17. Ljubljanski maraton

tgrzan

Majstr
21. feb 2009
3.766
261
83
Največja slovenska vas
Še točno dva meseca je do Ljubljanskega maratona . Danes se imam namen prijaviti na 10km. Glede na to, da prej še nikoli nisem resneje tekel me zanima kako začeti. Vem, da obstajajo raznorazni programi na netu, ampak mene zanimajo vaše izkušnje, kako se lotiti stvari. Imam "kolesarsko kondicijo", vendar se bojim, da mi ta pomaga zgolj pri vztrajnosti, saj delajo druge mišice pri teku.
Danes začnem s prvim kilometrom po PSTju
cheer.gif
!
 

pleXwriter

Majstr
3. avg 2009
3.352
297
83
Eh, jst sm včas šou na kej tazga, pa franja in podobno, zdej so pa tok cene navil (od 1. do 10. oktobra 2012 - 70 EUR) pa še tok preveč resno folk to jemlje, da ni nobenga užitka med tisto gužvo. Za ta dnar...eh, srečno na maratonu, ne prehit začet, pa ne pozabi dobre obutve.
 

tgrzan

Majstr
21. feb 2009
3.766
261
83
Največja slovenska vas
Sj po pravici tut sam nebi šel, če bi moral plačati toliko, tako pa nam firma krije večino, mi plačamo zgolj simbolični znesek. Je pa štartnina enotna ja.
 

rocky9

Fizikalc
3. feb 2009
2.837
9
38
Citat:
Uporabnik tgrzan pravi:
Še točno dva meseca je do Ljubljanskega maratona . Danes se imam namen prijaviti na 10km. Glede na to, da prej še nikoli nisem resneje tekel me zanima kako začeti. Vem, da obstajajo raznorazni programi na netu, ampak mene zanimajo vaše izkušnje, kako se lotiti stvari. Imam "kolesarsko kondicijo", vendar se bojim, da mi ta pomaga zgolj pri vztrajnosti, saj delajo druge mišice pri teku.
Danes začnem s prvim kilometrom po PSTju
cheer.gif
!

Kolesarska kondicija ti ne bo pomagala kaj dosti.
Edino kar moraš paziti, da ne začneš prehitro, ker te bo potem proti koncu pobralo...raje začni počasi, naj gredo naprej, potem pa proti koncu stopnjuj...če imaš uro probaj iti zadnji km najhitreje.
tongue-1.gif
 

KStoner

Majstr
31. dec 2007
2.093
160
63
Citat:
Uporabnik rocky9 pravi:
Citat:
Uporabnik tgrzan pravi:
Še točno dva meseca je do Ljubljanskega maratona . Danes se imam namen prijaviti na 10km. Glede na to, da prej še nikoli nisem resneje tekel me zanima kako začeti. Vem, da obstajajo raznorazni programi na netu, ampak mene zanimajo vaše izkušnje, kako se lotiti stvari. Imam "kolesarsko kondicijo", vendar se bojim, da mi ta pomaga zgolj pri vztrajnosti, saj delajo druge mišice pri teku.
Danes začnem s prvim kilometrom po PSTju
cheer.gif
!

Kolesarska kondicija ti ne bo pomagala kaj dosti.

meni pa zelo pomaga.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.382
957
113
Obišči stran
No js pa ne grem, ni šans da jim dam 30€ za predprijavo, da bom potem tam v gužvi laufu...

Grem raje lepo kot vedno po barju zase, pa še mir mam
smile-1.gif
 

rawr

PDA maher
19. jan 2012
6.188
1
38
Kaj jim ni jasno, da zaračunavajo maratone? Al naj bo simbolična prijavnina, denar pa gre za revne, bolane al pa back off pa ko jih je.e.
 

rawr

PDA maher
19. jan 2012
6.188
1
38
Intervalno laufanje.Najprej se lepo segrej - razmigaj vse sklepe. Raztezanje odsvetujem, ker po zadnjih raziskavah pride hitreje do natrganja vezi, mišic... Ker se med raztezanjem naredijo kot neke vrste vozli, ker je vez, mišica nekaj časa zelo napeta, nato pa jo na hitro popustiš in to ni dobro, ko je mišica kasneje med treningom obremenjena. Celo do 30% je večja šansa poškodbe + mišica ne da 100% od sebe.

Tempo laufanja tekom intervala postopoma zvišuj, na koncu nekaj 10m šprintaj in nato hoja, dokler utrip ne pade na caa 60% maksimalnega in jovo na novo.Pa seveda hoja v hrib za vzdržljivost in nato hoja navzdol za dodatno obremenitev nog.

V zadnjih 2 mesecih je za mano 160km, od tega je bilo hoje v hrib ene 50 km, ostalo pa tek.Kondicije mam občutno več, mišice na nogi so že čisto tekaško izoblikovane.
shocked-1.gif


Pa obvezno rabiš fajn copate za tek. Lahke in udobne.

edit: Mala malca glede obremenitve - kak sem utrujen po turi; ne glede tempa, ker tu pa se da še marsikaj izboljšat.
cheer.gif
 
Nazadnje urejeno:

rawr

PDA maher
19. jan 2012
6.188
1
38
Citat:
Uporabnik rawr pravi:
Kaj jim ni jasno, da zaračunavajo maratone? Al naj bo simbolična prijavnina, denar pa gre za revne, bolane al pa back off pa ko jih je.e.

Več bi moralo bit dobrodelnih maratonov, ne pa samo ti z nagradami...
 

tgrzan

Majstr
21. feb 2009
3.766
261
83
Največja slovenska vas
Hvala za nasvet glede teka! No, jst sem plačal 5€ za Lj.maraton, kar se mi ne zdi neka ful visoka cena... Če ne pa, morajo plačati najbolšim, da sploh štartajo na maratonu (previdevam, da organizatorjem to prinese višje mesto med maratoni oz. rekorden/najbolši čas), nagrade, zaporo in varovanje ulic.... Sem pa mnenja, da so zneski pretirani, sploh tisti v oktobru, ko je potrebno plačati 70€ za štartnino...
 

jaka6

Fizikalc
7. avg 2007
1.302
9
38
Družmirje
na aktivni.si imaš Danielove tablice gor. Vpišeš trenutni čas pretečenih 5 km pa ti sestavi intervale, distanco pa predviden čas maratona. Tko se da zelo dobr pripravt.
 

paci

Fizikalc
19. jul 2007
1.566
5
38
meni je kolesarska kondicija pomagala za 10km maraton ,ki sem ga pretekel 2x. brez problemov.
Kolo sem vozil od začetka sezone pa nekje do začetka septembra ,potem sem pa začel trenirati za maraton.Tako,da z zadihanostjo nisem imel problemov ,navaditi sem se moral na tek po asfaltu ,kjer te na začetku boljijo noge ,na koncu pa tudi teh problemov ni bilo več.
 

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
Jest grem vsako leto...firma časti. Je pa takole no. Jest ti priporočam da tečeš 3-4x tedensko, lepo miren trimček, prvo v presledkih malo hodi in spet teči (čeprav sem mnenja da to ni to). Sem pa prepričan da če imaš dosti kolesarske kondicije da nebi smel imeti preveč problemov pri teku...pač samo toliko da dobiš feeling koraka . Mogoče te zna pokostnica na začetku boleit, in kakšen žulj, poskrbi za dobre superge in nogavice...vzratjen pa verjetno že si.
 

KStoner

Majstr
31. dec 2007
2.093
160
63
Citat:
Uporabnik paci pravi:
meni je kolesarska kondicija pomagala za 10km maraton ,ki sem ga pretekel 2x. brez problemov.
Kolo sem vozil od začetka sezone pa nekje do začetka septembra ,potem sem pa začel trenirati za maraton.Tako,da z zadihanostjo nisem imel problemov ,navaditi sem se moral na tek po asfaltu ,kjer te na začetku boljijo noge ,na koncu pa tudi teh problemov ni bilo več.

sj je ok, ampak 10km je pa res daleč od maratona...
 

gretzky

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
6. avg 2007
5.856
0
36
48
evo me
ksz...
Evo, če bo komu v vzpodbudo. Tečem dober mesec dni, BMI je skoraj 30, 10 kilometrov v kosu sem prvič pretekel pred enim tednom. Danes sem na teku v Medvodah 10 km pretekel pod 52 minutami.
Ni nekaj vrhunskega, ampak se da.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.437
113
Prejšnji teden sem se prijavil na pussy varianto (polovičko) in začel "trenirat". Upam na čas okoli oziroma pod 1:40.

Sem šel zaradi te teme po nekaj letih spet računat BMI in se nekajkrat stehtal. Zjutraj sem na normal weight, zvečer ponavadi overweight (25,0).
bonk.gif