno imenujejo "Kg detector", drugi pa "Total Weight".
Samo mi ni jasno s katerimi senzorji to zaznavajo
evil.gif


lco-Clipbo.jpg
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Verjetno gleda nivo vode glede na količino vode, ki jo je spustil notri. Če je nivo vode nižji, je perila več, ker je vodico vzelo. Ali pa meri z istimi senzorji kot pospeške pri centrifugi, ko se brani, da bi se prehitro zavrtela, če je perilo v enem kotu.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Pojma nimam kako dela, ampak imam Hooverja (9kg) in v začetku avtomatika ene par minut ko spusti vodo kalkulira čas pranja glede na količino perila ki je notri, potem pa ga prilagodi količini. Nekaj je razlike pri času, ampak se nisem nikoli poglabljal... mi zgleda bolj marketing fora... tastar model istega proizvajalca in iste kapacitete mi ni gnjavil s tem pa je imho enako dobro opral, če ne bolje - ti tanovi so vsi neki AAA+++, kar pomeni da perejo z manj vode, posledično slabše operejo/izperejo če mene vprašaš - ok, zato imajo extra izpiranje, da vsaj normalno količino vode dobijo če nastaviš to.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Staro!

Gorenja ne poznam, konkurenca verjetno meri sile na krakih križa. Drugače bi težko stehtal suho perilo.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
Ma to superduperekstrastrong tehnologijo je imel vsak trideset let stari stroj. Primer Gorenje PS 615.

qjf-1t.jpg


S časom so marketingarji končali fakse, postali bolj pametni, in smo dobili "pametno " doziranje vode.
bonk.gif
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
Citat:
Uporabnik KarEn pravi:
... ti tanovi so vsi neki AAA+++, kar pomeni da perejo z manj vode, posledično slabše operejo/izperejo če mene vprašaš - ok, zato imajo extra izpiranje, da vsaj normalno količino vode dobijo če nastaviš to.

Tile A-ji so en izmed večjih nategov. Zmanjšajo porabo vode za en liter in podaljšajo čas pranja iz ene na tri ure - pa je namesto v C kar naenkrat v AAA++++++++ razredu...
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Tehnološko vidim na prvo žogo kar nekaj opcij, kako se tega "lotit"...
V končni fazi, tudi tehtanje celotne mase stroje na bi smel biti problem (4 senzorje na 4 tačke ki so na tleh), piezo senzorji so že noro poceni in presenetljivo natančni
grin1.gif


Ostalo meriš z merilci pospeška, ki ga imaš tudi v telefonu recimo (da zazna ko ga obrneš za 90 stopinj). Stvar je samo v tem, kdo zna bolje naprogramirat delovanje glede na pridobljene podatke.

Sicer pa to z razredi tudi meni ni čisto "jasno"... sej kul, kupiš A+ aparat, ker od C do A je precej razlike pri strošku uporabe. Ampak, od A+ do A+++ je pa po tem tako malo razlike, da ne vem če boš kdaj "noter prinesel" ceno
tongue-1.gif


lp
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Njabolj pogost princip je merjenje količine vode, ki ga perilo "posrka" in merjenje z merilcem pritiska. Pri direktnih motorjih so ponekod uporablja senzor navora oz. koliko moči porabi motor, da zavrti boben.
Pojavljajo se tudi merilci pospeška v kombinaciji z blažilnim amortizerjem (senzor je vgrajen v sam amortizer in meri vibracije).

Odisejeva metoda bi tudi bila OK, vprašanje je, kao bi bi nenehne vibracije vplivale na same senzorje in njihovo kalibracijo.
 

brunobruno

Fizikalc
3. feb 2012
2.146
50
48
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Tehnološko vidim na prvo žogo kar nekaj opcij, kako se tega "lotit"...
V končni fazi, tudi tehtanje celotne mase stroje na bi smel biti problem (4 senzorje na 4 tačke ki so na tleh), piezo senzorji so že noro poceni in presenetljivo natančni
grin1.gif
Na ta način bi moral vsakič tare stisnit predno notri daš. Ker če imaš kaj na stroji ti tudi tisto meri kot težo, kar pa potem ne bi bilo v redu. Torej, ker noben ne daje nazaj na nulo, pač ta način očitno ne uporabljajo.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Čemu bi moral stisnit tare... imaš telefon s touchscreenom? Kolikokrat poženeš kalibracijo, ali misliš, da jo naredijo samo enkrat v tovarni?
wink-1.gif
(pač, zadeva teče po nekem algoritmu, ki uporabniku ni relevanten)
Ne pravim da je moja ideja prava, ni pa neizvedljiva
smile-1.gif
) podrl nobenega pametnega stroja in sem ustrelil na blef glede na poznavanje elektronike...

Ta metoda z vodo mi ne gre v glavo, moč motorja se pa sliši najbolj preprosto ja... kaj ima veze voda s količino perila, če bobna z vodo nikoli ne napolneš (vedno je več cunj kot vode)? Torej se mora tudi količina vode "merit" s pretokom, ne samo preko vodostaja v bobnu? Zanimivo
smile-1.gif


lp
 

brunobruno

Fizikalc
3. feb 2012
2.146
50
48
Sej nima veze ali bi pri telefonu ali pri stroju stisnil tare, eno delo, ki ga trenutno sploh ne rabim opravit, bi ti dodal. poleg tega je na telefonu več dela, kajti ko dajaš perilo notri, samo pred startom klikniš na gumb "tare", ne pa da moraš še telfon ven iz žepa tlačit, poiskat aplikacijo in stisnit tare. S tem samo podaljšuješ postopek.
Sedajšnji sistem, je veliko bolj prijazen uporabniku, ne glede na to da "ne vemo" kako izračuna dodano kilažo.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Tisti sistem, ki sem ga omenil zgoraj se kalibrira se ob vklopu.

Zato moraš obvezno prižgat stroj preden ga začneš polnit.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Nisi razumel poante. Kalibracija se lahko dogaja brez vednosti uporabnika (tako kot se tebi kalibrira touch screen, pa sploh ne veš). Za kaj bi uprabnik rabil karkoli pritiskat, temu je namenjena logika v stroju. Ni hudič, da se ne bi dalo narest avtonomnega sistema
wink-1.gif
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Še vedno mislim, da bi piezzo senzorji pocrkali zaradi vibracij... Niso namenjeni temu
 

brunobruno

Fizikalc
3. feb 2012
2.146
50
48
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Nisi razumel poante. Kalibracija se lahko dogaja brez vednosti uporabnika (tako kot se tebi kalibrira touch screen, pa sploh ne veš). Za kaj bi uprabnik rabil karkoli pritiskat, temu je namenjena logika v stroju. Ni hudič, da se ne bi dalo narest avtonomnega sistema
wink-1.gif
Samo kako bi potem uporabil merilec na nogah? Če daš škaf gor predno daš perilo. Potem ti še škaf kalkulira. Ni mi jasna tvoja ideja, po kaki logiki bi se kalibrilal pralni stroj, na različne možnosti samega vplivanja.
Jaz razumem da računa pospeške in ostalo, samo to na nogicah kako bi izvedel, da bi imel nič dela in nič skrbi in bi ti vedno prav izračunalo, mi pa ni jasno (saj proizvajalci teže tudi tam ne računajo, vsaj ne pri moje stroju).
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
Na nogah je težava meriti, ker bi noge morale biti vzmetene.
Po meritvi bi jih mehanizam moral zablokirati, drugače bi stroj veselo skakal po kopalnici.
 

onlyme

Fizikalc
5. apr 2010
862
63
28
V praksi merilec ni na tačkah ampak v amortizerju v pralnem stroju. Tako tudi odstraniš zunanje vplive (škaf,...): Link