Življenje na norveškem... razmišljam o selitvi tja

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
No tko, počasi imam dost življenja v sloveniji, čeprav mi je všeč okolica in vse to, kar nam ponuja... čeprav imam službo, tudi moja boljša polovica ima odlično službo, ampak nam počasi najeda, da toliko delava. Sploh jaz ker imam vikende, med tednom spet kakšna, celodnevna, komaj kakšen dan počitka ali kakšen vikend... do zdaj je šlo, ampak počasi najeda, ker plače grejo sam dol. Zato če že morem toliko delati, mi ni problem, ker sem itak navajen. Sploh če bi bil dober plačan, bi z veseljem delal.. Zdaj z muko hodim, ker vidim kakšna je plača danes in nekoč, me vsakič mineva... zato me dejansko zanima, kakšno je življenje tam... prvo glavno mesto me ne zanima, ker vem da je drago in tudi gužve sem naveličan (zdaj živim v lj). Tako da razmišljam o kakšnem manjšem mestu, kjer se da najti vredu služba in kakšni so tam stroški. Nekaj sem bral po internetu in je deljeno mnenje, en je kritiziral, da je oslo predrago mesto itn... Sicer ne mislim, zdaj takoj iti, bi pa resno razmišljal, da bi šel čez dva do tri leta, ko bi vsaj nekaj denarja prihranil. Vsaj pripravil bi se za ta podvig. Zdaj delam v zdravstvu ampak nimam namena več to delati... delam pa že prekvalifikacijo za računalničar... in morebiti bi tam nadeljeval šolanje... pa tudi, jezik bi se prej naučil. Sicer ne vem kolk je težko za učenje.
Nekaj nepremičnin sem že gledal, hiše tam niso toliko drage, vsaj če gledamo s slovenijo. Se da lepe hiše dobiti že za 120 tisoč... to sem gledal kakšnih par let nazaj... sam na lokacijo se ne spomnim. Hrana je 2/3 dražja kot tukaj, kar spet ni toliko hudo, če gledamo da so plače precej višje? Pol stroški elektrike/voda verjetno, ni spet toliko dražje? Če gledam, življenski stroški so precej višji, ampak tam so tudi plače višje, sploh če bi dobila službi, za to kar imava narejeni šoli oz faks.
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Pokrajino pa to sem že gledal... street view. In mi je že dolgo časa všeč, vsaj kar se tiče narave. Glede avta, bi svojega pugija, imel tudi gor
smile-1.gif
 

alpine

Fizikalc
22. feb 2012
2.563
21
38
Škofja Loka
Je*ga Slovenija je Balkan in vedno bo, če smo prej šli tko hitr gor pa zdaj grem dol in nas bodo južni prehitel....na Norveškem boš pa kaj zmrzoval, mrzle-dolge zime, brez poletja, nekaj takega boš imel kot smo mel zdaj mi....ampak resnica na ljubo men je boljše tako poletje, kot pa 2 meseca konstantno cca 30-35°C, da te skor kap, ko delat kej zunaj.
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Ja to me edino skrbi, zima, sicer tudi vročine kaj preveč ne maram. Zato sem razmišljal, bolj južno. Kolikor sem videl, v oslu je po zimi povprečno -17 stopinj?
 

Tenforest

Majstr
3. sep 2007
5.633
489
83
41
povsod malo
Če boš samo delal in denar pošiljal v Slovenijo se splača drugače je pa isto kot pridejo bratje iz bivše juge delat k nam, če me razumeš.
Ni to indija koromadija fajn se sliši minimalc 2500€ ampak potem je minimalc za stanovanje 1500€ si pa na istem kot pri nas.
Razen če boš delal do penzjona gor in se z njim potem na stara leta preselil v Slovenijo. Poznam nekaj takih, ki so delali +30 let v Nemčiji, Skandinaviji in sedaj lepo živijo pri nas.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.469
2.324
113
Citat:
Uporabnik alpine pravi:
najnižja plača pa znaša 2460 evrov.

najemnina 1500 evrov

pri nas minimalna 550 evrov, najemnina 300 evrov.

Če sta dva in ne bosta ravno spodaj začele je potem recimo skupaj 6000€ in najemnina 1500€.

Bolj se je za vprašat, kakšna je sociala oz. zdravstvo in vrtci. V nekaterih pokrajinah v nemčiji so vrtci zastonj ali je malo drobiža za doplačat. Tukaj vidim, da eni dajo celo premoženje še za vrtec, kot da niso že dovolj obdavčeni.

itd itd...
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Glede hrane vem, da je 2/3 dražje kot pri nas (vsaj po članku gor).. Že zdaj kupujem, pri nas ''bio'' hrano in sem že navajen, da dražje dam za hrano. Glede, nepremičnine, za začetek sem mislil najem, ampak apetiti so višji in bi si sčasoma hišo kupil. Ker sem pač navajen v hiši bivat. Nekaj denarja, bi tudi od tukaj dobil, ker bi dal svoj del hiše v najem. Glede penzjona, tolk daleč, ne bom razmišlajl, ker ne vem kje bom in kaj bo z mano takrat. Pa tudi, kaj me bo spet prijel. Že zdaj me punca gleda in prav da ni navajena, se seliti. Sam sem pač z juge in so moji starši uspeli, daleč priti, da smo se na novo postavili in imamo svojo hišo. Žal je kriza udarila in se vsem nam pozna, da ne ''napredujemo'' več. Najbolj to, da prihrankov ni več, pa kljub temu da imamo vsi službe, kjer delamo po cele dneve. In pridemo tam, kar sem že v začetku opisoval.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Pugija gor ne boš peljal, ker bo predrago. Novega pa tudi dvomim da si boš privoščil, saj so dajatve na nove avtomobile v rangu bivše juge... Torej en spodoben passat 100k€, Clio, ki je pri nas nekih 9k€ je tam vsaj 20k€ in tako naprej.
Da se boš vozil z našimi tablicami, pozabi, te bo prijavil prvi sosed.
To so izkušnje (govorjene) sodelavca, ki je odšel gor.
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.046
389
83
44
dolenska
Kaj to pomeni za nas, če nismo v EU? Če avto gor prpeleš, dobiš stalni naslov, verjetno tudi njihove tablice dobiš, a ne? Koliko so alergični, če ne obvladaš njihovega jezika, so smotani kot francozi?
 

perofero

Pripravnik
27. feb 2013
405
0
16
Citat:
Uporabnik smoukar pravi:
Kaj to pomeni za nas, če nismo v EU? Če avto gor prpeleš, dobiš stalni naslov, verjetno tudi njihove tablice dobiš, a ne? Koliko so alergični, če ne obvladaš njihovega jezika, so smotani kot francozi?

Kolikor vem, je znanje norveščine skor pogoj pri njih. Preberte si malo bloge, ki so jih pisali tisti, ki so že gor pa na nekaterih forumih (med.over, sta-lj itd.) je že veliko napisanga o delu/življenju v tujini. Tudi na Norveškem.
 
Nazadnje urejeno:

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Citat:
Uporabnik smoukar pravi:
Kaj to pomeni za nas, če nismo v EU? Če avto gor prpeleš, dobiš stalni naslov, verjetno tudi njihove tablice dobiš, a ne? Koliko so alergični, če ne obvladaš njihovega jezika, so smotani kot francozi?

Človek, ki ima priženjeno žlahto gor pravi, da je v vsakdanjem življenju norveščina nujna. Morda so v največjih mestih bolj tolerantni do ljudi, ki je ne znajo, ampak v manjših krajih pa gre za precej zaprto mentaliteto, ki je stoletja živela bolj v revščini kot ne. Danes imajo tudi priseljencev po malem že dovolj in včasih lahko kot nenorvežan čutiš, da si do neke mere nezaželjen.
tongue-1.gif


Skratka, če dobro pomislim, niso nič drugačni od nas...
hysterical-1.gif
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.851
2.986
113
Citat:
Uporabnik jtfc pravi:
Citat:
Uporabnik alpine pravi:
najnižja plača pa znaša 2460 evrov.

najemnina 1500 evrov

pri nas minimalna 550 evrov, najemnina 300 evrov.

Če sta dva in ne bosta ravno spodaj začele je potem recimo skupaj 6000€ in najemnina 1500€.

Bolj se je za vprašat, kakšna je sociala oz. zdravstvo in vrtci. V nekaterih pokrajinah v nemčiji so vrtci zastonj ali je malo drobiža za doplačat. Tukaj vidim, da eni dajo celo premoženje še za vrtec, kot da niso že dovolj obdavčeni.

itd itd...


Zakaj bi dajal za najemnino 1500€ na mesec če lahko v centru Osla nabaviš nekaj takega
http://ee24.com/norway/apartments/capital-region-oslo/oslo/20916/
ki bi pri nas verjetno stalo še 100k€ zraven.

Pa plačuješ malenkost višji obrok kot je najemnina naslednjih 10 let. Pri nas si takega stanovanja z dobro plačo ne moreš privoščiti v 20 letih.
 

EmptyHead

Pripravnik
15. apr 2013
889
1
18
Samo norveška ni slovenija, kjer se mestjanarji lahko preselijo na podeželje in dajejo svoje zakone, kjer kmetje živijo tam že par stoletij, saj dobro poznate tiste primere ... ko so se je že malo preveč uličarjev preselilo na podeželje, potem pa so škifi že začeli pisati kazni kmetom, ker prišleke motijo petelini, psi, mačke itd ... Zdaj če si iste sorte, se na podeželje ne naseljuj, ker boš hitro črna ovca.
wink-1.gif