V homologaciji 89W ali 90V, lahko dam 91T ali 94H?

SpidiGonzalez

Fizikalc
2. sep 2007
3.318
2
36
Kupujem zimske gume ki se bodo furale tudi naslednje poletje, zanima me, ali lahko na avto ki ima v homologacije napisano 205 55 16 89W ali 90V montiram gume 91T ozeroma 94H? Lahko katere od teh dveh dam gor? Baje gre lahko 2 razreda nižje...toreje glede SLO kaj imam lahko?

In pa podvprašanje glede tujine: v Italijo s temi gumami potem ne morem? Tam bi dejansko rabil W ozeroma V?
 

SpidiGonzalez

Fizikalc
2. sep 2007
3.318
2
36
Hvala za link ampak tam odgovora dejanskega ni. Najprej se piše da je lahko 2 razreda nižje, potem da nič več, potem da če avto ne gre več kot XXX km/h pol ne rabiš gume za več itd. Zato sem odprl tole temo ker sem po prebrani tisti temi še bolj zmeden...
 
I

Izbrisan uporabnik 3287

tigar ali komoran (al kaj ze)? drugace pa: lahko dva razreda nizje od homolomo tvojega avta, vendar zimske. ne celoletne, ne letne, zimske. za zide/lahe nimam pojma. lp
 
I

Izbrisan uporabnik 3287

tigar ali komoran (al kaj ze)? drugace pa: lahko dva razreda nizje od homolomo tvojega avta, vendar zimske. ne celoletne, ne letne, zimske. za zide/lahe nimam pojma. lp
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.347
379
83
Po prebranem sodeč pravilo "do dva razreda nižje" ne velja več. Gume morajo zdržati vsaj 160km/h, kar ni problem, ker T zmore do 190km/h. Če avto zmore višjo hitrost mora biti na vidnem mestu nalepka z največjo dovoljeno hitrostjo nameščenih gum.

Disclaimer: prebral Zakon, našel Pravilnik, ki ga Zakon omenja in prišel do teh zaključkov.

Kaj porečejo Italijani v praksi nimam pojma, v teoriji pa nimajo kaj - mislim da dunajska konvencija izpred 40 let govori o tem, da se izpravno vozilo v državi podpisnici smatra kot takšno v katerikoli drugi državi, ne glede na njene lokalne predpise.
 

SpidiGonzalez

Fizikalc
2. sep 2007
3.318
2
36
To pomeni da lahko, samo rabim nalepko?
bonk.gif
Po kakšnem kriteriju pa bodo gledali koliko zmore avto? Kako bo policaj vedel koliko gre xy avto max? Lahko kdo potrdi tole, al še vedno velja 2 razreda nižje?
 

DOMEK

Fizikalc
11. dec 2013
628
55
28
V homologaciji imaš vse podatke, tudi to, koliko ima tvoj avto največjo hitrost...
 

map

Guru
6. jul 2008
7.789
1.927
113
najrajš na babi
Kot prvo policaju ne rabiš dati homologacije. Kot drugo nekega centralnega registra podatkov o hitrosti vozila policija nima. Eventuelno si lahko tvoje podatke zapiše, preveri pri ustanovi, ki se bavi z homologacijo in ti položnico naknadno pošlje domov. Ampak prvič slišim, da bi se kej takega delalo. Naj bo država in policija sploh vesela, da ljudje nove zimske gume uporabljalo, ne pa 10 let stare zadeve z minimalnim predpisanim profilom. Verjetno se tud vsak dan ljudje ne vozijo z maksimalno hitrostjo, pozimi pa sploh ne. Sam mam na vozilu v homologaciji hitrost 170, pa sem do sedaj in bom tudi v naprej vozil kormoran z oznako Q (160 km/h). Več kot 120-130 se z tem vozilom nikoli ne vozim.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Hm:
a) hitrostne razrede in dimenzije imaš napisane na B stebričku ob tlakih gum, kar ni nobena skrivnost
b) hitrostni razred gum mora ustrezati homologiranem, kar lahko (bi morali) preverjati na tehničnem
c) nasvet Policije je običajno bil, da je koristno imeti v avtu (če je vozilo predelano) kopijo homolomo kartončka.

Btw., da bo jasno: tudi jaz sem se nekaj časa vozil tako, ampak se vseeno zavedaj, da si v prekršku.
 

SpidiGonzalez

Fizikalc
2. sep 2007
3.318
2
36
OK, ampak to pomeni da od letos je dejansko tako da ne moreš imeti dva razreda nižje? Kaj pa tisti ki so gume kupili dva dni pred spremembo recimo in imajo zdaj nove zimske dva razreda nižje? Tole je pomojem neka finta, tole iz danes na jutri pomojem ne gre...lahko pa da od XX.XX.20XX bo to dejansko prepovedano...če kdo kaj več ve naj napiše.
 

krentip

Pripravnik
26. dec 2010
440
0
16
Citat:
Uporabnik map pravi:
Kot prvo policaju ne rabiš dati homologacije. Kot drugo nekega centralnega registra podatkov o hitrosti vozila policija nima. Eventuelno si lahko tvoje podatke zapiše, preveri pri ustanovi, ki se bavi z homologacijo in ti položnico naknadno pošlje domov. Ampak prvič slišim, da bi se kej takega delalo. Naj bo država in policija sploh vesela, da ljudje nove zimske gume uporabljalo, ne pa 10 let stare zadeve z minimalnim predpisanim profilom. Verjetno se tud vsak dan ljudje ne vozijo z maksimalno hitrostjo, pozimi pa sploh ne. Sam mam na vozilu v homologaciji hitrost 170, pa sem do sedaj in bom tudi v naprej vozil kormoran z oznako Q (160 km/h). Več kot 120-130 se z tem vozilom nikoli ne vozim.

To da policaju ne rabiš dat homologacijskega kartončka je buča. Verjemi, da mi je pred tremi leti policaj skoraj odvzel tablice zaradi gum, ki so sicer dovoljene za moj avto - uvoznik pa ni poskrbel za vpis v homologacijski kartonček (vozilo je bilo uvoženo rabljeno). Res pa je da se jaz zaradi tega nisem sekiral. Pa tule ni šlo za 18 colske nizkopresečne gume in predelan avto. Šlo je za običajne 14 colske gume, ki so povrhu vsega tudi prva vgradnja na ta avto. No zaradi tega sem šel potem popravit hologacijski kartonček...
 

map

Guru
6. jul 2008
7.789
1.927
113
najrajš na babi
Policaju ne rabiš izročiti kartončka in pika. Moraš samo vozniško in prometno, kar je tudi sankcionirano če mu jo ne. Ponavadi verjetno ljudje dajo celo mapco, kjer je tudi homologacija notr. Naj si sam ugotavlja hitrostne razrede vozil in pnevmatik kjer hoče. Homologacije je pogojno obvezno izročiti mu samo v primerih bivših koles z pomožnim motorjem (danes so to po zakonu samo kolesa isto kot bicikl). Toso tisti mopedi do 25 na uro. Zakaj ker s tem mu pokažeš da gre dejansko za kolo in ne za moped (glede na to da so ta vozila lahko popolnoma enaka mopedu) oz. je enaka stavr v 2 izvedbah iz zunanjosti vozila pa to ni razvidno.
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.935
2.414
113
Sam za taksno trditev bi bilo fajn navesti se podlago, ker policajem citirat alter.si, verjetno ni ravno najbolj ucinkovito.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Pameten si 100 na uro.

Dobil boš odrejen izredni tehnični pregled, kamor boš pa kartonček moral prinesti, ker ga brez njega (po pravilih) ne moraš narediti. Prav tako tehničnega z neustreznimi gumami ne boš naredil.

Srečno.
zmaga.gif
 

map

Guru
6. jul 2008
7.789
1.927
113
najrajš na babi
Pusti izredni tehnični pregled. To je policajev ukrep če zadeve ne more drugače ugotoviti. Ni pa rečeno, da ga odredi. Kljub temu mu ga nisi dolžan izročiti, ne dati na vpogled. Mislim da je dost jasno. Je pa to zadeva samo pri minimalnih odstopanjij dimenzij in hitrostnih razredov. Če je razlika večja, recimo na 100+ konjskem avtu, razred gum do 160 to ne gre skup. Lahko ti tablice vzame brez izrednega tehničnega, pa kazen za neizpravno vozilo. V kolker s e s tem ne strinjaš se nato pritožiš in pri sodniku zadevo dokazuješ. Policaju pa ne rabiš dati na vpogled. Kolko je pa to smiselno, posebej če vse štima je pa druga zgodba.
 
Nazadnje urejeno: