Nokia LUMIA 920 - prvi vtisi

Sijan

Fizikalc
3. sep 2007
2.265
0
36
Nekaj prvih vtisov:
PhoneHero.png

- Najprej naj povem, da je to popolnoma nov svet, ko preideš iz Androida. Pred tem imel Galaxy s (sicer za nekaj časa prej v uporabi tudi Lumia 800).
- Izredno kvalitetna in kompaktna izdelava (tudi stranski gumbi in pokrovček sim kartice kvalitetno vpeti)
- Nekoliko težak občutek na začetku, vendar se na nekaj 10 g več hitro navadiš. Morda ravno zaradi tega deluje bolj kompaktno in trpežno.
- Glede izgleda je telefon res na nivoju, kar pa je malo moteče so vogali telefona, ki niso tako zaobljeni kot pri Galaxyu, zato desni spodnji vogal nekako "pritiska" v dlan.

- Pri začetnih nastavitvah se samo vnese regijo, jezik, časovni pas, email in facebook račun, nato vse sinhronizira in že deluje. Kar je razlika med Android in WP sistemom je to, da praktično vse kontakte v telefonu opremi s FB značkami, podatki in slikami, tako imaš za večino kontaktov že vse sinhronizirano! Pri Androidu mi tega ni nikoli uspelo, tudi z dodatnimi programi ne, delovalo je zgolj za okvirno 10% kontaktov.
- Vtis je, da Facebook in email deluje kot del sistema in ne kot aplikacija
- Celoten sistem deluje zelo tekoče, intuitivno in enostavno tudi za netehnične ljudi. V 2 dneh je edino enkrat FB aplikacija postala neodzivna (niso prijeli določeni gumbi), ob ponovnem zagonu je bilo vse ok.

- Zvok preko slušalke je kvaliteten, prav tako vsaj zaenkrat deluje tudi zunanji zvočnik
- Tipkovnica je mnogo boljša kot privzeta na Androidu. Ponuja več opcij in je nekako bolj uporabniku prijazna
- Predvsem mi je všeč, da ni potrebnih nekih dodatnih nastavitev oz. da je že po defaultu nastavljeno tako, kot bi večina uporabnikov želela
- Za aplikacije in nastavitve so jasna navodila, ki se prikazujejo na zaslonu in sporočajo kaj pomenijo določene izbire (kratko in jasno)
- Slovenski jezik

- Večinoma so aplikacije, ki sem jih do sedaj namestil na večjem kakovostnem nivoju kot za Android
- Nekaj aplikacij, ki so na voljo za WP 7, trenutno še ni na WP 8
- Predvsem Slo aplikacij še kar nekaj manjka, veliko jih je v izdelavi
- Sicer je že v sistem vključenih kar nekaj zelo uporabnih aplikacij, ki jih na Androidu ni, recimo offline zemljevidi in odlična Nokia navigacija in aplikacije za kamero
- Omenim naj samo mobitelovo aplikacijo za spremljanje porabe, ki je BISTVENO boljša kot na Androidu
- Spletne strani odpira hitro in brez zatikanj
- Odlična funkcionalnost Bing iskalnika, ki na lock screenu prikazuje ozadja - vsak dan novo (ali na nekaj ur, še nisem ugotovil)
- Baterija zaenkrat drži samo slab dan, kar pa je posledica velike uporabe in testiranj

- Kamera je razred zase in pravi čudež za nočne posnetke
smile-1.gif
Sploh pa optični stabilizator. Nekaj slik naložim čez vikend.
- Kar nekaj ODLIČNIH aplikacij za kamero je že vključenih, tako od urejevalnika slik, razni efekti, kot do City lens (interesne točke - na nek način POI, prikazuje na zaslonu kamere z dodatnimi informacijami in glasovnim vodenjem), panorame, statične slike, kjer določimo del, ki "miglja" in aplikacija ki več slik združi v eno najboljšo, avtomatsko izreže osebe, predmete, ki niso zaželjeni...

To je nekaj prvih izkušenj, na spložno zelo kvaliteten, odziven, user friendly telefon.
 
Nazadnje urejeno:

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.113
6.482
113
Samo eno vprašanje, si mogoče kdaj uporabljal igo primo navigacijo? Če ja, primerjava s nokio drive?
 

titov

Fizikalc
12. jun 2008
7.544
1
38
Moj Mobitel je dobra aplikacija ja.

A ne deluje vse aplikacije iz WP 7.5 tudi na WP8?
 

Sijan

Fizikalc
3. sep 2007
2.265
0
36
Kakor sem opazil ne vse. Sicer pa večina jih deluje. npr. Viber podpira na WP7 sms in klice, na WP8 zaenkrat samo sms.

Glede navigacije iGo ne poznam kaj bolj v detajle, mislim, da je grafično boljša, glede samega vodenja in kakovosti zemljevidov pa je Nokia v vrhu!
 

Sijan

Fizikalc
3. sep 2007
2.265
0
36
Na WP8 je slovenski jezik!:)
popravljam, mogoče je bilo dvoumno
 
Nazadnje urejeno:

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Samo eno vprašanje, si mogoče kdaj uporabljal igo primo navigacijo? Če ja, primerjava s nokio drive?

Nokia je bolj natančna in bolje najde poti kot iGO, tudi omejitve hitrosti ima dosti bolj natančne. Je pa iGO malo bolje grafično dodelan. Ima pa spet recimo slabše označeno trenutno dovoljeno oz. prekoračeno hitrost.

En plus iGO je, da lahko uporabiš različne karte in uporabiš karto, ki določeno državo bolje podpira. Nokia v Srbiji recimo podpira '5 glavnih cest'.

(Primerjam sicer s navigacijo na Symbianu, ampak ne verjamem, da je kaka velika razlika, grafično mogoče že, glede map pa sigurno ne).
 

brgo

Fizikalc
14. avg 2007
5.783
0
36
Milky way
Nokia maps uporablja navteq zemljevide (če prav vem), igo pa uporablja navteq, teleatlas, monolit, karkoli. Tako da "bolje najde poti", ko so spodaj enaki (navteq) ali boljši zemljevidi (monolit) pač ne kupim.

EDIT: evo sem šel zdajle probat nokijin zemljevid pa pade že pri prvem testu v Trebnjem
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.113
6.482
113
No, tega sem se bal, za "balkan" so boljše lokalne mape, navteq so bolj švohne tu, je pa res, da so glavna mesta in glavne ceste nekoliko boljše v navtequ, ampak ponavadi je ravno tako, da potrebujem tiste stranke, "gozdne" poti, glavne so itak bolj ko ne lepo označene
wink-1.gif
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Citat:
Uporabnik brgo pravi:
Nokia maps uporablja navteq zemljevide (če prav vem), igo pa uporablja navteq, teleatlas, monolit, karkoli. Tako da "bolje najde poti", ko so spodaj enaki (navteq) ali boljši zemljevidi (monolit) pač ne kupim.

EDIT: evo sem šel zdajle probat nokijin zemljevid pa pade že pri prvem testu v Trebnjem
smile-1.gif

Ne mislim glede najdenih naslovov (se mi je že pri obeh zgodilo, da ni našlo določene hišne številke, je pa pač sosednjo) ampak glede vodenja. 2x se mi je pri iGO recimo zgodilo, da se je navigaciji zmešalo, ko sem zavijal iz AC v Ljubljano, enkrat na jugu, drugič na severni obvoznici. Me je kar v krog začel vodit
bonk.gif
Pri Nokiji se mi kaj takega ni zgodilo nikoli.

Katere mape uporabljajo trenutno pri Nokiji ne vem, so pred kakim letom ali dvema menjali ponudnika.

Glede omejitev pa je Nokia sigurno bolj natančna. Na iGO imam Monolitovo karto in bi pričakoval, da bo bolj dosledna, ampak ni. Marsikatera vas je recimo nonstop 50, čeprav so vmes v vasi odseki, ki so 70 - in obratno, celo vas kaže 70, čeprav je vmes 50 kak odsek. Nokia je vedno na meter natančno preklopila na pravo omejitev.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.149
5.570
113
Na katero državo imaš nastavljen račun ?
Se da vklopiti google za privzeto iskanje ?
Povezava s pcjem že kaj dela (v stilu nokia suite) ali gre vse še vedno preko oblaka ?
 

brgo

Fizikalc
14. avg 2007
5.783
0
36
Milky way
Navigaciji se je zmešalo kvečjemu zaradi kart. Če so bile enake karte na obeh navigacijah ni verjetno, da bi se to zgodilo. Uteži za vodenje so namreč zapisane v kartah in ne v programu.

Kot sem napisal, karte za nokijine zemljevide so od navteqa in so enake kartam za igo, če vzameš karte od navteqa. S tem, da ma igo seveda tudi druge ponudnike po želji.

Aja, omejitve hitrosti so ravno tako v kartah. Torej igo z navteq kartami ne bo delal čisto nič drugače kot nokia z navteq kartami
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

brgo

Fizikalc
14. avg 2007
5.783
0
36
Milky way
Lepo sem ti napisal da med nokia mapsi in igotom z navteq karto ni razlike in je brezveze razlagat kako nokia oh in sploh bolje vodi. Monolitova se pa lahko seveda obnaša drugače. Meni za moje potrebe bolj odgovarja monolitova, ker najde vsako zakotje
smile-1.gif
 

titov

Fizikalc
12. jun 2008
7.544
1
38
Hmm kar sem sam testiral Nokia Drive ima zelo natančne tudi hišne številke, npr. sem iskal nekega tipa nekje v okolici Slovenske Bistrice in me je pripelajalo naravnost pred njegovo hišo in je res bil v ... Naslovi od ljudi, ki jih poznam v različnih krajih so tudi natančni.

Sicer pa na nobeno navigacijo se ne moraš zanesti 100%.

Sicer pa sploh ni nujno, da so "navteq" mape od nokije in igo povsem enake... Lahko, da nokija (lastnica navteqa) prodaja zastarele mape igo-tu sama pa uporablja ažurne. Ne moreš nečesa trditi dokler ne poznaš pogodbe med podjetjema...
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Do naslvovo, ki mi jih je Nokia našla, me je pripeljala res brez ene same težave (ponavljam - na N8 Symbian), ampak kar nekajkrat ni bilo tiste številke, do katere sem hotel prit. Je bila pa recimo sosednja številka, tako da ni bilo neke velike težave. Čeprav ne vem zakaj nimajo vpisanih vseh številk ulice.
 

Sijan

Fizikalc
3. sep 2007
2.265
0
36
Citat:
Uporabnik Ytbnd pravi:
Na katero državo imaš nastavljen račun ?
Se da vklopiti google za privzeto iskanje ?
Povezava s pcjem že kaj dela (v stilu nokia suite) ali gre vse še vedno preko oblaka ?

1.Račun imam kar na Slovenija, ko sem probaval druge države je bilo enako stanje na Marketu, razen, če kaj ni bilo prav nastavljeno...
2. Bing je možno zamenjati z Googlom in google deluje tudi kot privzet iskalnik, vendar zaenkrat je Bing odlično opravil z vsemi iskanji, tako da ga trenutno ne menjam, pa še bolj estetski je
smile-1.gif

3. Ob prikopu na PC Win 8 sistem avtomatsko zazna Windows Phone in namesti ustrezno aplikacijo, brez da se kaj posebno ukvarjaš s tem. Lahko tudi preko Skydrive oblaka.
 

Sijan

Fizikalc
3. sep 2007
2.265
0
36
Citat:
Uporabnik jtfc pravi:
Kolk baterija zdrži, če wifi laufa skos?

Zaenkrat imam vse vklopljeno, saj pomoje nima smisla v takem telefonu izklapljati karkoli. Razen bluetooth je izklopljen, ker ga ne uporabljam. Koliko baterija drži je še zelo nerealno, saj je telefon ves čas v pogonu. Trenutno recimo od jutra do večera. Upam pa, da bo kasneje vsaj 1 dober dan.