Sušilni stroji

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Kupujem tako rekoš prvi sušilni stroj, ker do sedaj so cote visele po štrikih.
Kupuje se za 2 osebi, tako da bo laufal 2-3x tedensko.

V osnovi je cilj kupiti Gorenje, pa nekaj bolj enostavnega.

Malo pa se zatika pri porabi:
- recimo klasični sušilni stroj, energijski razred B = 4,0kWh
-če je pa s toplotno črpalko, energijski razred A++ = 2,0kWh

To pomeni, če na teden posušim 3 stroje, je to na leto 3stroji x 55tednov x 2kWh = 330kWh

To mi na letni ravni znese razliko za ravno eno mesečno položnico za elektriko v višini 45eur.
Če upoštevam, da sušilni stroj ni nujno laufati poleti, ampak le v slabem vremenu in zimi, je razlika še manjša.

Cenovna razlika med njima pa je skoraj 300eur. Torej rabim 7 let, da spravim noter razliko v nabavni ceni.

Sem se jaz tukaj slučajno kje zakalkuliral, ali zadeva pije vodo? Trgovci namreč večinoma pripovedujejo zgodbice, kako so prej imeli klasičnega, sedaj pa imajo kondenzacijskega in se jim pozna na mesec okrog 20eur pri porabi elektrike (noben sicer ni povedal, koliko perejo, ampak jaz jim tak vsega ne verjamem, glede na to da za minimalko delajo, pa imajo kar vsi top vrhunske izdelke, ki jih prodajajo).
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.858
113
Kalkulacija je verjetno pravilna, upoštevaj pa da je navadni kondenzacijski sušilni stroj en velik grelec. Če ga misliš ruknit v kakšen majhen prostor boš lahko ob njegovem delovanju imel savno.

Toplotna črpalka bo grela manj.

Druga stvar je pa efekt in hitrost sušenja, sušenje preko kondenzacije se izvaja tako da ti SEGREJEŠ zrak ki ga nato ohladiš. Razlika med toplo in mrzo fazo predstavlja hitrost sušenja. Klasičen sušilec postavljen v kopalnico kjer je 25C bo segrel recimo cunje na 60C in nato hladil zrak na 25C. Stroj s toplotno črpalko bo cunje grel na 60C in hladil zrak na 10C ali še manj. Sumarno bo posušil pri enaki začetni temperaturi precej hitreje .. v praksi je sušenje na 60C "uničevanje cunj" in z nižjo temperaturo se hitrost sušenja pri stroju s toplotno črpalko še povečuje napram klasiki pa tudi efekt sušenja ja pri nizkih temperaturah odličen (pri klasiki pač s 5C razlike ne moreš posušit cunj v 0).
 

Maci

Fizikalc
18. jan 2010
2.989
0
36
Živjo.

Če se kupuje za 2 osebi ali pa za 4 ... malo boljši novi stroji imajo itak senzorsko sušenje, tako čas sušenja vedno prilagaja količini in vlažnosti perila.

Zakaj si se zapičil ravno v Gorenje?

Tudi če misliš da sama razlika v porabi ni pomembna ti lahko povem da se na računu kar pozna in se splača vzeti energijsko bolj varčen stroj - sama sem šla iz sušilca s porabo B na sušilca s toplotno črpalko A++ in se mi je pri prvem računu poznalo dobrih 8€ - je pa res da nikoli ne gledam kdaj sušim in koliko sušim.

Ko se enkrat navadiš na sušilni stroj ta laufa in poleti in pozimi - verjemi.

Ni mi žal, da sem dala tistih nekaj 100€ več, bolj bi mi bilo žal če bi kupila nekaj povprečnega, ker vem da bi čez leto ali dve iskala boljšega - no vsaj jaz sem to vzela kot en dolgoročni nakup. Po mojem izračunu bom v 3 letih notri prinesla razliko v ceni, za katero je bil sušilc s toplotno črpalko dražji - sicer ga pa dobiš tudi že za 500€...

Vzela pa sem tale Boschev sušilni stroj , ki je ustrezal vsem mojim željam - kvaliteta izdelave, notranje loputice nežne do perila, boben ki ne poškoduje perila, steklena vrata, kvalitetni filtri... pa seveda nizka poraba - toplotna črpalka

Dober nakup vama želim in zapomni si ... ko se enkrat navadiš na sušilca je težko bit brez, zato kupita res dober stroj, ker vama ne bo žal.
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Kupi beko. S toplotno crpalko okrog 450eur stane in je super pa se 5 let garancije
wink-1.gif
sam imam pa nic ne ogreje prostora. Povprecno susi 7kg perila 2 ure.
 

Maci

Fizikalc
18. jan 2010
2.989
0
36
Citat:
Uporabnik doctorz pravi:
Kupi beko. S toplotno crpalko okrog 450eur stane in je super pa se 5 let garancije
wink-1.gif
sam imam pa nic ne ogreje prostora. Povprecno susi 7kg perila 2 ure.

Beko je res poceni je pa tudi zelo plastičen oz. plastika deluje zelo krhka, ko potegneš ven posodo z vodo imaš občutek kot da ti bo vse razpadlo, spodnji filter je obupen, gumbi so kot pri 20 let starih strojih, notranje prečke so grobe in je vprašanje kakšne so do perila... za nezahtevne ljudi in take ki jim je hitro dobro je pa ok.
 
Nazadnje urejeno:

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.311
942
113
Citat:
Uporabnik Maci pravi:
Citat:
Uporabnik doctorz pravi:
Kupi beko. S toplotno crpalko okrog 450eur stane in je super pa se 5 let garancije
wink-1.gif
sam imam pa nic ne ogreje prostora. Povprecno susi 7kg perila 2 ure.

Beko je res poceni je pa tudi zelo plastičen oz. plastika deluje zelo krhka, ko potegneš ven posodo z vodo imaš občutek kot da ti bo vse razpadlo, spodnji filter je obupen, gumbi so kot pri 20 let starih strojih, notranje prečke so grobe in je vprašanje kakšne so do perila... za nezahtevne ljudi in take ki jim je hitro dobro je pa ok.

Tudi pri nas imamo Bekota (s topolotno) in tole sploh ne drži...
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.667
822
113
.....glede Boschevega sušilca bi omenil le to da so bili problemi s samočistilnim kond. in stvar ni delala kot bi morala, posledično je seveda tudi učinkovitost padala.....pa še odprava napake menda ni bila ravno poceni....
 

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Kupil Candy kondenzatorski susilec v Metroju za 238€ (ravno zdaj je ponovno v akciji za isti denar - tokrat 7kg, lani je bil 6kg). Super zadeva, suši tako dolgo dokler je zadeva mokra - recimo. Če niso ravno navadne kratke majice ali brisače, vedno sušim na "občutljivem" programu in zadevo ponovim (drugo sušenje je primerno krajše) pa so cunje suhe in preprečim uničevanje občutljivih cunj. Meni je kondenzatorski sušilec prednost, ker v kopalnici razen ene UV lučke nimam gretja in je zakon, ko sušilec segreje kopalnico in se greš lahko kopati v toplo kopalnico
smile-1.gif


Moja kalkulacija je bila, da za 240€ nimam kaj razmišljati, elektrike ne bom porabil v 5+ letih, koliko bi doplačal za A++, s tem da potem tudi ta kuri štrom in ne dela na luft.
smile-1.gif
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Za moje pojme so bili daleč najboljši uparjalni z odvodom toplega zraka. Sicer ne za vsak pristor, ampak nam je bil špica. Vanj smo lahko dali vse, oblačila se niso niti krčila niti drugače uničevala (recimo elastan in podobno).
Delal je 7 let (Gorenje) v zimskem času praktično vsak dan (2 majhna otroka).
 
22. jul 2007
12.770
1.299
113
123
Če ponoviš sušenje, ker ni v prvo dovolj suho potem spremeni faktor množenja tvojega izračuna.Pa tudi sušenje perila v kopalnici, ko je zunaj okoli 30 st. se pravi poleti no-go
grims-1.gif


p.s. to je letelo na dachota
 
Nazadnje urejeno:

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Sušenje občutljivega perila traje manj časa, drugo sušenje pa je tudi ustrezno krajše in na koncu nanese skupni čas sušenja morda pol ure razlike (v primerjavi z "močnim" sušenjem). Ponavadi sušim ponoči, temperatura mi ni bila nikoli problem (tudi poleti) - toliko spet ne zagreje, bolj lokalno in ne celo stanovanje.
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Nevem zakaj bi sploh ponavljal program jaz nastimam program stroj ga pa sam skrajsuje ali podaljsuje dokler cunje niso suhe. Uglavnem ko zapiska konec so cunje suhe. Razen v primeru da so fiptri zabasani takrat dam se na 10min in je suho.
 

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Ce imam program za obcutljive cunje, so cunje nekje 90-95% suhe po koncanem programu in moram se enkrat zakurblati (in se zadeva zakljuci po dobre pol ure). Podobne izkusnje ima soseda z Gorenjevim susilcem. Ce ne vkljucim "obcutljivega" programa, se cunje osusijo po koncanem programu.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Smo nabavili Gorenje, kondenzacijskega brez toplotne črpalke. Posuši do konca v občutljivem načinu (ja, prvo smo dali sušit v ta občutljivi program, ker smo se pač malo bali, kakšne obleke bodo prišle ven, hehe), verjetno predvsem zato, ker ima tudi nek pametni senzor vlažnosti.
Sušilec suši pač tako dolgo, dokler ni suho, zato pa v navodilih tudi nikjer ne piše čas sušenja. Moja pa me je gnjavila, da sem moral 3x iti skozi navodila, pa potem še po internetu iskati kakšne podrobnosti, če kje piše čas trajanja določenega programa. Potem pa končno malo logično potuhtam, da če ima zadeva neke seznorje vlažnosti, potem trajanje sušenja ne more biti s programom določeno.
 

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Moj ima s programom določeno 2:00 za občutljivi program in 3:50 za ekstra sušenje, vendar se vmes prilagaja in v praksi občutljivi program zaključi v uri in pol, ekstra pa v slabih dveh urah. Pri občutljivem programu se pri meni debelejše zadeve (recimo hlače, trenirke, itd.) ob debelejših delih ne posušijo do konca (pas, kapuce, konci rokavov, skratka povsod, kjer je debelejše oz. večslojno)